"ז'בוטינסקי אמר שלא נשיג שלום בר קיימא"

מליאת הכנסת ציינה היום את יום פטירתו של זאב ז'בוטינסקי, ראש הממשלה הדגיש כי "ישראל חייבת לשמור על עוצמתה".

חזקי ברוך , כ"ה בתמוז תשע"ג

 זאב ז'בוטינסקי
זאב ז'בוטינסקי
אתר הכנסת

מליאת הכנסת ציינה היום (רביעי) את יום פטירתו של זאב ז'בוטינסקי.

ביציע המיוחד נכחו מנכ"ל מכון ז'בוטינסקי, חבר הכנסת-לשעבר יוסי אחימאיר, יו"ר מרכז מורשת מנחם בגין, הרצל מקוב, חברי המועצה להנצחת אישים וחניכי תנועות הנוער בית"ר.

יו"ר הכנסת ,יולי יואל אדלשטיין, פתח ואמר "ז'בוטינסקי שלי, הוא אדם העומד על שלו. מדינאי ציוני ויהודי לוחם שבשבילו 'שקט הוא רפש'. גדול הנפש, שלא מפקיר את גורלו ואת גורל עמו בידי אחרים. העמידה על עקרונות לאומיים ואישיים, בראשם עיקרון החרות היא שהביאה את ז'בוטינסקי למסקנה שרק מדינה יהודית עצמאית ודמוקרטית בארץ ישראל תקומם את העם היהודי".

מדינת ישראל, היהודית והדמוקרטית, ניצבת כיום בפני אתגרים אדירים. המזרח התיכון חווה טלטלה בלתי נתפסת, שיש בה צדדים חיובים וצדדים שליליים. מסביב יהום הסער וקשה לנו לדעת מה ילד יום. האביב הערבי הפך לאנרכיה. בסוריה מתנהלת מלחמת אזרחים עקובה מדם מלווה באדישות בינלאומית. במצרים המונים יוצאים לרחובות במחאה נגד משטר כושל. העדר מסורת פוליטית מגובשת לחילופי שלטון ולחילופי דורות הובילה מדינות שכנות לכאוס בלתי נשלט. איש את רעהו חיים בלעהו.

אנרכיה היא מחלה מדבקת ומדינת ישראל איננה חסינה. אף אחד לא יגן על הדמוקרטיה הישראלית אם אנחנו לא נעשה זאת. יש לנו כל אחד מחברי הבית הזה חובה לשמור על כבוד הרוב, על כבוד המיעוט, ועל כבוד הבית הזה שבו ורק בו מתקבלות ההכרעות גם אם יהיו קשות וכואבות.

חובתו של כל חבר כנסת להתנגד לכל חוק, גם נגד דעת הרוב. אבל קריאה, מעל בימת הכנסת, לאי-ציות להפרת-חוק ולאנרכיה מסוכנת לכולנו. יש קו דק בין התנגדות לגיטימית למאיוריזציה לבין קריאה לאנרכיה, ואת הקו הזה אסור לנו לחצות. 

בשמו של ז'בוטינסקי שראה את נשמת הדמוקרטיה בהסכמה ולא בכפייה אני פונה הן לרוב והן למיעוט, הן לקואליציה והן לאופוזיציה, לנסות לבנות גשרים ולהגיע ככל האפשר להסכמות. אושרנו לא יבוא לנו מריסוקו של היריב. ככל שנצליח לפעול בהסכמה, אפילו מינימלית ואפילו זמנית, כך ייטב לנו ולתושבי מדינת ישראל". 

