הרב מלמד בכנס הרבנים המשיבים
הרב מלמד בכנס הרבנים המשיביםאתר "ישיבה"

הרב זלמן מלמד, ראש ישיבת בית אל ורב הישוב, פנה הבוקר (ראשון) לתלמידי הישיבה במכתב שנתלה על לוח המודעות, בעקבות דברי הרב שלום כהן, חבר מועצת גדולי התורה של ש"ס, נגד חובשי הכיפות הסרוגות.

"לתלמידי הישיבה,

[בתגובה לחרופין על הציונות הדתית]

"אמר ר' אילעא אין העולם מתקיים אלא בשביל מי שבולם עצמו בשעת מריבה, שנאמר: תולה ארץ על בלימה". (חולין פט)

"הנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתן ואינן משיבין וכו' עליהם הכתוב אומר ואוהביו כצאת השמש בגבורתו". (יומא כג)

"אשרי מי ששומע חרפתו ושותק ומרגיל בכך הלכו להם בשתיקתו מאה רעות שהיו באים עליו על ידי התגר [המריבה] (רש"י סנהדרין ז). והגמרא ממשיכה: א"ל שמואל לר' יהודה הפסוק אומר כך פוטר מים ראשית מדון". (סנהדרין ז)

תודה למחרפין שבזכותם נזכה להיות אלו שהעולם מתקיים על ידם, שנאמר עליהם ואוהביו כצאת השמש בגבורתו", עד כאן דברי הרב מלמד.

דבריו של הרב מתייחסים למתקפה הבוטה של הרב שלום כהן, ראש ישיבת פורת יוסף שאמר בדרשה בבית הרב עובדיה יוסף "כתוב מלחמה לה' בעמלק. אין הכסא שלם כל עוד שיש עמלק. כס זה כיפה סרוגה. כל עוד שיש כיפה סרוגה, אין הכסא שלם! זה עמלק... מתי יהיה הכסא שלם? כשאין כיפה סרוגה... אלה יהודים אלה?".

תחת הכותרת 'תתביישו לכם' תקף הבוקר יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט את הדברים החמורים שהושמעו אמש נגד הכיפות הסרוגות והשוואתן לעמלק.

"בימים אלה מתקיימות אזכרות לחבריי לנשק ממלחמת לבנון השניה, שמסרו נפשם, בהם חילונים ובהם חובשי כיפות סרוגות, חלקם נפלו עטורי צל"שים על גבורתם. להם גם, למען השם, קורא הרב "עמלק".

ברגעים אלה, יושבים אלפי בחורים חובשי כיפות סרוגות, עם מוריהם ורבניהם ולומדים תורה בישיבות ההסדר והגבוהות. בשלב מאוחר יותר הם גם ישרתו בצבא הגנה לישראל. לכל אלה קורא הרב 'עמלק'. ומכנה אותם 'לא יהודים'.

בימים אלה, פועל בלי הפסקה "הבית היהודי" להקטין את הפגיעה בעולם התורה ומצליח בכך (כן, גם מסין הרחוקה הפכתי עולמות בעניין). הבית היהודי הביא גם, בהצלחה רבה, לתוכנית "שוויון בנטל" שתהיה מאוזנת יותר כלפי הציבור החרדי ותכיר בערך לימוד התורה כערך לאומי. גם הבית היהודי זה עמלק".

עוד מציין השר בנט וכותב: "זה לא הכל. בדרשתו, הזכיר הרב שלום כהן את 'דרוקמן וכל אנשי עמלק': הוא התכוון כמובן לרב דרוקמן, חתן פרס ישראל, ראש ישיבת אור עציון, הרב שחגג לא מזמן שמונים במעמד ראש הממשלה, ארוע בו השתתפתי יחד עם אלפי תלמידים בוגרי בני עקיבא. כולם עמלקים, כמובן".

"ערב תשעה באב, אני קורא לכל מנהיגי ונציגי הציבור החרדי, מהרב עובדיה יוסף, שישב בעת הדרשה סמוך לרב שלום כהן, ועד לנציגים הפוליטיים: גם אם אתם לא בממשלה, גם אם יש מחלוקות פוליטיות - עליכם לגנות ולהוקיע שיח שכזה. אני מבקש ומצפה כי תעשו זאת כבר הבוקר, לפני שיהיה מאוחר מדי. לא אתן שימשיך מסע ההסתה נגד ציבור הכיפות הסרוגות", כך בנט.

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, הגיב גם הוא לדברים הקשים שהטיח הרב שלום כהן. "בימים של בין המצרים הזדעזתי לראות כיצד מי שמכונה גדול בתורה מקלל בצורה קשה ציבור גדול ומצויין- תורני, ערכי ויהודי כאחרון אויבי ישראל. אנחנו נמשיך להיות מהנעלבים ואינם עולבים שומעים חרפתם ולא משיבים ומול הקללות והנאצות נמשיך לדאוג גם לציבור וללומדי התורה החרדים".