סוריה
סוריהרויטרס

ארגון ג'בהת אל-נוסרה, שלוחת אל-קאעידה בסוריה, מפרסם סרטון ווידאו המתעד את כיבוש הישוב אל-שדאדי בצפון מזרח סוריה (מחוז אל-חסכה) בידי לוחמי הארגון באמצע חודש פברואר השנה.

התיעוד המקיף שופך אור על יכולותיו הצבאיות של הארגון והמורל הגבוה של המוג'אהידין לעומת כושר העמידה הנמוך של הצבא הסורי. בסרטון נראים עשרות לוחמים מקבלים בשעות הלילה תדרוך בשטח ההתכנסות. במהלך שעות היום הם מקבלים תדרוך נוסף, שעניינו חיזוק ועידוד דתי ואמוני. איש הדת הנואם בפני הלוחמים מאיץ בהם שלא לפחד מהמוות, שכן אחריו הם יגיעו לחיי נצח בגן עדן תחת חסות אללה, ושם מחכות להם נשות גן העדן שחורות העין והיפיפות.

הלוחמים המצוידים בנשק קל, מטולי נ"ט ומקלעים כבדים המותקנים על רכב תוקפים כובשים ראשית את עמדת מחסום המשטר, ומשם שמים את יהבם ליעד העיקרי מטה כוחות הביטחון של משטר אסד בעיר, שבו בין היתר מוצב טנק במערך ההגנה.עשרות הלוחמים מגיעים לפאתי היעד ללא התנגדות של כוחות הצבא הסורי, והם מתחילים להעסיק באש את המטרות ביעד. ברקע נראית משאית הנוסעת לכיוון המטה ומעברה זוכה לקריאות "אללה אכבר". ככל הנראה מדובר במשאית תופת שהתפוצצה זמן קצר לאחר מכן סמוך לבנייני מטה כוחות הביטחון, ונתנה את האור להסתערות הרגלית.

כיבוש המטה לא ארך זמן רב. ההתנגדות של החיילים הסורים לא הייתה אפקטיבית. רובם נהרגו בלחימה או הוצאו להורג ואחדים נלקחו בשבי, וככל הנראה גם הם הוצאו להורג מאוחר יותר. על פי גרסת ג'בהת אל-נוסרה בפעולה נהרגו כ-200 מאנשי כוחות אסד.כוחות ג'בהת אל-נוסרה שתפסו תחמושת רבה במקום הסירו את תמונות חאפז ובשאר אל-אסד ואת דגלי המשטר הסורי ובמקום תלו את דגלי אל-קאעידה.

לאחר מכן יצאו לסיור ברחובות הישוב, בו לא נראתה נפש חיה ברחוב.