ראש האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ, התייחסה ראשית להצעת החוק לשינוי שיטת הממשל, שאושרה במליאה, בדיון סוער,  דקות ספורות לפני כן: "מעניין מה ז'בוטינסקי היה אומר על מה שהתרחש כאן לפני 20 דקות בלבד". היא ציטטה מכתביו של ז'בוטינסקי: "דעה מוטעית היא זו האומרת שממשלה הנשענת על רוב פירושה ממשלה דמוקרטית... דמוקרטיה פירושה חופש. גם שלטון הנתמך על ידי רוב, יכול לשלול את החופש" פנתה לשרת המשפטים, ציפי לבני ותהתה, "מדוע לא היית כאן על הדוכן, כדי לומר את עמדתך על הצעת החוק הזו? שלחת את שר הרווחה להשיב במקומך. אני מבינה שיש תחרות בין יש עתיד לישראל ביתנו, שתיהן מפלגות מאוד לא דמוקרטיות, שלעולם הפרסונה שבראשן תהיה חזקה מהמפלגה עצמה.  אבל, הייתי מצפה ממך, חניכת ז'בוטינסקי  לעמוד כאן ולקרוא את הדברים הללו במקומי".

לאחר מכן התייחסה לדבריו של יו"ר הכנסת על היעדרות הח"כים מהמליאה ואמרה, "אני דוחה על הסף את הנזיפה הפומבית ואת שיעור החינוך שנתת לנו, על כך שלא השתתפנו בהנמקת האי אמון שלנו על ידי ח"כ מיכל בירן. השתתפנו בשדולה  למען החקלאים, שאתה אישרת לקיימה. ראיתי אתכם יושבים כאן עם 12 ח"כים מוכים וחבולים, מאובדן השלטון, שרבים מכם שלא יכלו לסגל עצמם למצב החדש לא ישבו פה ואיש לא הטיף לכם מוסר.  גם הקריאה שלך לח"כ הרצוג לנמק התנגדותו כי לא קרא קריאות ביניים שהן חלק מסדר היום הפרלמנטרי. מה זה, פרס על התנהגות טובה? אני קוראת לך לשמור על הבית הזה, על אותה דמוקרטיה שז'בוטינסקי כתב עליה רבות".

יחימוביץ' הוסיפה, "שמור על אותה דמוקרטיה שז'בוטינסקי כתב עליה כה רבות. יש גבול לציניות ולספינים של הקואליציה. אל תביאו את הפסימיות והרשעות לידי הגזמה, תהיו זהירים".

"חמשת הממים של ז'בוטינסקי, מזון, מעון, מלבוש, מורה, מרפא. אני בטוחה שאתה זוכר אותם, השר לנדאו. מה עשיתם בשביל הדברים האלה?

מזון - איך הצלחתם לגרום לכך שמחירי המזון של מדינת ישראל גבוהים ב-20% ממדינות מהמערב? לא בדקתם לפני שבאמת יש תחרות. ולא נלחמים בכלל בקרטלים ובמונופולים. ועכשיו מעלים את המע"מ כדי לייקר עוד יותר את המזון. מן הראוי לדבר בזה ולא להסתפק בסימבולים פומפוזיים.

מעון- מחירי הדיור בארבע שנות הכהונה שלכם עלו ב-48%. ועכשיו מקימים ועדה ועוד קבינט. מקבינטים לא בונים בית. מעלים את המס על משפרי דיור. עליהם מטילים מס? מבטלים הטבות למתיישבים בפריפריה? 140 משכורות צריך כדי לקנות דירה. ברור שזה דמיוני. בית לא עשוי מסטטוסים ב"פייסבוק", לידיעת שר האוצר.

מלבוש – משתפים פעולה עם עבדות בבנגלדש. אם קניתם חולצה במאה שקל שיוצרה בבנגלדש עלות הייצור שלה הוא 22 סנט.

מורה – חוק חינוך חובה חינם מת בחסות הקיצוצים האימתניים שלכם. היא פנתה לרה"מ אצלך זה אידיאולוגיה: מדינה קטנה, סקטור פרטי גדול. בתקציב עכשיו אתם הורסים את המעט שהושג בקדנציה הקודמת. מסקנות ועדת טרכטנברג שיושמו היו מלכתחילה מצומקות וגם אותן אתם שוחטים: פוגעים בסבסוד מעונות ושעות לימוד ביסודי, דוחים את הכניסה לתוקף של יום חינוך ארוך והרשימה עוד ארוכה.

