הקואליציה הכשילה החוק לשחרור אסירים יהודים

הצעת החוק הדורשת לאזן כל שחרור מחבלים בשחרור אסירים יהודים בטחוניים הוכשלה על ידי הקואליציה, שחלק מחבריה דווקא תמכו בה בעבר.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ד' באב תשע"ג

הקואליציה הכשילה. הכנסת
הקואליציה הכשילה. הכנסת
צילום: פלאש 90

ברוב קואליציוני מוחץ נדחתה אתמול (רביעי)  הצעת החוק שהגישו קבוצת ח"כים מש"ס לפיה במידה ותמליץ הממשלה על שחרורם של מחבלים ערבים תחויב הממשלה במקביל להמליץ על שחרור אסירים יהודים.

על פי ההצעה, שחרורם של מחבלים ערבים על רקע מחווה, עסקה או כל רקע שהוא, יחייב את הממשלה להמליץ על שחרורם של אסירים יהודים – צבאיים או אזרחיים – שנאסרו על רקע לאומי.

לדברי יוזמי החוק, עקרון ההדדיות העומד בבסיסו של החוק בא לתקן עוול של עשרות שנים.

בדברים שנשא בפני מליאת הכנסת, פנה חבר הכנסת אזולאי לחברי הבית היהודי – אותם ראה כשותפים טבעיים לתמיכה בחוק האמור – בבקשה לתמוך בחוק שיאפשר תקווה גם לאסירים הלאומיים היהודים ולא רק למחבלים ערבים.

לדברי אזולאי, על אף התנגדות הקואליציה לחוק, פנו אליו חברי כנסת מהבית היהודי בבקשה שיקדם את החוק. למרות דברים אלו, לא תמך איש מחברי הכנסת של הבית היהודי בחוק ורק אחד מחברי הקואליציה, ח"כ משה פייגלין, הצביע בעד החוק.

לדברי ח"כ אזולאי, שורה של אישים שלא מזוהה דווקא עם הימין הפוליטי, הביעה בעבר תמיכה בחוק ובעקרון ההדדיות עליו הוא מושתת. ביניהם, הפרופ' דוד ליבאי שר המשפטים בממשלת רבין, הנשיא לשעבר עזר ויצמן, רה"מ לשעבר אריאל שרון ועוד. כבר בקדנציה הקודמת עלה החוק האמור להצבעה, אז הוגש בשם ח"כים ממגוון סיעות הכנסת ביניהם, 'ישראל ביתנו', ש"ס, 'יהדות התורה', 'קדימה' ו'הבית היהודי'.

כאמור, עקב התנגדות הקואלציה, נדחה החוק ברוב מוחלט של 53 מתנגדים למול 9 תומכים בלבד. השר אריאל וחברת הכנסת אורית סטרוק מ'הבית היהודי', נמנעו מהצבעה באישורו של יו"ר הקואליציה ח"כ יריב לוין שבעצמו הביע בעבר תמיכה בחוק, אך כאמור, החלטת הקואליציה חייבה גם אותו. 

בעמותת 'חננו', המגישה סיוע משפטי לחיילים ואזרחים על רקע המצב הביטחוני, אומרים בתגובה להצבעה כי, "חוק ההדדיות בא לתקן עוול חברתי בן עשרות שנים ובעקבות פעילותינו בנידון בעבר, גם אנשי שמאל מובהקים כמו הנשיא לשעבר עזר ויצמן, תמכו בעיקרון. ויצמן יחד עם שר המשפטים דאז ח"כ צחי הנגבי קצב את עונשם של מספר אסירים וחלקם אף שוחררו בשל קבלתו את עיקרון הצדק. לצערנו, דווקא הממשלה בראשות נתניהו בוחרת להתנגד לעיקרון מוסרי וצורך של איזון חברתי שאין מוצדק ממנו. ידוע לנו היטב שח"כים רבים אשר תומכים בחוק ההוגן והצודק הזה הצביעו נגדו ונגד מצפונם, רק משיקולים של "גועליציה", למעט ח"כ משה פייגלין אשר העדיף את מצפונו".

למרות האכזבה מסיימים ב'חננו' בנימה אופטימית, "אולי הפסדנו בקרב, אך לא במערכה, נמשיך לפעול ללא לאות למען קידומו של החוק".

"למעשה הצעת החוק הזו לא הגיע מש"ס, מי שיזמו וקידמו אותה תמיד היו אנשי המפד"ל דאז, הבית היהודי היום ואנחנו נרתמנו לסייע בכל כוחינו. גם בכנסת הקודמת ניסינו להעביר את ההצעה, לצערנו ללא הצלחה. מה שהפתיע אותי היום הוא שדווקא אנשי הבית היהודי בחרו להכשיל את החוק, מי בהעדרות, מי בהמנעות ומי בהצבעה נגד. מדברים עכשיו על התנעת התהליך המדיני, על מחוות שחרור מחבלים, המעט שבמעט שביכלתנו הוא להביא להדדיות ושיוויון הזדמנויות. לא יתכן שלמחבל שרצח בדם קר יהודים ונשפט לעשרות מאסרי עולם, תהיה תקווה לשחרור מוקדם וליהודי שמעשיו לא משתווים בשום פנים למעשה המחבל, לא תהיה תקווה. אני מקווה שאנשי הבית היהודי ושאר חברי הקואליציה יתעשתו ובעזרת ה' אחרי הפגרה נגיש את החוק שוב", הוסיפו ב"חננו".