משה יעלון
משה יעלוןצילום: פלאש 90
שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ביקר הבוקר (שלישי) במפעל התעשייה הביטחונית רפאל, נחשף למוצרים ולמערכות החדשות והתייחס לנעשה בסיני, בסוריה ובמו"מ המדיני.

על המצב בסיני אמר השר, "זו תקופה של אי יציבות וכנראה אי היציבות תמשך תקופה ממושכת, אבל מערכת הביטחון המצרית היא מערכת ביטחון שפועלת כדי לייצג את מצרים ומאותגרת כעת בסיני ע"י גורמים איסלמיסיטיים רדיקלים שתוקפים את הצבא המצרי ואת המשטרה המצרית. אכן הייתה פנייה מצרית אלינו, היו מספר פניות בתקופה האחרונה כדי לאפשר להם להכניס עוד כוחות לטפל בעניין".

לדברי יעלון, "כל עוד הם משקיעים את הכוחות הללו בלחימה בטרור, עושים את זה על פי בקשה מאתנו ולא מפרים את הסכם השלום, אנחנו בהחלט מאפשרים להם להילחם באתגרים שהאיסלמיסיטים מציבים בפניהם בסיני. ברגע שהם יסיימו את הלחימה, כמובן שהמצב יחזור לקדמותו. לא אכנס כאן לשאלה האם יש לי קשרים ישירים או לא ישירים עם המצרים. יש קשר בין מערכת הביטחון הישראלית למערכת הביטחון המצרית לאורך זמן ברמות שונות. יש תיאומים ובהחלט מערכת יש יחסים קשובה".  

בהתייחסו לסוריה אמר שר הביטחון, "ביומיים האחרונים מתנהלים ברמת הגולן קרבות בין הצבא הסורי לבין האופוזיציה, חלקם ממש על הגבול, ולכן היו מספר נפילות קרובות לגדר ואף מעבר לגדר לכיוון שטחינו. אנחנו ממשיכים באותה מדיניות שקבענו- ברגע שיש ירי משטח סורי שמסכן אותנו או נכנס לשטחנו ומפר את הריבונות שלנו, אנחנו מזהים את מקור הירי ומשמדים אותו. בסוריה נמשכת מלחמת האזרחים העקובה מדם ואנחנו לא מתערבים במלחמה עצמה. קבענו קווים אדומים לגבי האינטרסים שלנו. אנחנו רגילים לזה זה שקורים שם כל מיני דברים ובסוף מאשימים אותנו". 

על המו"מ המדיני אמר יעלון, כי "היוזמה של מזכיר המדינה האמריקני מוכרת, הוא מקיים מאמץ כבר כמה חודשים להביא אותנו ואת הפלסטינים אל השולחן. עד השלב הזה הפלסטינים מסרבים לבוא אלא אם כן נעמוד בתנאים מוקדמים כאלה ואחרים, ואנחנו אומרים בצורה מאוד ברורה- אנחנו מוכנים לשבת בשולחן מיד וללא שום תנאים מקודמים, וגם לדון על הכל ולא להיפגש פעם-פעמיים, אלא להיכנס לדיון לתקופה ארוכה. אך בשלב הזה הפלסטינים לא מוכנים לבוא ללא תנאים מוקדמים, ולכן היוזמה הזאת לא צלחה".