מרפא- הייתה לנו מערכת בריאות נפלאה שזכתה בפרסי ארגון הבריאות העולמי, אתם שוחקים אותה, מפריטים ומרעיבים אותה. כמה אפשר להישען על האתוס המופלא של הרופאים והאחיות?  ל-83% מהאזרחים יש ביטוח משלים, אחרי ששילמו מס בריאות. ל-42% חברות ביטוח פרטיות. זה המרפא של ז'בוטינסקי? שצריך כסף נוסף על המערכת הציבורית כדי לקבל בריאות טובה? "

"ז'בוטינסקי אינו אבי הרוחני. אני שייכת למחנה פוליטי אחר. אבל, אדוני ראש הממשלה, אתה אומר שהוא מורך ורבך. אם הוא היה נדרש לתת לך, תלמידו, את גיליון הציונים על חמשת הממים, איזה ציון היית מקבל?", סיימה יחימוביץ'

בעת שראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לדוכן הנואמים, קרא ח"כ חיליק בר (העבודה) קריאת ביניים: "ז'בוטינסקי היה מתבייש מהליכוד של היום". נתניהו השיב: "גם היום עמדותיו נותרו רלוונטיות מתמיד".

נתניהו אמר כי לצערו הרב, "במשך שנים רבות לא זכה ז'בוטינסקי להכרה לה היה ראוי. גם אלה שלא היו תלמידיו לומדים להכיר את תרומתו. תרומתו למפעל הציוני ולהקמת מדינת ישראל כבירות.

עמדותיו משפיעות עד היום על אופייה ותרבותה של החברה הישראלית. הוא הכיר בחשיבות השלום. לא רק משאלת לב, הוא ראה את זה כקשור בטבורו לרעיון אחר שלו – רעיון קיר הברזל.

האויב הגדול של השגת הסכם שלום בינינו לבין שכנינו הוא לא רק ארגוני הטרור, אלא  האמונה שניתן לחסל את הציונות ואת מדינת ישראל. זה המכשול העיקרי. ארגונים ומדינות אלה נוטעים תקוות שווא בקרב בני עמם שניתן לנצח אותנו בחרב. לא ניתן לנצח אותנו. האמונה והתקווה קיימות".

עוד אמר נתניהו, "ז'בוטינסקי אמר שלא ניתן להשיג שלום בר קיימא. תפקידנו להדוף את מבקשי נפשנו, כדי להגן על עצמנו וגם כדי להראות לצד השני שאין תוחלת ותקווה להמשך המאבק המזויין נגדנו. העמדה הזאת מנחה אותי בכל המגעים שלנו. היום כבר ברור שז'בוטינסקי לא היה כפי שמנסים להציג אותו, לא סרבן שלום ולא לאומן קיצוני. כך אנחנו ממשיכי דרכו פועלים כאן:  שלום עושים רק עם החזקים. והסדר שלום שישאיר את ישראל חסרת מגן לא יחזיק מעמד".

"ישראל חייבת לשמור על עוצמתה. אין שום מוסריות בלהיות חלש, בלהושיט את צווארנו למאכלת מול מרחב רוחש ורוגש ונפיץ. המדיניות שלנו איננה זורה חול בעיני אף אחד. ואיננה משלה אף אחד מן הצדדים השותפים לסכסוך ואמורים לפתור אותו, וגם לא מול ידידתנו הגדולה ארה"ב".

ראש המחלקה לפעילות בישראל ולמאבק באנטישמיות בהסתדרות הציונית העולמית, יעקב חגואל, אמר בראיון לערוץ 7, "אנחנו זוכרים היום מנהיג גדול וציוני ובנוסף אנחנו חוגגים 90 שנה לתנועת בית"ר שהקים ז'בוטינסקי. דווקא היום יש משמעות גדולה לאמירות על שלמות הארץ, חלוצים ושירות המדינה. אני נפעם לראות כאן עשרות חניכי בית"ר וביחד עם חברי הכנסת מצדיעים למנהיג גדול".