ראש הממשלה: הקמת שני נמלים פרטיים

במסיבת עיתונאים שכינסו ראש הממשלה נתניהו, שר האוצר יאיר לפיד ושר התחבורה ישראל כץ הוכרז על הקמתם של שני נמלים פרטיים חדשים.

ראש הממשלה דיבר בשבח ההחלטה שתוביל לשינוי דרמטי בכלכלת ישראל הפונה כעת לקהלים חדשים בעולם ומבקשת לפתח את הייצוא ולהרחיבו, מהלך המצריך את הקמת הנמלים.

בדבריו פנה נתניהו לחברי הועדים הגדולים ובקול שקט "הודיע" להם: נגמר המונופול. לא יהיה עוד מצב שבו אלפיים איש סוגרים את המדינה.

"מה שאנחנו עושים היום זה להגביר את הצמיחה. יש לנו חמישה מנועי צמיחה גדולים מאד. הראשון הוא הגז ואנחנו פועלים לממש את זה. השני הוא "סין", כלומר ייצוא מוגבר לשווקים חדשים. השלישי הוא הכנסת אוכלוסיות שלמות לשוק העבודה - חרדים וערבים, במיוחד גברים חרדיים ונשים ערביות. הרביעי הוא הטכנולוגיה, שהיא יתרון גדול של מדינת ישראל, אבל לא רק במונחים של ייצוא טכנולוגיה אלא גם חיבור המדינה בסיבים אופטיים כדי שתהיה נגישות של כל ילד וילדה בישראל לעולם שמתפתח, אנחנו מחויבים גם לזה. והחמישי, אך הראשון מכולם הוא רפורמות, רפורמות ועוד רפורמות, כדי לקצץ בבירוקרטיה וכדי להכניס תחרות. כדי להוריד מחירים וכדי להוזיל את יוקר המחיה בישראל. זה דבר שהוא כלכלי מאין כמוהו, חברתי מאין כמוהו וזה מתחיל, אבל לא נגמר בנמלים. התחלנו בשמיים פתוחים, עכשיו אנחנו הולכים למים פתוחים", דברי נתניהו.

שר האוצר לפיד אמר במסיבת העיתונאים כי "הדבר הכי בולט בממשלה הזו הוא שבאנו לעבוד, בחומר ובלבנים של החברה הישראלית והכלכלה הישראלית, מהגז דרך תכנית "יוצאים לעבודה" והשוויון בנטל. היום אנחנו מביאים לציבור הישראלי את הרפורמה בנמלים, שהמדינה מחכה לה כבר 65 שנה".

עוד אמר לפיד: "לאחר התכנית הכלכלית שגובשה ונמצאת בשלבי אישור, שמטרתה המרכזית היא שמירה על מקומות העבודה במשק, הרפורמה הזו תיצור מאות אם לא אלפי מקומות עבודה נוספים בפריפריה, דבר שישנה גורלות. זאת לצד הדחיפה המשמעותית מטה של יוקר המחיה. באנו לעבוד, ואנחנו עובדים".

הנמלים החדשים יוקמו באזור אשדוד ובאזור חיפה.

יצוין כי בעיריית חיפה מנהלים כבר תקופה ארוכה מאבק במגמה להקים את נמל המפרץ החדש. ראש העיר יונה יהב אף אמר במפורש לשר הכלכלה בנט, ש"הקמת נמל בחיפה זו הצלת הציונות לעומת הקמת נמל באשדוד שיהווה חלטורה פוליטית כמו שראינו לאחרונה".

בעיריית חיפה מדווחים כי כעת, לאחר הכרזת הממשלה על הכוונה להקים שני נמלים הקימו במהרה בעיריית חיפה "חדר מלחמה" מיוחד בראשות מנכ"ל העירייה שמואל גנץ, מי שהוביל את המאבק להקמת נמל המפרץ כבר שנים רבות, שיביא לזירוז הקמת נמל המפרץ.