אות הפרלמנטר לח"כים הורוביץ ולוי-אבקסיס

המכון הישראלי לדמוקרטיה העניק היום את הפרס לחברי הכנסת על עבודתם הפרלמנטרית. יו"ר הכנסת: "מסתבר שיש ח"כים שלא זקוקים לגימיקים".

חזקי ברוך , ט"ז באב תשע"ג

קבלת אות הפלמנטר
קבלת אות הפלמנטר
דוברות הכנסת

אות הפרלמנטר של המכון הישראלי לדמוקרטיה, הוענק היום (שלישי) לח"כ אורלי לוי-אבקסיס (הליכוד-ישראל ביתנו) ולח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) על עבודתם הפרלמנטרית האיכותית במושב הרביעי של הכנסת ה-18, במעמד יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין. 

את הפרס העניק נשיא המכון, ד"ר אריק כרמון ואת נימוקי ועדת הפרס הקריא ראש הוועדה, שופט העליון (בדימוס) תיאודור אור.

יו"ר הכנסת, יולי יואל אדלשטיין ציין בדבריו "חברי הכנסת הזוכים אורלי לוי-אבקסיס וניצן הורביץ, הם מהדוגמאות הטובות ביותר לפרלמנטרים מקצועיים ואיכותיים שעושים מעבר לשורת הדין ושחותרים בעשייתם לעשות את הישר ואת הטוב. חשוב לי לציין שהח"כים הזוכים השנה הצליחו על-אף שעבודתם לא זכתה לתיווך תקשורתי".

"באופן אישי, הטקס הבוקר חשוב לי , במיוחד לאחר מאורעות הלילה. הכנסת תמיד היתה יקרה לליבי ואת מה שאירע אתמול בלילה לקחתי באופן מאוד אישי. זה היה בזוי ולא במקום. והנה הבוקר, בהפרש של 7 שעות עשינו מעבר 'מבירא עמיקתא לאיגרא רמא', ומסתבר שיש ח"כים שלא זקוקים לשפיכת מים ואזיקים כדי לעשות עבודה פרלמנטרית נהדרת ואלה בדיוק הדברים שצריכים לבוא לידי ביטוי". יו"ר הכנסת הוסיף כי הורוביץ ולוי-אבקסיס הם דוגמה לחברי כנסת שהגיעו בקדנציה הקודמת של הכנסת והצליחו להשפיע על סדר היום הפרלמנטרי. "אני מקווה שפעילותם תהווה דוגמה ל-48 חברי הכנסת החדשים שנבחרו לכנסת ה-19", אמר. 

ד"ר אריק כרמון אמר בטקס "מבחינת המכון הישראלי לדמוקרטיה יש חשיבות עצומה במתן הפרס לחברי כנסת שהצטיינו בעבודה הפרלמנטרית. אנחנו רוצים לעזור לטיפוח העלאת איכות עבודתם של חברי הכנסת ואני מקווה שהפרס יהיה 'גלגל מניע' לעוד עבודה איכותנית לחברי כנסת אחרים".

ח"כ ניצן הורוביץ אמר "בכנסת, בניגוד לתדמית שיש לה, יש עבודה אמיתית של תהליכי חקיקה ועבודה מול הממשלה, ולכן החשיבות של הפרס שהוא חושף את העבודה האמיתית של חברי הכנסת, לאו דווקא זו שמקבלת כותרות בעיתונים".

לדברי ח"כ אורלי לוי-אבקסיס "בכנסת ה-18 הצלחנו להעלות על סדר היום דברים שלא תמיד נמצאים בשיח היומי והרבה פעמים לא מטופלים. גיליתי שפניות הציבור הוא חלק חשוב מאד מעבודתו של חבר הכנסת". לוי-אבקסיס הודתה לוועדת הפרס וגם לאביה, השר לשעבר דוד לוי, שהגיע לטקס. "בבית הייתה לי השראה לאיך להיות חברת כנסת, ואבא מלווה את עבודתי ואת העשייה גם היום".

המכון הישראלי לדמוקרטיה, ערך מחקר מקיף במטרה לעמוד על הקריטריונים המאפיינים פעילות פרלמנטרית איכותית ועל הדרך הטובה ביותר לאתר את חברי הכנסת שבלטו בתחום זה. 

לשם כך נפגשו נציגי המכון עם חברי כנסת ושרים בדימוס, עם גורמים מקצועיים בכנסת בהווה ובעבר ועם אנשי אקדמיה. בשלב הראשון נבנה מסד נתונים על פעילותם של כל חברי הכנסת שאינם חברי ממשלה במגוון רחב של פרמטרים: נוכחות בוועדות, חקיקה פרטית שהושלמה במהלך השנה, הגשת שאילתות, הצעות לסדר היום, נאומים במליאה, בקשות סיוע ממרכז המחקר והמידע של הכנסת ונוכחות במשכן, וכן נזיפות והערות של ועדת האתיקה של הכנסת. בשלב השני התכנסה ועדת אות הפרלמנטר לדון ברשימה נבחרת של מועמדים ובחרה מתוכם את מקבלי האות – בהסתמך על נתוני השלב הראשון ועל קריטריונים נוספים, למשל תרומתם של המועמדים לקידום חוקי ממשלה, הקשר שלהם עם הציבור, האחריות התקציבית שהם הפגינו ושמירה על ערכי הדמוקרטיה. 

פרויקט אות הפרלמנטר הוא פרי יוזמה של המכון הישראלי לדמוקרטיה והוא מוענק זו השנה השנייה לחברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה, שבלטו במיוחד בזכות עבודתם הפרלמנטרית. 

בשנה שעברה זכו בו חברי הכנסת אורי מקלב, דב חנין וזבולון אורלב. בראש ועדת האות עומד המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס תיאודור אור, וחבריה הם חברי הכנסת לשעבר פרופ' מנחם בן ששון, יאיר צבן והרב יצחק לוי, וכן פרופ' אניטה שפירא ופרופ' גבריאלה שלו.


(צילום: דוברות הכנסת)