כבר 40 שנה שהוא חי "כמו האדם הקדמון"

ניסים כחלון, חי במערה שבמצוק הכורכר ליד הרצליה כבר 40 שנה: "אני חי כמו האיש הקדמון". עכשיו עשו עליו סרט.

בני טוקר , כ"ט בתמוז תשע"ג

כבר 40 שנה שהוא חי "כמו האדם הקדמון"-ערוץ 7
נחל מערות
צילם: דורון ניסים

במשך עשרות שנים, מתגורר ניסים כחלון בתוך מצוק כורכר ליד הרצליה, במהלך השנים הוא הפך את המערה לאתר תיירות מדהים ביופיו, שאליו נוהרים אדריכלים מהארץ ומהעולם. בשבוע הבא יוצג הסרט עליו, בתיאטרון ירושלים.

השבוע יוקרן בפסטיבל ירושלים, הסרט "סיפור אפולוני" של הבמאי אילן מוסקוביץ ודן ברונפלד. הסרט התיעודי עוסק בניסים, אדם בן 67 שהחל לחצוב לו בית בתוך מצוק כורכר מתחת לגן הלאומי אפולוניה לפני כ-40 שנה, ומאז הוא לא מפסיק.

ניסים כחלון שמכונה איש המערות הוא איש חרוץ שכל הזמן חופר ובונה ואת התוצאות קשה לעכל, "החלטתי לפני המון שנים שאני לא רוצה לגור בעיר, אני אוהב את הים, וככה הגעתי לכאן. אני לא צריך לשלם ארנונה, כי אין לי זבל, אני שורף הכל ומשתמש באפר לבטון ולבנייה".

כחלון מאמין שהוא הגשים חלום של המון אנשים, "יש לי באר מים, ושנים שלא היה לי חשמל, אין מכונת כביסה, אפילו לא טלפון הכול אני עושה בידיים".

הוא מקפיד לשמור שבת ולהתפלל מדי בוקר, "אני קם ברבע לשש ועולה לבית הכנסת, רבע שעה הליכה מכאן. אני מבשל לשבת כבר מהיום, פול ירוק ובשר של צוואר פרה, סלט וסרדינים. לצערי היו פה פעם מלא דגים בים, היום כבר אין, הדייג התעשייתי חיסל את הכול".

לדבריו אדריכלים מפורסמים שהגיעו למקום לא האמינו למראה עיניהם, "היה פה מהנדס העיר שיצא המום ונדהם. טוב לי להיות כאן לבד, אני כל הזמן עסוק בעשייה ובנייה, באים לפה גם להעביר שיעורי תורה".

לא מפריע לו שעושים עליו סרט, מבחינתו הוא הגשים חלום, "אני לא רוצה להיות מפורסם, בסך הכל אני עושה את העבודה שלי, מבשל, בונה ומתפלל, וכולכם מוזמנים לבקר אותי כאן בחוף סידנא עלי".