לאה עם פרופ' לביא והתינוקת החדשה
לאה עם פרופ' לביא והתינוקת החדשה צילום: אלי דדון

אחרי מסכת יסורים לא קטנה, המון תפילות, וטיפול מוצלח בבית החולים כרמל הצליחה לאה גל-עד, תושבת הצפון, ללדת לפני כ- 4 שנים כנגד כל הסיכויים את אריאל.

אריאל היתה התינוקת הראשונה בישראל שנולדה בריאה ובמועד המתוכנן, וזאת למרות העובדה שלאמא שלה אין צוואר רחם שיחזיק את ההריון בכלל.

השבוע הפתיעה לאה את כולם פעם נוספת, כשילדה את בתה השניה בבית החולים כרמל, הלידה הראשונה בישראל של תינוקת שניה לאחר ניתוח להסרת צוואר הרחם.

לפני כשנה ובמסגרת המעקב הרפואי בכרמל הסיר בניתוח פרופ' עופר לביא את התפר שהחזיק ללאה את המקום של צוואר הרחם סגור, שלושה שבועות אחרי הניתוח - בדיקת הסטיק הראתה שלאה בהריון.

"כשראיתי את התוצאה החיובית של ההריון הייתי המאושרת באדם", מספרת לאה, "אחרי הלידה הראשונה מאוד רציתי עוד תינוק ופחדתי, את הטלפון הראשון עשיתי לפרופ' לביא שהתרגש איתי ביחד בטלפון".

פרופ' לביא, המלווה את לאה מאז הניתוח הראשון התפלא מצד אחד כיצד נקלט ההריון 3 שבועות בלבד אחרי הניתוח, אבל מיד החליט לעשות הכל כדי לשמור את ההריון וללכת קדימה לקראת הלידה השניה.

מיד עם קליטת ההריון נכנסה לאה למשטר מדוקדק בבית החולים כרמל שכלל בדיקות מקיפות, בדיקות גנטיות, והערכות להריון בסיכון גבוה על כל המשתמע מכך, בפיקוח מנהל המחלקה ד"ר רון אוסלנדר.

בשבוע ה- 15 הוכנסה לאה לחדר הניתוח שם בוצע לה תפר שאמור היה להחזיק את צוואר הרחם סגור ולשמור על התינוק, אבל התפר לא נתפס ובכרמל עברו לטכניקה חדשה. "נעזרנו במומחים המובילים בעולם ומצאנו שיטה שפיתח ד"ר ארביין מגרמניה ובה מתקינים טבעת בהתקן על צוואר הרחם, שמנו את הטבעת בפתח הרחם של לאה וקיוונו שזה יעזור", מסביר פרופ' לביא.

ההריון של לאה התקדם תוך שהיא ממשיכה בעבודתה כמנהלת אספקת מים בחברת מקורות בכרמיאל. שמירת ההריון של לאה למרות שהיא כבר בת 43 לא היתה מושלמת, אבל האמונה שלה והרצון בתינוק החדש גברו על הקשיים.

לפי התוכנית שבנה לה פרופ' לביא ובדיוק בשבוע ה- 36 להריונה, נכנסה לאה לניתוח קיסרי מתוכנן בכרמל כשצוות מתוגבר של רופאים בניהולו של פרופ' לביא משגיח מקרוב על כל פעימה במוניטור.

בשעה 12:00 אחה"צ, בדיוק כמו בשביקשה לאה, בחדר הניתוח בבית החולים כרמל יצאה החוצה לעולם התינוקת החדשה של משפחת גל-עד במשקל 2,350 ק"ג כשהיא שוברת עוד שיא ישראלי חדש של ניצחון.

"יש מעט מאוד מקרים בעולם של לידות שניות אחרי סרטן צוואר הרחם" אומר פרופ' לביא, "אני חושב שאנחנו צריכים להיות גאים במערכת הבריאות שלנו בביה"ח כרמל ובישראל כשאנו מציעים למטופלות שלנו את הרפואה המתקדמת והאיכותית כמו במרכזים המובילים בעולם".

לדבריו, "אין כיום סיבה לנשים לחפש פתרונות מעבר לים בתחום הסרטן הגניקולוגי, אנחנו מציעים רפואה מהשורה הראשונה בעולם עם שיטות מתקדמות לשימור פריון וזאת עבורנו גאווה גדולה. כיום בכרמל יש לנו עוד מספר נשים שעברו כריתה מלאה של צוואר הרחם ואנו ממתינים לראות מתי הנשים האלו יכנסו להריון בריא ומוצלח".

"ישנם היום חיסונים וכלים חדשים לגילוי מוקדם של סרטן הרחם אני מאוד ממליץ לבצע את הבדיקות התקופתיות ומשטחי הפאפ סמיר כדי לעצור את המחלה בשלבים הראשונים שלה", מוסיף פרופ' לביא, "לצערנו המחלה פוגעת בעיקר בנשים צעירות ובגילוי מוקדם ניתן לשקול אפשרויות שלא היו קיימות בעבר לשימור פריון".

"זה היה הריון ספונטני והיום עם התינוקת החדשה אני הכי מאושרת בעולם", אומרת לאה. "כל ההריון הזה הייתי מוקפת במיטב המומחים בביה"ח כרמל שיחד עם פרופ' לביא עשו הכל כדי לשמור על ההריון ועליי. כל התהליכים היו שקופים הסבירו לנו התייעצו איתנו והרגשתי כמו בבית חם מוקפת חום ועם תחושת ביטחון שכולם עושים הכל כדי שנצליח".

לאה ובעלה ערן עברו לפני מספר שנים ממושב באזור אשקלון למגורים בצפון ולאה ביחד עם חברתה דינה ברכה, גם היא יולדת שילדה ללא צוואר רחם, פתחו אתר אינטרנט שמסביר, עוזר ותומך בנשים הנמצאות בתהליך דומה של טיפולים אונקולוגיים ניתוחים וכניסה להריון. האתר מופעל בהתנדבות ועד היום נעזרו בו עשרות נשים.

" אני שמחה שהצלחתי להוכיח שאפשר להביא תינוקות לעולם גם ללא צוואר רחם", אומרת לאה, "לגבי התינוק השלישי כרגע אני לא יודעת כבר שברנו שני שיאים אולי נשבור עוד אחד מי יודע".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו