דנון: גם את בגין השמאל תקף וקרא לו "מוקיון"

סגן שר הביטחון, דני דנון, לא מתרגש מהמתקפות על הצהרותיו, ומסביר מדוע החליט להתמודד על ראשות מרכז הליכוד. מתוך העיתון בשבע.

שמעון כהן וניצן קידר , י"ב בתמוז תשע"ג

ח"כ דני דנון
ח"כ דני דנון
צילום: פלאש 90

מה לא אמרו עליו בשבועיים האחרונים. שנתניהו רואה בו מטרד, ששר הביטחון לא מדבר איתו, שהוא חולה פרסום, שהוא חסר אחריות ועוד ועוד.

לרגע נדמה היה שאכן נסתם הגולל על הקריירה שלו, אבל מתברר שחבר הכנסת דני דנון, סגן שר הביטחון, מנער את החליפה וממשיך הלאה בדרך להתמודדות על ראשות מרכז הליכוד. דנון מצִדו ממש לא מבין על מה הסערה סביבו: "לא היה שום דבר חדש במה שאמרתי. אמרתי כבר בעבר שאני לא מאמין ברעיון שתי המדינות. אמרתי שחלקים רבים בציבור הישראלי ובתנועת הליכוד חושבים כמוני ואני מיצג אותם".

את המתקפות הסוערות עליו, מתקפות שבמהלכן טבעה שרת המשפטים ציפי לבני את המונח "דנוניזם", רואה דנון כהוכחה לכך ש"אנשים מסוימים פשוט מפחדים לקיים דיון ציבורי בעניין. התופעה מאפיינת את השמאל". הוא אף מוצא השוואה היסטורית מחמיאה ומזכיר ש"גם את בגין השמאל תקף. קראו לו מוקיון".

דנון לא מקבל את המציאות שבה מותר לדבר רק על רעיון שתי המדינות. "יש בתנועת הליכוד דעות אחרות וצריך לנקוט בעמדות הללו. דעותיה של ציפי לבני הן לא תורה מסיני. יש דעות שונות וגם ראש הממשלה עצמו אמר שלא ידון עם הפלשתינים אם יציבו תנאים מוקדמים, ושאם יבשילו המגעים לכיוון של הסדר הוא יציג אותו בפני העם. ידוע לכולם שהעמדות שלי מייצגות את רוב הליכוד. אלה לא עמדות שקמתי איתן בוקר אחד".

כשגם אני שואל אותו את שאלת הנצח של השמאל הישראלי, מה האלטרנטיבה? דנון מציג התחלה של תכנית שגם הוא עצמו מעדיף להשאיר אותה עמומה, לפחות בשלב זה. "יש אלטרנטיבות שקשה להציג אותן כי מיד תוקפים אותך ואומרים שהן לא רלוונטיות, אבל האלטרנטיבה שאני דוגל בה היא הקמת גושי התיישבות פלשתינית, לא גושים יהודיים. הרעיון הוא להחיל את הריבונות הישראלית על שטחי C, ובעתיד, במשא ומתן משולב של ישראל, הרש"פ והירדנים, נקבע את מעמד הקבע של אותם גושים. אני לא צריך להגיד כבר כעת מה יהיה סופו של התהליך, אבל צריך לקבוע שהיעד הוא שמרבית השטח יהיה בידינו".

אולי הדברים שלך שלחו את נתניהו לזרועות תכניותיה המדיניות של לבני?

"לא אמרתי דברים שלא אמרתי בעבר", הוא אומר ומוסיף: "מה שקובע הוא מבחן התוצאה ולא הדברת והפטפטת של לבני".

"כל התבטאות היא בסיס חדש לדרישות"

עם זאת דנון מסרב לפטור הצהרות מילוליות בהינף יד. "יש חשיבות רבה למילה שנאמרת על ידי מנהיגים. בשעתו יצאתי נגד נאום בר-אילן. היו חלקים מהליכוד שאמרו שזה לא נורא ומדובר בדיבורים בלבד, אבל צריך להבין שכל דיבור כזה שלנו הופך לבסיס הדרישות הבאות של הרשות הפלשתינית. את מה שהצהרנו הם רואים כנתון בידיהם ומכאן והלאה מתחיל הוויכוח על ההמשך".

לתפקיד סגן שר הביטחון נכנס חבר הכנסת דנון בלית ברירה. הוא ראה בעצמו מועמד מוביל לכהונת שר, ובניגוד להצהרות האחרים על כך שישרתו בכל תפקיד שיקבלו, דנון דאג לנהל קמפיין תקשורתי אגרסיבי ובו הזכיר לכל מי שבמקרה שכח, ובעיקר ליו"ר תנועתו ראש הממשלה נתניהו, את מקומו הגבוה בפריימריז, המקום החמישי. דנון לא החמיץ הזדמנות כדי לציין את היותו בעל ניסיון מספיק כדי שניתן יהיה להושיבו סביב שולחן הממשלה. לאחר שהתברר לו שתפקיד סגן שר הביטחון הוא המקסימום שיוכל לחלץ מראש הממשלה אמר שהוא אמנם נכנס לתפקיד אך פוזל להמשך. ברגע שבו תצא אחת השותפות הקואליציוניות ויתפנה תפקיד שר הוא רואה בעצמו מועמד מוביל להיכנס לתפקיד המתפנה. התקוות הללו לא התפוגגו גם לנוכח העימות הנוכחי (או לפחות הדיווחים על העימות, אם נקבל את גרסת דנון) עם ראש הממשלה.

"הייתי נאמן לארץ ישראל, שמרתי על ארץ ישראל ונאמני ארץ ישראל שמרו עליי והגעתי למקום החמישי בפריימריז. אני סבור שהיה מקום לשלב צעירים בממשלה, וכעת אם תצא אחת השותפות או ששר כלשהו יעבור לתפקיד דיפלומטי בחו"ל אאבק להתמנות לכהונת שר", הוא אומר ודוחה הערכות לפיהן אין סיכוי שנתניהו שסבל ממנו כח"כ וסובל ממנו כעת כסגן שר ימנה אותו לשר. "הדעות שלי אינן פרטיות. רוב הליכוד תומך בהן ולמרות הערכות על מחיר פוליטי שאצטרך לשלם אני לא מתכוון לומר מילה אחת בפה ואחת בלב. להערכתי אמירה כזו גם משתלמת פוליטית. כששרון הקים את 'קדימה' לא הלכתי איתו. נשארתי בליכוד נאמן לעמדותיי, וראה מה נותר מ'קדימה'. רסיס של שני מנדטים".

"אנחנו לא סופרמרקט של דעות"

את סערת הדנוניזם, כפי שהגדירה זאת השרה לבני, צלח סגן השר כמעט לבדו. חברי הכנסת של הליכוד העדיפו להתכסות בשתיקה, אולי מאימת זעמו של ראש הממשלה או מי מאנשיו. דנון מעדיף שלא להביע אכזבה גלויה מחבריו. "דיברתי", הוא מספר, "עם רבים מחבריי שבאו ואמרו דברים דומים בצורה כזו או אחרת. ביניהם היו חברי הכנסת לוין, אלקין, חוטובלי ואחרים". עם זאת הוא מוצא לנכון לשלח חץ ביקורת דווקא לכיוונו של שר התקשורת, גלעד ארדן, עד לא מכבר אחד הסמנים הימניים בליכוד. "הצטערתי לשמוע את השר ארדן ואחרים שמדברים על מדינה פלשתינית. צריך להבין שלליכוד יש אידיאולוגיה. אנחנו לא סופרמרקט של דעות".

כאמור, דנון לא רק שאינו מוריד ראש עד שיעבור הגל הסוער אלא כבר עומד לפני התמודדות על כהונת יו"ר מרכז הליכוד. בכהונה הוא רואה תפקיד חשוב ומשפיע על דמותה של מפלגת הליכוד בשנים הקרובות. "מדובר בתפקיד מפתח שבו ניתן לשמור על ההתנהלות התקינה של המפלגה. עולות סוגיות של איחוד מפלגות או שריון מקום ברשימה, הצעות של שינוי שיטת הבחירות שאני מתנגד להן. כל אלה ואחרות חייבות לעבור בוועידה".

