פרשת א-דורה: יהודי הורשע בהוצאת דיבה

בית המשפט בצרפת קבע כי פיליפ קרסנטי ישלם לרשת "פראנס 2" 7,000 אירו, לאחר שהורשע בהוצאת דיבה.

אלירן אהרון , י"ח בתמוז תשע"ג

בית המשפט בצרפת הרשיע היום (רביעי) בהוצאת דיבה את היהודי פיליפ קרסנטי, שטען כי ערוץ הטלוויזיה "פראנס 2" ביים את הסרט בו נראה מותו של הילד מוחמד א-דורה.
 
מותו של הילד הפך לסמל האינתפאדה השנייה למרות שעד היום לא ברור האם בכלל נהרג והאם נפגע מירי של חיילי צה"ל או ירי של מחבל החמאס שניהלו קרב בסמוך אליו עם חיילי צה"ל.
 
בית המשפט חייב את קרסנטי יועץ פיננסי במקצועו לפצות את הערוץ ב-7,000 אירו.

קרסנטי נתבע על שכתב באתר האינטרנט שלו כי סיפור מותו של א-דורה בוים וכי "פראנס 2" מביישת את צרפת ואת מערכת השידור הציבורי שלה, כלשונו.

הוא טען כי האירוע כולו היה מבויים בניצוחה של רשת הטלויזיה הצרפתית בניסיון לתאר את המדינה היהודית כאומה ברברית של רוצחי ילדים. שבועות אחר כך הוגשה נגד קרסנטי תביעת דיבה, בה הורשע באוקטובר 2006. 

הוא ערער לבית המשפט, וב-2008 ערעורו התקבל. מאוחר יותר הוחלט לבטל את ערעורו ולהחזיר את התיק לדיון נוסף.

בחודש שעבר קבעה ועדת בדיקה ישראלית ממשלתית כי "יש סימנים רבים המראים" שא-דורה ואביו "כלל לא נפגעו ע"י כדורים" באירוע. בדו"ח נטען עוד כי בניגוד לדיווח המפורסם של רשת "פראנס 2", צילומי הווידאו המלאים של הקרב מראים כי בסוף הסרט מוחמד א-דורה עדיין חי. 

הוועדה הישראלית האשימה את "פראנס 2" כי הדיווח נערך בצורה שיצרה רושם מטעה כאילו  יש בידי הרשת הוכחות לכך שהחיילים אחראים למותו של א-דורה.