"רשימת שינדלר" מועמדת למכירה פומבית

אחד העותקים הבודדים של "רשימת שינדלר" מועמד בימים אלה למכירה באתר המכירות הפומביות אי-ביי במחיר התחלתי של שלושה מיליון דולר.

חיים לב , י"ד באב תשע"ג

אחד העותקים הבודדים של רשימת שינדלר, רשימת היהודים בשנות השואה שאת חייהם הציל איש העסקים הגרמני המנוח אוסקר שינדלר, מועמד בימים אלה למכירה באתר המכירות הפומביות אי-ביי.

על פי הדיווח בסוף השבוע בעיתון "ניו יורק פוסט", הרשימה מוצעת למכירה באתר במחיר התחלתי של שלושה מיליון דולר.

המכירה הפומבית צפויה להתפרש על פני עשרה ימים. בעלי העותק הנדיר מקווים לישורת האחרונה עם חמישה מיליון דולר בכיסם עבור האוצר הבלום המצוי בידם. ככל הידוע קיימים בעולם רק על ארבעה עותקים של הרשימה הנדירה.

הרשימה הנדירה, המשתרעת על פני 14 עמודים, כוללת בתוכה את שמותיהם של 801 עובדים יהודים שאוסקר שינדלר הציל. הרשימה הודפסה בחודש אפריל 1945, תקופה קצרה לפני תום מלחמת העולם השנייה.

באתר יד ושם נכתב בין השאר על אחת מפעולות ההצלה של שינדלר: פעולת הצלה שנחרטה עמוק בזכרונם של ניצוליו של שינדלר התרחשה בסוף המלחמה, כאשר לאזור ברינליץ הגיע קרון רכבת ובו קבוצה של 120 אסירים יהודים שפונו מגולשוב (Goleszow) – אחד ממחנות הבת של אושוויץ. האסירים הוסעו מערבה בקור מקפיא, ללא מזון או מים, ובתום שבעת ימי המסע, הגיעו שני הקרונות החתומים לברינליץ.  אוסקר ואמיליה שינדלר הצליחו לשכנע את מפקד הס.ס. להעביר את האסירים לרשותם באמתלא שהם נזקקים לידים עובדות.

כאשר פרצו את דלתות הקרונות נתגלה מראה נורא של שלדי אדם קפואים. שינדלר ואשתו העבירו את 107 השורדים למפעל ושם טיפלו בהם במסירות עד שחזרו לאיתנם. אולם לא רק למי שנותרו בחיים דאג שינדלר, מעיניו היו נתונים גם להבטיח למתים שיחלקו להם כבוד אחרון. הוא שכנע את ראש הס.ס. המקומי שלא לשרוף את הגוויות, רכש חלקה בבית הקברות הנוצרי המקומי ודאג, בעזרת העובדים היהודיים שלו, להביא את המתים לקבורה יהודית.

כאשר הסתיימה המלחמה, נפרדו שינדלר ואשתו מן היהודים שהצילו. העובדים היהודים הכינו לשינדלר מתנה וכתבו עבורו מכתב המלצה לכוחות הכיבוש של בעלות הברית. שינדלר עזב את ברינליץ וחזר לגרמניה כשכיסיו ריקים. מכל העושר שצבר בשנות המלחמה לא נותרה פרוטה – את כל כספו הוציא כדי לקיים את היהודים שתחת חסותו. גם בשנים שלאחר המלחמה לא הצליח שינדלר בעסקיו, ונשאר תלוי כלכלית בסיוע שקיבל מארגונים יהודיים ומניצוליו. הוא הגר לדרום אמריקה, אך גם שם לא הצליח לקיים עצמו, וחזר לאירופה.