קציני צה"ל בהתנתקות
קציני צה"ל בהתנתקותפלאש 90

ראש מנהלת תנופה, הרב ד"ר אופיר כהן, הציג הבוקר בישיבת הממשלה את נתוני מנהלת תנופה האמונה על הטיפול בעקורי גוש קטיף וצפון השומרון, לקראת סגירתה בסוף החודש.

בנוסף הביא הרב כהן להחלטת ממשלה את תכנית המשך הטיפול בעקורים על ידי הרשויות הקולטות.

נציין, כי שמה של המנהלת שונה ל"תנופה" עם מינויו של בנצי ליברמן לעמוד בראשה לפני כשלוש שנים וחצי. ליברמן פעל לקידום הטיפול בעקורים ולאימוץ מסקנות ועדת החקירה הממלכתית שהוקמה בנושא. הוא אף יזם ארבעה שינויי חקיקה משמעותיים שהגדילו במאות מיליוני שקלים את התקציב לפיצוי המפונים והעברתם לבתי הקבע.

הרב כהן מסר, כי על פי הנתונים, 8 שנים לאחר ביצוע ההתנתקות, 88% מתוך 1,404 המשפחות שנעקרו נמצאות היום בבית הקבע או בתהליכי בנייה לקראת מעבר אליו.

"עם סגירת המנהלה דאגתי לכך שהטיפול במשפחות, בקליטתם, בבניית הישובים הפיזי והקהילתי, יימשך בשלוש השנים הקרובות,  דבר שיוביל לסיום תהליך הקליטה ברשויות החדשות. סיוע ממוקד בהיקף של עשרות מיליונים לרשות לטובת המשימה", אמר הרב כהן.

על פי ההחלטה שהתקבלה הבוקר בממשלה, מרגע סגירת המנהלה, יועבר המשך הטיפול בעקורים לשתי מסגרות- הרשויות הקולטות ומשרד השיכון. הרשויות תוקצבו ביותר מ 150 מיליון ש"ח לצורך כך.

בנוסף לכך, הוצג בפני חברי הממשלה סיכום של עלויות ביצוע תכנית ההתנתקות כפי שעולים מנתוני מנהלת תנופה. העלות הכוללת של ביצוע ההתנתקות עד היום עומדת על 9,482,184,000 שקלים, כאשר במסגרתה נעקרו כ-8,600 איש מגוש קטיף וצפון השומרון.

שר השיכון, אורי אריאל, התייחס להחלטת הממשלה על סגירת מנהלת תנופה והעברת המשך הטיפול במגורשים למשרד השיכון.

"אחרי שנים בהם מדינת ישראל לא הצליחה לעמוד בהבטחה לפיתרון לכל מתיישב, הגיע הזמן לשים סוף לעוול המתמשך כלפי המגורשים הרבים. כמי שמלווה את המגורשים באופן צמוד אני לוקח על עצמי בחרדת קודש את המשימה למצוא את הפיתרונות ולדאוג שכולם יוכלו סוף סוף להיכנס לביתם החדש", אמר שר השיכון.