קרי: התקדמות אמיתית בשיחות השלום

מזכיר המדינה האמריקני קרי אמר במסיבת עיתונאים שקיים בצהריים (ראשון) לפני עזיבתו את האזור "אני שמח להודיע שעשינו התקדמות אמיתית במסע הזה. עם קצת עבודה נוספת תחילת המו"מ בהישג יד. התחלנו עם פערים ענקיים וצמצמו אותם".

"יש כמה פרטים אך אני בטוח שאנחנו על המסלול הנכון. הצדדים עובדים כדי להגיע למקום הנכון. הצדדים מאמינים שזה אפשרי. בסוף הבחירה בידי הצדדים. כפי שדיברתי בימים האחרונים עם מנהיגים בירדן, בפלסטין ובישראל - התרשמתי מהמחויבות האמיתית שלהם. הם עבדו שעות כדי לעבוד על רעיונות. המאמץ שהצוותים השקיעו משכנעים אותי שהם רציניים".

במסיבת העיתונאים בתל אביב הוסיף קרי "אין לנו זמן. הזמן מאיים על המצב בשטח. זה מאפשר אי אמון ולגורמים עוינים להשפיע. לבסוף, זה מאפשר לציניות להתגבר וחלון להיסגר. המטרה שלנו היא לחדש את המשא ומתן על הסכם הקבע. זה לא רק כדי לנהל משא ומתן. רוצים פתרון שיוביל לשתי מדינות לשני עמים. רוב הישראלים והפלסטינים רוצים. זה יחזק את ביטחון ישראל ואת עתידה כמדינה יהודית. זה יתן לפלסטינים לממש את השאיפות שלהם"

"בשיחות שלנו נתניהו ואבו מאזן נכנסו לעניינים. בחנו דרכים שונות. זה יקח עוד זמן כדי לדבר על הפרטים ועל המכניקה. שני המנהיגים ביקשו שאמשיך לעבוד. אני מותיר כאן כמה מאנשיי ואשוב כדי להשלים הפרטים. אנחנו עובדים מאוד מאוד קשה. אני יודע שזה שווה את זה. אני רואה התקדמות כשאני רואה אותה. זה מה שחשוב וזה מה שיביא אותי חזרה".

לשאלה מה היא ההתקדמות השיב קרי "לא אכנס לפרטים. הכי קשה זה להתניע את התהליך. אחרי שמתחילים, זה יאפשר לחפור פנימה ולעסוק בנושאים. הפערים קטנים מאוד כעת. אני מותיר כאן צוות, ולא הייתי עושה זאת אם הייתי חושב שזה לא יעבוד. יש תקווה, ואני חושב שזה שווה את זה. אם זה יקח עוד שבוע או עוד שבועיים, זה כלום לעומת מה שאנחנו מנסים לעשות ולהשיג. שני הצדדים מתעקשים שאשוב, ואכן אעשה זאת. הנשיא אובמה".
 
"לא נתקע עם דד ליין מלאכותי. אנשיי ימשיכו לעבוד על זה, ונתבקשתי לשוב בקרוב. אני מקווה שיש לנו קונספט שעובדים עליו, לכן אמרתי שתחילת המשא ומתן יכול להיות לקדם הנושא. אני מאוד גאה בנתניהו ובאנשיו שהיו ערים עד הבוקר. עשינו זאת גם עם עבאס. עלינו לקחת עוד זמן כדי לעבוד עם שני הצדדים. אנחנו מחויבים לא לדבר על מה שאנחנו עושים. זה יתסכל אתכם, ויהיו הרבה אי דיוקים אבל זה לא יתסכל אותנו", הוסיף.

קרי: עוקבים מקרוב אחר המתרחש במצרים

מזכיר המדינה האמריקאי התייחס בדבריו למהומות במצרים "שולח תנחומים למשפחת ההרוג פוכטר באלכסנדריה. פרסמנו אזהרת מסע ואנחנו מזהירים אנשים שלא להשתתף בהפגנות ולשרשור מרחק. אנחנו עוקבים מאוד מקרוב אחר המתרחש במצרים. יש אלפים בכיכר תחריר. ככל שירדו הטמפרטורות כך יגדל מספר המפגינים".

בעניין סוריה אמר קרי "אני מצפה לשיחה עם לברוח הרוסי. המצב בסוריה חמור. אנחנו מאוד מקווים שרק דרך הסכם הפסקת אש ניתן להציל את סוריה. אסד רוצה להמשיך בדרך אחרת. נדבר עם לברוח כיצד נוכל לשתף פעולה כדי להשפיע על המצב. אני מצפה לפגוש את שר החוץ הרוסי".

לשאלה כיצד מתנהלות הפגישות השיב קרי "יש כמה מכשולים, אבל התקדמנו בכל נושא. צמצמנו את הפערים, אבל אלה שיחות מאוד מורכבות כי הסיכונים גבוהים. מדובר בשתי מדינות ובאפשרות להמנע ממלחמות, וכיצד נמנעים מהמציאות הקשה שבה אנחנו נמצאים".
 
"אני מאוד מתרשם מהמאמץ שמושקע. אני מאוד חיובי לגבי השיחות האלה. אם לא הייתי צריך לנסוע ולקיים פגישות, הייתי נשאר כאן וממשיך לעבוד. עלינו להיות אמיצים כדי לקבל החלטות. את ההחלטות לא אני צריך לקבל. אני צריך לעודד, לשים לעתים רעיונות על השולחן. אני מודה לנתניהו ולאגו מאזן - שניהם עשו מאמצים רציניים כדי להתקדם. זה לא אומר שצריך להתייאש בגלל כמה בעיות. התהליך היה תקוע במשך שנים. הצוותים עובדים קשה ואנחנו נחושים להגיע לשם", הוסיף שר החוץ האמריקאי.