לא קלף מדיני. גילה
לא קלף מדיני. גילהפלאש 90

זהו סיפורה התמוה של אתי הינדי, תושבת שערי תקוה שרכשה עם בעלה אדמות בגילה שבירושלים מערבייה נוצרייה, אך כעת המדינה מודיעה לה שלמרות הליך הרכישה שאושר בבית משפט האדמות נחשבות אדמות נפקדים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת הינדי את סיפורה. לפני למעלה משלושים שנה היו היא ובעלה תושבי הרצליה, ובעצתו של עורך דין רכשו מערבייה נוצרייה תושבת בית ג'אלה 12 דונם, אך כאשר ביקשו לממש את הנכס נמסר להם מהמפקח על נכסי נפקדים שהאדמות הן אדמות נפקדים.

בדבריה מציינת הינדי כי מהלכי הרכישה בוצעו כדין וכחוק ועל מנת לבצעם אף עשו שימוש במודד מטעם המדינה כאשר באמתחתם מסמכי רכישה של עיריית ירושלים המאשרת שהרכישה חוקית לחלוטין, ועם כל זאת נותרה המשפחה ללא יכולת לבצע מהלך כלשהו בשטח, בנייה או מכירה, בשל ההחלטה שמדובר בנכסי נפקדים.

הינדי מספרת כי הבתים סביב השטח המדובר בנויים לתלפיות בעוד השטח עצמו נותר שומם כיוון שלא ניתן לעשות בו דבר.

עוד היא מציינת כי גם הערבייה המוכרת עצמה העידה בבית משפט שמכרה את השטח, אך גם עדות זו לא הועילה. לדבריה כשהתקיים דיון מיוחד על האדמה נמנעה כניסתו לדיון של עורך דין שביקש לסייע לבני המשפחה.

עוד היא מספרת כיצד בזה אחר זה עורכי דין המבקשים לטפל בתיק נתקלים בחומה אטומה ומתייאשים. האחרון שבהם אמר לה ולבעלה שאין מנוס מעתירה לבג"ץ, אלא שעתירה כזו מצריכה הפקדה של מאתיים אלף שקלים לפחות, סכום שאין בידיה.

לפני שנים אחדות עבר בעלה אירוע מוחי והפך סיעודי. רק אז גילתה את השבר הכלכלי שאליו נקלעה המשפחה. "הוא לא רצה שאעזור לו כדי שלא אסבול את מה שהוא סובל, אבל אחרי כל דיון בבית המשפט הייתי רואה איך הוא מזדקן בעשר שנים.

כעת חובות שנותרו למשפחה עוד מימי רכישת השטח נותרו רובצים על כתפיה, והיא עצמה נותרה אובדת עצות. "אני קורסת. אני משלמת שכירות, טיפולים, עובד זר לבעלי, בעל הבית שבו אני גרה רוצה למכור את הנכס ואין לי לאן לעבור".

מלשכת האפוטרופוס הכללי נמסר כי "מדובר במקרה בו אזרח ישראלי רכש נכס שהינו נכס נפקד. על פי החוק, עסקה מעין זו הינה עסקה בטלה. מקרים מעין אלו נדונו בערכאות משפטיות ונקבע, כי עמדת המדינה הינה על פי הדין".