נתניהו: כל תוצאה תובא למשאל עם

רה"מ נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "אנחנו נכנסים למשא ומתן ביושר ובכנות ובתקווה שהתהליך הזה יתנהל בצורה רצינית".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ד באב תשע"ג

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (ראשון) למשא ומתן המדיני בפתח ישיבת הממשלה שהתקיימה במרכז מורשת בגין לציון 100 שנים להולדתו של מנחם בגין.

 "זה לא יהיה משא ומתן קל, אבל אנחנו נכנסים אליו ביושר, בכנות ובתקווה שהתהליך הזה יתנהל בצורה אחראית, רצינית ועניינית". נתניהו הוסיף כי תחילת המשא ומתן תהיה דיסקרטית.

ראש הממשלה הוסיף "בגין הבין שהביטחון קודם לכל. הוא לא היסס לפעול בזירות רחוקות וקרובות כאחת. הוא תקף את הכור הגרעיני של סדאם חוסיין בעיראק ואני חושב שההיסטוריה מלמדת עד כמה הדבר הזה היה צעד חשוב. הוא גם לא היסס לפעול נגד ריכוזי טרור בקרבתנו בלבנון ולא רק שם".

"אנחנו מחויבים באותה מידה לשלום וביטחון. אנחנו עושים עכשיו מאמץ לחידוש התהליך המדיני, אני רואה בזה אינטרס אסטרטגי חיוני של מדינת ישראל. קודם כל כי אנחנו רוצים בשלום, ולצד זה אני מחויב לשני יעדים וצריך להבין שהם מה שצריכים להנחות גם את  התוצאה, אם תהיה כזאת. קודם כל אם היא תהיה היא תובא למשאל עם. אני מאמין שזה הכרחי. אני לא חושב שהחלטות כאלה אפשר לקבל, אם אכן יושג הסכם, במהלך קואליציוני כזה או אחר, אלא הדבר הזה צריך להיות מובא להכרעת העם".

"ביעדים שאני מציב לתהליך עצמו, אחד זה מניעת היווצרותה של מדינה דו לאומית בין הירדן לבין הים, לצד מניעת הקמתה של מדינת טרור נוספת בחסות איראן. אנחנו נצטרך למצוא את האיזון בין שני הדברים הללו, והשותפים שלנו למו"מ יצטרכו גם הם לעשות ויתורים שיאפשרו לנו לשמור על הביטחון שלנו ועל האינטרס החיוניים הלאומיים שלנו. בכל התהליך הזה אני עומד בתוקף על הצרכים הביטחוניים של מדינת ישראל ועל אינטרסים חיוניים אחרים", הוסיף נתניהו. 

השר אורי אורבך (הבית היהודי) אמר בישיבת הממשלה כי "שחרור מחבלים זה לא מחיר שמשלמים על כניסה למשא ומתן. ישראל נכנסת ללא תנאים מוקדמים". 

"מדובר בממשלה חדשה, טרייה ורעננה אנחנו לא מתכוונים לפרוש", הוסיף השר אורבך. 

שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי אמר הבוקר כי ישראל תצטרך לעשות ויתורים כואבים במסגרת המשא ומתן. 

"זה לא סוד שחלק מהממשלה נגד משא ומתן ובוודאי נגד תנאים. אם חס וחלילה יווצר משבר, יש לתהליך השלום רוב בכנסת", אמר השר פרי בכניסה לישיבת הממשלה השבועית.