ראשי קונגרס הרבנים "פיקוח נפש", המאגד שלוש מאות וחמישים רבנים, התאספו אמש (ראשון) לכינוס חירום בעקבות ההודעה על חידוש המו"מ המדיני, על נסיגות נוספות ושחרור מחבלים.

באסיפה נשמעו דברים קשים כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו וכך גם כנגד ח"כים המזוהים כ'ימניים' שהזדרזו להכריז שלא יעזבו את הממשלה, "את הבדיחה של 'כל החלטה תובא למשאל עם' אנחנו כבר מכירים היטב", אמר מזכ"ל הקונגרס, הרב אברהם לוין בפתח האסיפה, "כך אמרו גם רבין ופרס ואף שרון ערב ההתנתקות האומללה. משאל כזה אינו מעשי, שקרי ומטעה. יותר מכך, עצם המו"מ עם הפלשתינים הוא כבר ניצחון מעשי שלהם, ורוח חיים מחודשת לארגוני הטרור".

הרבנים הבהירו עוד כי מבחינת ההלכה בשולחן ערוך, הכניסה למו"מ עצמה היא סכנה עצומה, עד שמותר לחלל שבת כדי למונעה, "ניתן לפתוח את ארכיוני כל העיתונות בעשרים וחמש השנים האחרונות, ולראות כיצד דברי ההלכה התממשו פעם אחר פעם: כל תחילה של מו"מ או חידוש של תהליך, גרם תמיד לגל טרור מחודש ולשפך דם יהודי. אין הגדרה אחרת להתקפלות הישראלית של הסכמה לשחרור אסירים ולמו"מ על גבולות אלא – ויתור על חיי יהודים, אנשים נשים וטף, ח"ו".

"האם אין גבול לעיוורון?" תמה הרב שלום גולד, מותיקי רבני ירושלים ורב שכונת הר נוף, "דוקא עכשיו כאשר העולם הערבי סביבנו כולו נתון למהפכות ומלחמות, ואין איש יכול לומר מה יקרה מחר ומי ישלוט בעוד רגע – עכשיו לפתוח בהסכמים וויתורים? עם מי? עם רוצח אחד שמחר יוחלף ברוצח אחר? זאת הטרגדיה הגדולה ביותר של עם ישראל – מכריזים מראש על ויתורים וכניעה ללחץ, כשאין אף אחד בעולם, לא ארה"ב, לא אירופה ואף לא נתניהו עצמו, שמשלה עצמו שיש איזשהו סיכוי שנקבל משהו בתמורה. ממש כניעה ללא תנאי. הלוא דוקא תקופה זו היא הזדמנות מצוינת עבור ממשלת ישראל להכריז שעקב חוסר היציבות הדרמטי באיזור אין כל מו"מ יותר על אף סנטימטר מגבולות ישראל, והעולם היה מקבל זאת".

"יש משמעות סמלית לכך שלכולם ברור משום מה שתחילתו של תהליך או מו"מ מלווה בשחרור מחבלים", אמר רב העיר קרית גת, הרב משה הבלין, "שכן לתחילתו של מו"מ יש את אותה המשמעות של שחרור אסירים: הימור על חייהם של יהודים וכניעה מעשית לאויבי ישראל".

הרב יוסף גערליצקי, רב מרכז תל-אביב ויו"ר קונגרס הרבנים דיבר באופן מעשי על חידוש פעילות הקונגרס במאבק תקיף כנגד כל מו"מ עם הפלשתינים, "הרבנים ייפגשו עם כל שר וחבר-כנסת בקואליציה, ויאמרו לו במילים פשוטות וברורות – אתה חייב על פי ההלכה להתנגד בתקיפות להחלטתו של נתניהו ולאיים בפרישה מיידית מהקואליציה. אם לא תעשה כך – אתה תישא באחריות לחלל הבא שייפול ח"ו בגלל ה'תהליך' האומלל, ההתקפלות המדינית ושחרור האסירים. לא תוכל להתחמק מכך".

הרבנים החליטו לפתוח ללא שהיות במאבק הסברה הן בקרב חברי-הכנסת והשרים, והן בקרב תושבי ישראל, על חשיבות עמידה תקיפה על גבולות ישראל למען בטחון יושביה.