קלינטון ופרס
קלינטון ופרס רויטרס

נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, נאם הערב (ב') במרכז האקדמי פרס שבעיר רחובות, לכבוד יום הולדתו ה-90 של נשיא המדינה, שמעון פרס.

קלינטון נחת בשעות אחר הצהריים בנמל התעופה בן גוריון ומשם נסע לעיר רחובות, על מנת לנוח לקראת האירוע לכבודו של פרס, במעמד הנשיא עצמו, שרים, חברי כנסת ואישי ציבור נוספים.

"הדבר הקשה ביותר בתקופת כהונתי היה כאשר יצחק רבין נרצח. לא חולף שבוע מבלי שאני חושב עליו ועל העול ששמעון נשא בהשלכות של אותו יום נורא. אתם חיים בשלום וביטחון יחסי אבל הכול משתגע סביבכם. השכנים שלכם אותם שכנים. בדרך זו או אחרת אתם עומדים לחלוק את עתידכם עמם. אז אומר לכם דבר פשוט: כל שאני יודע הוא שעל כולם להיות הגיוניים ולהתכונן לגרוע מכל, אבל אם כל מה שאתם עושים זה להתכונן לגרוע מכל ולא לעבוד על הטוב ביותר אז אין סיכוי לנצחון על האתגרים".

"אין מנוס מפתרון שתי מדינות לשני עמים", אמר קלינטון, "שנים הייתה גרירת רגליים בתהליך המדיני, כולם טעו, אבל יש לכם עתיד משותף", הוסיף נשיא ארצות-הברית לשעבר.

"עליכם לשאול את עצמכם אם אתם יכולים לחיות כאשר יש אנשים בשטחכם שלא מצביעים. האם תוכלו להגיד בלב שלם שאתם דמוקרטיה?", שאל קלינטון והבהיר: "אם תתנו להם להצביע, האם תוכלו להמשיך להיות מדינה יהודית?". קלינטון התייחס גם לבנייה בהתנחלויות והביע את התנגדותו בנושא. "לא משנה כמה מתנחלים יהיו שם. עדיין הילודה של הפלסטינים תהיה גדולה יותר", טען.

נשיא ארצות הברית לשעבר הודה לפרס, "אני אוהב לבוא לכאן, תמיד הרגשתי בבית בישראל. היה לי כבוד גדול לחגוג עם הנשיא פרס את יום הולדתו ה-80 וכעת אני פה, ביום ההולדת ה-90. הוא באופן ברור אחד מאנשי החזון הגדולים ביותר בעולם, הוא חי תמיד בעתיד ולא בעבר. הוא הבטיח להגיע גם ליום ההולדת ה-90 שלי ושהוא ידבר בלוויה שלי. אתם חוגגים את חוכמתו הגדולה אבל אני כאן כדי לקבל את הדיאטה שלו".