הרב איתן אייזמן
הרב איתן אייזמן רועי עדות

ראש רשת 'נעם-צביה', הרב איתן אייזמן, מתייחס ביומן ערוץ 7 לסוגיית הקיצוץ בתקציב הישיבות ומוסדות החינוך של הציונות הדתית ולדבריו הקשים של הרב עובדיה יוסף כלפי הרב דוד סתיו.

את הדברים אומר הרב אייזמן בעקבות דברים שנשא במהלך כנס מחנכים ומנהלים של הרשת, כנס המתקיים בימים אלה בצפון, ובמהלכו התייחס לפרשת הדברים שהוטחו ברב סתיו. לדבריו "יש צורך בשינוי השיח בתוך החבורה הדתית ציונית. מותר להתווכח אבל הדברים צריך שייאמרו בשיח נכון. בלי לפסול ובלי לזרוק בוץ ולהגדיר שמות. אי אפשר להגיד על רב עיר, אדם כמו הרב סתיו, מילים כאלה, אפיקורס וכו'. צריך לעקור את השיח הזה משורשו".

עוד מוסיף הרב אייזמן וקובע כי ניתן להעדיף רב אחד על פני חברו אך יש לעשות תשובה פנימית ולא לזרוק חול זה על זה. באשר לטענה לפיה דברים כאלה צריך שייאמרו מחוץ לציבור הציונות הדתית, אומר הרב אייזמן, כי כפי שהדברים הגיעו לידיעת ערוץ 7 הם ייצאו ויגיעו גם לאוזניים הנכונות האחרות בחוץ. זאת לבד מעצם תחושתו שגם בכירי מערכת החינוך של הציונות הדתית צריכים לפשפש במעשיהם ולתקן את אופן השיח המתנהל בתוכם.. "צריך לדבר עניינית, לדבר מתוך חיבה".

לטעמו בשיח קלוקל שכזה "אנחנו הורסים את כל מה שבנינו".

עוד התייחס כאמור הרב אייזמן גם לקיצוץ הצפוי בתקציב מוסדות החינוך הציוני דתי. ביום רביעי הקרוב יתקיים כנס חירום מיוחד של ראשי המוסדות במחאה על המהלך התקציבי הצפוי. "אמרנו דברים שקשה לשמוע", הוא מספר. "אנחנו שומעים על גזירות מוטלות על ציבור מלמדי התורה. קמה רוח תעתועים, שאומר בלשון זהירה, שאנשים שרוממות הורדת שכר הלימוד בפיהם וחרב פיפיות בידם".

הרב אייזמן מתייחס לדיווחים לפיהם הקיצוץ המאסיבי בתקציב הישיבות יבוא לידי ביטוי בהפחתת שעות לימוד התורה, מהלך שגם יוביל להורדת שכר הלימוד בציונות הדתית. לטעמו מהלך שכזה, מהלך שיוביל לפגיעה בעולם התורה, לא יוכל להתקיים. "לא ניתן לדרוש שנלמד פחות תורה. זו לא המפלגה שלי", הוא אומר בהתייחסו ל'בית היהודי'.

עוד הוא מזכיר בדבריו את שר החינוך, הרב שי פירון, אותו הוא מגדיר 'ידידי', "כוונתו לטובה אבל אני מקווה שגם מעשיו יהיו לטובה. אנחנו שלוחי ציבור ללימוד התורה. כל הרשתות שלוחים להגביה את רמת התורה ואכן עשינו זאת. אם רוצים להפחית את שכר הלימוד שייתן את התקציב כדי שנוכל להמשיך וללמד תורה. זו תהיה מלחמה של תורה וכשיש מלחמה שכזו התורה מנצחת".

עם זאת מוסיף הרב אייזמן ומדגיש כי אינו מאמין שמפלגת 'הבית היהודי' תיתן את ידה למה שהוא מגדיר כביזוי התורה. "לא יקום ולא יהיה. השלוחים יעמדו על רגליים אחוריות. אני תומך בהם ומכבד אותם אבל לא יכול להיות ששליחות כזו תהיה לנו לרועץ בהרבצת תורה בעם ישראל".