לא נעים, אבל עובר. מדוזות
לא נעים, אבל עובר. מדוזות פלאש 90

חודשי הקיץ שולחים רבים מאיתנו אל חופי הים ושם ממתינות המתקפות המתוקשרות של החוטית הנודדת, הלא היא המדוזה המאיימת להשבית כל שמחה על חוף הים.

כחלק מהניסיונות להתמודד עם היצור הצורב פיתח הזן המותקף, קרי האדם, שיטות לא מעטות, אך מסתבר שחלקן אינן אלא אמונות תפלות. כך עולה מדבריה של ד"ר תמר לוטן מומחית למנגנוני צריבה של מדוזות מאוניברסיטת חיפה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת ד"ר לוטן על המדוזה, יכולותיה המדהימות להנפיק חומרי צריבה במיליונים ובעיקר על הדרכים שנכון ולא נכון להתמודד לאחר צריבה.

בראשית דבריה מסבירה ד"ר לוטן כי מנגנון הצריבה של המדוזה הינו מתוחכם ביותר וכולל מחטים זעירות הארוזות במזרק פנימי וכשמקבלת המדוזה שדר ולפיו באזור יש מזון נשלפת כל מחט שכזו במהירות עצומה, למעלה ממהירות יציאתו של קליע מלוע אקדח.

עוצמתה של המחט רבה מאוד והיא חודרת שריון קשיח של סרטן, קשקש של דג וכמובן את עורו של בן אדם. את הזיהוי שמזון מתקרב מקבלת המדוזה בעקבות הפרשת חומרים כימיים באופן תדיר מגוף האדם.

בזרועות הציד של המדוזה מיליונים רבים של מנגנוני צריבה שכאלה, ובכל צריבה וצריבה היא מאבדת עשרות אלפים מהם ובתוך כיממה היא מצליחה לחדש את ארסנל המחטים הצורבות שבזרועותיה.

על ההתמודדות עם צריבת המדוזות אומרת ד"ר לוטן כי זרועות הציד של החוטית הנודדת, המדוזה שמגיעה לחופי ישראל,  אינן נשארות על החלק הפגוע שסופג צריבה כואבת מאוד, אך כזו שחולפת בתוך כשעתיים. עם זאת אדמומית נשארת במקום הפגוע למשך מספר ימים ואף שבועות אחדים.

אמונה תפלה היא לשפוך חומץ או קוקה קולה על המקום הפגוע. לדברי ד"ר לוטן מקור האמונה הזו הוא בהבנה לא נכונה של הספרות המקצועית. אמנם באוסטרליה קיימת מדוזה קטלנית שזרועות הציד שלה אינן יורדות מהאיבר הפגוע של האדם, וכדי להתמודד עם אותה מדוזה ולמנוע המשך הזרקת חומר צורב נכון לשפוך חומץ הבולם את הליך ההזרקות הנוסף לאחר הזרקת החומר הצורב הראשוני. החומץ מונע מהמזרקים הנוספים להשתחרר, אך הדבר אינו נכון לגבי מדוזות אחרות. לוטן מוסיפה ומציינת כי לעיתים החומץ אפילו עשוי להפעיל את המזרקים של החוטית הנודדת.

אגב, המדוזה הקטלנית מאוסטרליה לא צפויה להגיע אל חופינו. טמפרטורת המים באזורינו לא נוחה לה, ואנו נאמר – טוב שכך...

אז איך נכון לטפל בצריבת המדוזות? ד"ר לוטן ממליצה על תכשירי הרגעה רגילים הניתנים לרכישה בכל בית מרקחת. במידה ונוצרת נפיחות במקום רצוי לקבל סיוע רפואי מקצועי. לוטן מציינת כי יש הרגישים לפגיעתן של מדוזות והאלרגיה מובילה להתנפחות של מקום הצריבה אך לא עד כדי פגיעה משמעותית ובוודאי שלא למוות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו