לא מרפה מהעניין. סטרוק
לא מרפה מהעניין. סטרוקפלאש 90

חברת הכנסת אורית סטרוק תובעת את ארגון 'מחסום ווטש' על "שיר" ההסתה שכתבו נגדה. בארגון טוענים כי מדובר בחופש ביטוי של יצירה אמנותית.

נזכיר כי בשיר ששורותיו התפרסמו הבוקר ב'מעריב' נכתב בעקבות פרשת האישומים שהורשע בהם בנה, צביקי, בבית המשפט: שמש במרום קודחת, אורית את צביקה בנה שולחת, לך הכה בערבי, תרביץ חזק אולי תביא קצת נחת, ילד שלי מוצלח. שמש במרום צורחת, אורית שוב את בנה שולחת. רוץ מהר אל הכיכר, השתמש בנשק קר", וכן הלאה עד הבית "השוטרים אספו את צביקה, הוא הושם במעצר, אך האם שכרה את בן גביר ומחר הוא ישוחרר".

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך דינה של חברת הכנסת סטרוק, עו"ד נדב העצני שהגיש את התביעה על סך 200 אלף שקלים נגד אנשי 'מחסום ווטש'.

בדבריו מתקשה העצני להגדיר את הדברים כשיר אלא כ"דבר ההסתה הזה", כלשונו. הוא מציין שהדברים פורסמו באתר 'מחסום ווטש' בחתימת הארגון. לאחר הפרסום הייתה גם אמירה של הארגון ולפיה גם אם קיימת הסתייגות מהדברים הרי שלארגון "קשה מקומם ומחריד למצוא בצמרת הישראלית חובבי דם פלשתיני שפוך", דברים שדי בהם כדי להבהיר את מגמת ההסתה שמאחורי הדברים.

העצני מדגיש שהדברים מטילים על חברת הכנסת סטרוק האשמות בעברות החמורות ביותר כהסתה לרצח. כאמור, בתגובה לתביעה אמרו אנשי 'ווטש' כי פרסום הדברים חוסה תחת ההגדרה של חופש הביטוי שכן מדובר ביצירה סאטירית.

העצני רואה באירוע כולו מגמה חמורה שהחלה עם תחילת המירוץ לכנסת של סטרוק והתגברה לאחר בחירתה. "יש ניסיון של גורמים בשמאל להוציא אל מחוץ לגדר ומחוץ לחוק את בני הפלוגתא שלהם".

לדבריו יש לזכור כי "חופש הביטוי אינו עומד מול רצח אופי". הוא הזכיר בדבריו את דבריו החמורים של העיתונאי עקיבא אלדר שמהם חזר והתנצל לאחר שהאשים את סטרוק בתמיכה במעשים שיוחסו לבנה. העצני מזכיר כי סטרוק לא די בכך שלא תמכה במעשים אלא טענה וקבעה כי בנה חף מפשע כפי שגם הוא טען, ובכך למעשה הביעה התנגדות למעשים שלטענתה לא היו.

באשר לסיכויי התביעה אומר עו"ד העצני כי קיימים סיכויים לא מועטים שכן החוק אינו מאפשר התבטאות סאטירית שיש בה כדי לקבוע בפני הקורא שהדברים האמורים בהתבטאות אכן מיוחסים לנשוא ההתבטאות. גם בתכניות סאטירה לא ניתן להעביר מסר המטיח האשמות שווא באדם. במקרה זה, מסביר העצני, מתבררת כוונת הזדון בין השאר גם בהתבטאות שנכתבה לאחר פרסום הדברים, התבטאות שייחסה לסטרוק דברים לפיהם היא "מחבבת דם פלשתיני שפוך".

העצני מדגיש שאין מגמת התביעה מחאה בלבד אלא עתירה שיש מאחוריה דרישה ברורה לפיצוי מתוך אמונה שבית המשפט ישית את העונש על 'מחסום ווטש' בהיותו רגיש בעיקר לסוגיות של לשון הרע.