המל"ג ממשיך לאיים: תקבלו דתיים? יקוצץ התקציב

המועצה להשכלה גבוהה ממשיכה לאסור על המכללות החרדיות לקבל מי שלא למד במוסדות חרדיים. הדרת ציונים?

ישי קרוב , י"א באב תשע"ג

המל"ג ממשיך לאיים: תקבלו דתיים? יקוצץ התקציב-ערוץ 7
המכללה החרדית
צילום: פלאש 90

המציאות בה סטודנטים רבים מהציונות הדתית המעוניינים ללמוד מקצוע באורח דתי, מנועים מללמוד במכללות החרדיות למיניהן ברחבי הארץ, מהסיבה שהם אינם חרדים, מוכרת לרבים מהציבור.

כבר בעבר הוגשו תלונות על כך ולמרות זאת המל"ג ממשיך בשלו. בראיון לערוץ 7 סיפר אחד הסטודנטים, "פניתי למוסדות החרדיים על מנת ללמוד עבודה סוציאלית והם סירבו לקבל אותי. כשניסיתי לברר מה הסיבה הם אמרו שהסיבה היחידה היא בגלל שלמדתי במוסדות דתיים לאומיים וללא קשר לרמה הדתית או הרצינות שלי".

הוא ציין כי במכללה טענו שזו החלטה של המל"ג, "במכללה אמרו עוד כי המל"ג מאיים בפגיעה בתקציבים של המכללות החרדיות, אם יגלו שמקבלים תלמיד כזה".

הסטודנט סיפר כי לאורך התקופה בה בדק את הסיבה האמיתית לאי קבלתו הוא גילה כי הסיבה של המל"ג היא משום שמושקעים תקציבים גדולים מאוד, כדי לקדם את הציבור החרדי שמגיע ממסגרות שלא למדו בהם לימודי ליבה, "הצגתי בפני האחראים איתם דיברתי כי אני ושאר האנשים כמוני שרוצים ללמוד במכללות החרדיות לא מעוניינים בהטבות אלא רק רוצים מסגרת נפרדת, אך הסיבה הזו לא נשמעה מוצדקת באזני המל"ג".

מהמל"ג נמסר כי ההחלטה על הקמת מסגרות אקדמיות לתואר ראשון בהפרדה מגדרית ומחוץ לקמפוס הראשי, מתבססת בעיקרה על חוסר המוכנות האקדמית של הציבור החרדי.

"הציבור החרדי במדינת ישראל סובל מפערי ידע המקשים עליו את הכניסה ללימודים האקדמיים. פערים אלה נגרמים מהפטור החוקי (המלא או החלקי) מלימודי ליבה בשנות התיכון, והם שמהווים את ההצדקה המרכזית להקמת מסגרות אקדמיות מיוחדות, המותאמות במיוחד להתמודדות עם פערים אלה, על מנת להנגיש את ההשכלה הגבוהה לציבור זה. בתוך הציבור החרדי עצמו יש שוני בפערים בין גברים ונשים, מאחר שתוכנית הלימודים שלהם בשנות התיכון שונה. לפיכך, התכניות לתואר ראשון מופרדות בין הנשים החרדיות והגברים החרדים. בסיכומו של דבר, הפער במוכנות ללימודים אקדמיים הוא הקריטריון שמבחין בין מועמדים הזכאים ללמוד במסגרות החרדיות, ובין כאלה שלא".

במל"ג הוסיפו עוד כי "בהתאם, עפ"י החלטות המועצה להשכלה גבוהה, לימודים לתארים מתקדמים, בהם פערי הידע כמעט ולא קיימים יותר, מתקיימים רק במסגרות הרגילות ולא במסגרות מיוחדות".

"המסגרות אשר הוקמו בתמיכת ות"ת עבור לימודי חרדים כוללים 2 פלטפורמות (בבני ברק ובירושלים), ומספר מח"רים הפרוסים ברחבי הארץ. במסגרת התוכנית הרב-שנתית של ההשכלה הגבוהה, הוקצה תקציב ייעודי ומוגבל עבוד תוכנית זו, העומד על סך של כ-180 מיליון ₪ ל-6 שנים".