400 מליון ש"ח לישובי המיעוטים

השקעה של יותר מ-400 מיליון ש"ח על ידי ממשלת ישראל לפיתוח הכלכלי של ישובי המיעוטים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ח בתמוז תשע"ג

400 מליון ש"ח לישובי המיעוטים-ערוץ 7
למנוע הגבלת חשבון
צילום: פלאש 90

ועדת ההיגוי ליישום תוכנית החומש לקידום הכלכלי של המגזר הערבי התכנסה השבוע בראשות מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר.

בישיבה השתתפו גם מנכ"לי משרדי הבינוי והשיכון, התחבורה והבטיחות בדרכים, ביטחון פנים ותיירות מנהל הרשות לפיתוח כלכלי, ונציגים בכירים ממשרדי הכלכלה, האוצר, הגנת הסביבה, החקלאות ורשות מקרקעי ישראל.

התוכנית הבין-משרדית לפיתוח הכלכלי של המגזר הערבי התקבלה בממשלה בחודש מרץ 2010 והיקפה עומד על 780 מלש"ח לשנים 2010-2014. מטרת התוכנית היא להביא לשילוב אוכלוסיית מגזר המיעוטים בכלכלת מדינת ישראל ובכך להביא לשיפור רמת החיים שלה ולהגדיל את התרומה שלה לתמ"ג. בניגוד לתוכניות קודמות, התוכנית נבנתה בשיתוף הרשויות המקומיות הערביות ועל פי צרכיהן הייחודיים.

התוכנית כוללת שלושה עשר יישובים: אום אל פחם, דליית אל כרמל, עוספייה, טירה, טמרה, כפר כאסם, מג'אר, נצרת, סח'נין, עראבה, קלנסוואה, רהט ושפרעם. ישובים אלה נבחרו על סמך קריטריונים מקצועיים והם כוללים כ- 350,000 תושבים.

במהלך הדיון הוצגו ההישגים העיקריים של התוכנית בשלוש שנות פעולתה. אחד ההישגים הבולטים בה הוא השיעור  הגבוה של יישום הפרויקטים שתוכננו במסגרתה, ובכללם הקמת 4 מרכזי הכוון תעסוקתי בעלות של 50 מלש"ח, הקמת שני מרכזי עסקים בנצרת ובשפרעם, שילוב עוספיא ודלית אל כרמל במנהלות אזורי התעשייה "מבוא כרמל", קידום תכנון ופיתוח של יותר מ- 2000 דונם לתעשייה, והקמת 24 מעונות יום  בעלות כוללת של כ- 64 מלש"ח.

בתחום המגורים והנדל"ן הושקעו עד כה כ- 104 מלש"ח ביישובי התוכנית. במסגרת זו קודם תכנון של 23,000 יחידות דיור לבנייה על קרקעות פרטיות ועוד 9,000 יח"ד לבנייה על קרקעות מדינה. כמו כן, שווקו בהצלחה  כ- 1000 יח"ד על קרקעות מדינה.

גם בתחום התחבורה ציבורית נרשמו הישגים. כך למשל חל גידול של כ-580% בהיקף הנוסעים השבועי בתחבורה ציבורית,מ-34,000 ביישובי התוכנית לפני לכ- 194,000 נוסעים בשבוע לאחר הפעלת התוכנית.

בתחום התיירות הושקעו תקציבים לשדרוג תשתיות תיירות ביישובים נצרת ועוספיא. כמו כן, נערכו פסטיבלים ביישוב הדרוזי דאלית אלכרמל  ועוספיא. כמו כן, ניתן סיוע להקמת עסקים בתחום התיירות.

המשרד לביטחון פנים השקיע עד כה יותר מ- 70 מלש"ח ביישובי התוכנית, בין היתר להקמת תחנות משטרה בנצרת ובטירה אשר נותנות מענה לבעיות הפשיעה והאלימות השונים ביישובים אלה ובסביבתם. כמו כן, הופעלה בכל ישובי התכנית תוכנית עיר ללא אלימות ותוכניות של הרשות למלחמה בסמים.

הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה אמר שנושא שילוב אוכלוסיית המיעוטים במשק הוא אחד הנושאים החשובים בחברה ובכלכלה הישראלית ותוכנית זו היא אחד הביטויים למדיניות זו.  לוקר ציין כי "הנתונים מראים שיישום התוכנית מתקדם בצורה טובה וניתן לראות תוצאות בשטח. הדבר אפשרי בזכות שיתוף הפעולה של משרד ראש הממשלה עם משרדי הממשלה השותפים לתוכנית ושיתוף הפעולה עם הרשויות המקומיות בשטח ועם התושבים".

איימן סייף, מנהל הרשות לפיתוח כלכלי, ציין כי "מדובר בתוכנית חשובה ביותר שמטרתה ליצור מנופים כלכליים ביישובי התוכנית. הצלחנו להוכיח כי ניתן ליישם החלטות ממשלה בשטח באחוזים מרשימים (ביצוע של יותר מ- 90% של התוכנית עד כה). שני מרכיבים הביאו להצלחת התוכנית: רתימת השותפים, קרי הקהילה המקומית ומשרדי הממשלה למטרות התוכנית, ועבודה יומיומית וסיזיפית מול השותפים לתוכנית".