סוגיה שצפויה לעלות בקרוב היא סוגיית האיחוד של הליכוד עם ישראל ביתנו. גם דנון עצמו לא מזהה הבדלים משמעותיים בין עמדותיהם של השרים יאיר שמיר ועוזי לנדאו ובין העמדות הרווחות בליכוד, ובכל זאת הוא מציב גבולות למהלך האיחוד המסתמן. "אני מעריך רבים בישראל ביתנו. אני חבר של רבים מהם ואשמח לראות אותם בליכוד, אבל שריון לא מקובל בעיניי. כך גם הקצאה של שליש ממוסדות המפלגה לטובתם. זו תהיה טעות ואתנגד לה. עם זאת כיו"ר הוועידה בכוונתי לאפשר דיון הוגן ומעמיק בסוגיה. שני הצדדים ישמיעו את קולם".

על הכהונה צפוי דנון להתמודד מול מנכ"ל חטיבת מנהיגות יהודית בליכוד, מיכאל פואה, וראש עיריית נס ציונה, יוסי שבו. מועמדים אחרים כדוגמת יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, החליטו לוותר על ההתמודדות.

פואה: אני אוכל לכנס מרכז בניגוד לדעת נתניהו

מיכאל פואה, מי ששימש כיועץ לשר התקשורת והרווחה לשעבר משה כחלון, יתמודד מול דני דנון על תפקיד יושב ראש מרכז הליכוד, בבחירות הפנימיות במפלגה שיתקיימו עוד לפני סוף החודש. את הבחירות הללו, אגב, כפה פואה על ראש הממשלה ומקורביו שלא היו מעוניינים לפי שעה בשינוי במוסדות המפלגה. על פי הערכות בתוככי המפלגה, פואה נחשב לאחד האנשים החזקים במרכז.

להתמודדות הזו, כפי שהוא מספר, הגיע פואה במקרה. "אני פעיל במרכז כבר שנים, חבר בוועדת החוקה, העברתי הרבה חוקים, ובשנים האחרונות הולכתי שני מהלכים: האחד הוא הבחירות בוועידה, והשני קיום הבחירות החודש, כולל כינוס הוועידה ובחירת המוסדות. על אף כל זה לא רציתי לרוץ לראשות המרכז. אלא שיש קולות רבים מאוד שטוענים כי בראש המרכז צריך לעמוד אדם מהשטח, ולא מישהו שהוא עם תפקיד נוסף כמו שר, ח"כ או ראש מועצה. לטענתם אם יש אינטרס נוסף - המרכז משותק. פנו אליי קבוצה של חברים ודרבנו אותי, הפעילו לחצים, ואם לפני פחות משלושה שבועות כלל לא הייתי בכיוון הזה, היום אני בפנים".

איך אתה מעריך את הסיכויים שלך מול דני דנון?

"להערכתי הסיכויים הם טובים, זה קרב לא פשוט. יש מולי מועמד שהוא חבר מתוך המחנה, שהוא סגן שר, אבל דווקא המעלה שלו לצורך התפקיד הזה היא חיסרון. דני דנון לא יוכל לכנס מרכז בניגוד לדעת ראש הממשלה, ואני יכול ועשיתי את זה. יש לא מעט חברי כנסת ושרים שתומכים בי".

פואה גם לא מודאג מהאפשרות שלא ייבחר. "אני לוקח את ההתמודדות הזאת בכיף. זה לא ממש תפקיד שחלמתי עליו כל חיי. הדבר היחיד שאני רואה פה הוא אפשרות לחדש את המרכז. אני לא בא לכאן כדי לקדם את האידיאולוגיה שלי אלא לאפשר למרכז לעבוד, לתת לכל הכוחות בליכוד לעבוד ולהשפיע", הוא מסכם.