איך מוצאים חתול שחור בחדר חשוך, והאם הוא שם?

קושיות שהן יותר עמוקות ממה שנשמע בהתחלה, ותשובות מתחומים אחרים לחלוטין, מלמדות אותנו על כוח רצון.

רחל בן אליהו , י"א באב תשע"ג

איך מוצאים חתול שחור בחדר חשוך, והאם הוא שם?-ערוץ 7
גורם הסכסוך. חתול
פלאש 90

איך מוצאים חתול שחור בחדר חשוך
יעקב בורק
כנרת זמורה ביתן, 302 עמ'.

כלכלן, סופר ופעיל חברתי נפגשו. זו לא התחלה של בדיחה, הם באמת נפגשו בתוך גופו של אדם אחד- יעקב בורק, שכתב את הספר הבלתי שגרתי "איך מוצאים חתול שחור בחדר חשוך" בהוצאת כנרת זמורה ביתן.

בורק הוא מחלוצי השקעות "הון סיכון", וחבר הוועדה הציבורית של "עיגול לטובה"- המציעה לרוכשים באמצעות כרטיסי אשראי לעגל את סכום הרכישה ואת מספר האגורות שבהפרש לתרום לעמותה שיבחרו.

בורק מציג ניתוח קר של חוסר ההצלחה של המיזם הפשוט הזה, שיכול להביא לעמותות כעשרים מיליון שקלים בשנה לפי החישוב שהוא ערך. מן המסקנה הזו הוא עובר להסברים מפורטים על כוח הרצון ושחיקתו על ידי השגרה (עיין ערך דיאטה...) והקושי לקבל החלטות לעומת פסיביות במצב הנמשך.

לאורך כל הספר, הכתוב בצורה רהוטה ומושכת, מוצגים מחקרים שנערכו במיטב האוניברסיטאות יחד עם עובדות הסטוריות, כשהכל מתוך נקודת מבטו של הכותב, ששום דבר אינו אמפירי ומדעי עד הסוף, ותמיד יש "קצת מעבר"- בעיקר בחקר המוח וההתנהגות.

כל המרקחת הזו מובילה למענה על שאלות כמו: מדוע רזים וגבוהים משתכרים יותר, ומהו הרגע הנכון לנתק ידיים מכדור פורח שהתחיל להמריא. השאלות האלו ועוד רבות מקוריות כמותן, הן מסע משותף לכותב ולקורא הסקרן - המביאים בסופו להבנה של תהליכים כלכליים רחבי היקף ולמניעים האנושיים שלהם.