הרב פירון מסכם את הביקור והאישפוז

שר החינוך הרב שי פירון מסכם את ביקורו בפולין עם ראש הממשלה, ביקור שהסתיים באישפוז במחלקה לטיפול נמרץ.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ז' בתמוז תשע"ג

הרב שי פירון
הרב שי פירון
מוקי שוורץ
שר החינוך הרב שי פירון שוחרר אתמול מבית החולים לאחר שאושפז בתום ביקורו בפולין ביום חמישי האחרון.
 
"ביום חמישי האחרון בקרתי יחד עם ראש הממשלה ועוד ארבעה שרים במחנה המוות אושוויץ. חנכנו את 'בלוק 27' שיהיה מעכשיו תערוכה קבועה של מדינת ישראל בתוך המחנה הנורא. התערוכה - שיד ושם הובילה את הקמתה - נקיה, צנועה ומזעזעת. יצאתי מוכה הלם. ציורי ילדים מזמן השואה מספרים את הסיפור. בתמימות, בכנות, בעמקות, בכאב. ארבעה וחצי מיליון שמות של אנשים בדפי נייר גדולים, כאילו מדפדפים בדפי זהב של המוות", מספר הערב הרב פירון.
 
"הדרכתי את ראש הממשלה בחדר 'השאלות הקשות'. העלינו את שאלת יחסי האל והשואה. הביקור של ראש ממשלה ושרים לא יכול למנוע מלהעלות את השאלה הבאה: האם אין בשאלה זו גם כדי לאפשר לנו להתחמק מהשאלה 'איפה היה האדם בשואה'? האם מנהיגים שידעו על המתרחש באושוויץ לא יכלו להפציץ את המסילות? את תאי הגזים? מה גרם להם להשתמט מאחריותם המוסרית, האנושית?".
 
הרב פירון מספר "בינינו הסתובב שיקי שמר. טייס חיל האוויר. הוא נולד בברגן בלזן אבל האחריות שלו לתיקון עולם הניעה אותו כטייס שהוביל את יוני נתניהו ואנשיו לחילוץ ההוא, באנטבה. כי ברגעים של חושך, ברגעים של כאוס גדול - נבחן לא רק האל. נבחנת גם האנושות: התיזכור את יעודה?! התגלה אהבת אדם?! דאגה! אחריות?!  בשנים ההן שכחו הטובות שבידידותינו את תפקידן. זו האמת. היו בודדים שקניהן האירה שמיים אפרוריים. אבל הם היו מעטים ובודדים. כל זה מחדד את האחריות שלנו. של מדינת ישראל ושל אזרחיה. להיות חברת מופת. לא לוותר לרוע ולרעים. להשפיע טוב. הרבה טוב".

השר פירון מתייחס בקצרה לסוף המסע שהסתיים באישפוז, "בדרך חזרה חשתי ברע. ואשפזתי ושבתי לביתי אחרי יומיים במחלקה לטיפול נמרץ. זה לא קל. אבל - במתינות ובמהירות אני מקווה לחזור למלאכת החינוך. זו משימה קדושה וכולנו - יחד - יכול נוכל לה".