המבקר: אין אכיפת חוק ביו"ש

בנייה בלתי חוקית, בכבישים מתפתחת תופעה של תרבות נהיגה עבריינית, ישראלים מעסיקים פלסטינים בלי אישור, כותב המבקר.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י' באב תשע"ג


מבקר המדינה, יוסף שפירא, קובע בדוח המתפרסם היום (רביעי), כי אין אכיפת חוק מספקת ברחבי יהודה ושומרון בין השאר בשל המחלוקת מי הגורם האחראי על האזור הצבא או המשטרה.
 
"משמעות הממצאים שעלו בדוח זה היא מציאות קשה ומתמשכת", מציין שפירא. "מדובר בכשל רב-מערכתי, שעל השרים הנוגעים בדבר לתת עליו את הדעת בהקדם".
 
"המשטרה ויחידת הפיקוח של המנהל האזרחי מסרבות לטפל במישור הפלילי בעבירות של תכנון ובנייה ביהודה ושומרון ולפעול נגד עבריינים ישראלים ופלסטינים בתחום זה, בטענה שהנושא אינו באחריותם", מצביע המבקר. "משמעות הדברים היא, כי אין בשטחים גוף המופקד על חקירת עברות של תכנון ובנייה במישור הפלילי. הדבר תורם להנצחת המצב הקיים של 'איש הישר בעיניו יעשה' בתחום זה".
 
בנושא אחר, מציין המבקר כי אכיפת חוקי התנועה בשטחי יו"ש לוקה מאוד ומביאה לסיכון חיים של רבים.
 
 "יש לראות בחומרה את המצב הקיים, שבו נפגעת משמעותית האכיפה נגד עברייני תנועה פלסטינים ביהודה ושומרון", מציין המבקר. "יש לשים קץ למצב לקוי זה מיידית. חשוב ששר הביטחון והשר לביטחון הפנים יקבעו בהקדם את חלוקת העבודה בין המשטרה לבין הפרקליטות בכל הנוגע לאחריות לטיפול בתביעות תעבורה".
 
המבקר מצא כי במבצעי אכיפה שונים שנערכו בשנים האחרונות, נתפסו מאות פלסטינים, שהועסקו על ידי ישראלים שלא כחוק. "נוכח הסיכון הביטחוני הנובע מהעסקת עובדים פלסטינים ללא היתר תעסוקה כדין, הכרחי שהמנהל האזרחי, צה"ל והמשטרה ינקטו את כל הצעדים הנדרשים למיגור תופעה זו", מבהיר שפירא.
 
המבקר מטיל את מרב האחריות על המנהל האזרחי, שלא עומד במטלות האכיפה שהוטלו עליו. "על ראש המנהל האזרחי לבחון דרכים כיצד לשפר בהקדם את פעילות יחידת הפיקוח בתחומי אכיפת החוק ביהודה ושומרון בנושאים האמורים, ולטפל במתואם ובמשותף עם פיקוד המרכז ומשטרת ישראל בכל הליקויים שהועלו בדוח זה, כדי לגבש חזית פעולה משותפת ומוסכמת על כל הנוגעים בדבר בכל תחומי האכיפה באזור", חותם שפירא.
 
לדו"ח המלא לחצו כאן.