איגוד התעשייה הקיבוצית והיחידה לקידום נשים בתנועה הקיבוצית עומדים לפתוח קורסי ניהול מיוחדים לנשים מנהלות ונשים המכהנות כדירקטוריות או מיועדות לתפקידי ניהול, אולם היוזמה שנויה במחלוקת ודוקא בקרב נשים.

לאיגוד הגיעה תלונה מצד בעלת תפקיד מרכזי בקיבוץ דתי שקבלה על קיום קורסים נפרדים לנשים: "כל הכבוד על היוזמה של עידוד נשים לניהול, אבל למה הן צריכות קורס נפרד? אנחנו חרדים? האם לא ניתן לעודד קיבוצים לשלוח את הנשים לקורסים הרגילים?".

לדברי חגית רז, מנהלת ההדרכה באיגוד התעשייה הקיבוצית, כל תוכניות ההדרכה של האיגוד פתוחות כמובן בפני נשים, אולם הניסיון מצביע על כך שחלק מהמשתתפות לא מרגישות בנוח להתבטא ולשאול שאלות בסביבה שהיא גברית בעיקרה.

רז מציינת, כי "יש התלבטות בענין מאחר וב"עולם האמיתי" שהוא גברי בעיקרו הן תצטרכנה להתמודד במציאות הגברית. החלטנו על פתיחת קורס מגדרי מאחר והנתונים מצביעים על כך שאחוז הנשים בהנהלות ובדירקטורים הוא קטן מאוד ועלינו לפעול כדי לתקן זאת".

רז מדגישה, כי היוזמה נועדה לשפר את מצב התעשייה, "לא רק בשביל הנשים אלא גם למען הארגונים והחברות הקיבוציות. הוכח מחקרית כי נשים יכולות לתרום תרומה משמעותית לעבודת הדירקטוריון. במסגרת הקורסים המגדריים נוצרת סביבה מאפשרת ותומכת יותר לנשים לשאול ולהעמיק בחומר. בסופו של דבר לאחר שרכשו את המיומנויות במסגרת "המגנה" יותר יוכלו לקבל ביטחון ולהתמודד בעזרתם גם בהנהלות שבהן הרוב הוא גברי. תוכניות ההכשרה לניהול לנשים כוללות מעבר לחלקים הקבועים של גיבוש אסטרטגיה, יעדים וחזון, ניהול כוח אדם, הנעת תהליכים, כספים, תקשורת אישית וקבלת החלטות גם חלקים המוקדשים ל"ניהול נשי" במגמה לאבחן את נקודות העוצמה של נשים בתפקידי הניהול ולחזקן אותן".

לדברי חגית רז, "הביקוש לקורסי הניהול לנשים הוא לא קטן מה שמראה שאכן הנשים רוצות ללמוד במסגרות הללו. כך יוצא שניתן להכשיר יותר דירקטוריות פוטנציאליות בזמן קצר יחסית. בכל מקרה, כל אישה שמתלבטת מוזמנת להתייעץ ונבחר יחד איתה את המתכונת המתאימה לרכישת כלים בתחום הניהול".