סטרוק: לא בונים - לא מצביעים

שר החקלאות יאיר שמיר, סגני שרים, ח"כים מהקואליציה וראשי מועצות השתתפו בכינוס מיוחד של שדולת א"י בעקבות ההתפתחויות המדיניות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז באב תשע"ג

שר החקלאות יאיר שמיר, סגני שרים, חברי כנסת מהקואליציה וראשי מועצות ביהודה ושומרון, השתתפו בכינוס מיוחד של השדולה למען ארץ ישראל בעקבות ההתפתחויות המדיניות וקראו לחדש ביתר שאת את הבנייה ביהודה ושומרון.

יו"ר השדולה ויו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, פנה לראש הממשלה בפתיחת הכינוס ואמר, "שחרר מכרזים ולא רוצחים. אנחנו נמצאים בתחילת מו"מ מדיני ואמרנו כבר שאנחנו לא מתנגדים למו"מ ואנחנו בעד לדבר אבל זה חייב להתבסס על כניסה למו"מ ללא תנאים וכשאנחנו יודעים עם מה אנחנו רוצים לצאת מהמו"מ. רוצים לצאת עם שמירה על ההתיישבות כי זו הדרך היחידה להבטיח את בטחונה של ישראל ולהביא לשלום ויציבות".

"אני רוצה להביע כאן התנגדות חד משמעית לשחרור אסירים", הדגיש לוין, "זה שולי בעיני כמה שנים ישבו בכלא. מי שרצח צריך לשלם את המחיר גם כדי שיהיה עונש וגם כדי שתהיה הרתעה. התבשרנו שלמרות לחצים גדולים שהופעלו עמד רוה"מ איתן ולא הסכים להגבלה בסוגיית הבנייה ואף חזר על זה אתמול בישיבת סיעת הליכוד. אני מצפה וקורא לממשלה לא רק לומר אלא גם לעשות. בנושא הזה לא צריך לבדוק יותר מדי אפשר לראות בשטח. אם אין בנייה צריך לבנות עכשיו ואין שעה טובה מזו כדי להוכיח שאנחנו מתכוונים לזה".

לוין הוסיף, כי "אני רוצה לגבות את השר אורי אריאל ואת השר יעלון ולומר להם שאנחנו מאחוריהם ותומכים בהם בכל הקשור לקידום הבנייה. אסיים בקריאה ברורה לרוה"מ: שחרר מכרזים ולא רוצחים".

שר החקלאות יאיר שמיר הדגיש כי יש להתייחס למו"מ בצורה אסטרטגית ולא רק טקטית, "סוגיית שחרור המחבלים שאני  מתנגד לה היא טקטיקה. אם יגידו לי שבשביל השחרור שלהם נקבל את ארץ ישראל השלימה אז אין לי בעיה ושילכו המחבלים לעזאזל. אנחנו צריכים לקבוע לעצמנו לאן אנחנו רוצים להגיע".

איש הליכוד הותיק וראש עירית מעלה אדומים, בני כשריאל, טען בפני חברי הכנסת, כי "מינואר 2010 יש לנו בסה"כ 250 התחלות בנייה. מספיק עם הדיבורים. צריך להציב עמדה ברורה ביותר שאומרת: "לא בונים לא מצביעים".

סגן שר החוץ זאב אלקין אמר, כי  יש הגיון עקום שבניית גן ילדים דוחה שלום ושחרור מחבלים מקרב שלום. שחרור מחבלים אצל הפלשתינים נחשב כ'פרס' בעוד שכל חברה נורמאלית הייתה מסתייגת משחרור רוצחים לתוכה. לגבי ההקפאה אמר לי רוה"מ באופן אישי שאין הקפאה. אי לכך אנחנו צריכים  לבנות- אולי לא אלפי יחידות דיור אבל צריך לבנות. לפי החישוב שלי יש רק שלושה חברי סיעת ליכוד שתומכים בשתי מדינות כולל נתניהו".

יו"ר השדולה ח"כ אורית סטרוק התייחסה לאמירה של בני כשריאל ואמרה: "מבחינתי האמירה החשובה ביותר שהוצבה בכינוס היא האמירה של בני כשריאל 'לא בונים לא מצביעים'. כשיושבים כאן ליד השולחן יו"ר הקואליציה יריב לוין, סגן שר החוץ ויו"ר סיעת הבית הבית היהודי אילת שקד, זו צריכה להיות האמירה הברורה ביותר לראש הממשלה. משא ומתן שמתחיל בהתקפלות סופו בהדרדרות חמורה ותפקידנו כשליחים לוודא שלא נתחיל בהתקפלויות".

הרוחות התלהטו בדיון כאשר סגן השר, ח"כ אופיר אקוניס, אמר כי יש לחזק את הממשלה ולא לנסות להפיל אותה, "אני מתנגד למתווה שתי מדינות לשני עמים  מנגד אני לא מאמין בשיטות של איומים להפלת ממשלות בראשות הליכוד, צריךלחזק את הממשלה". ראשי מועצות ביו"ש זעקו לעברו, "מה אתה מציע? ניסנו כבר הכול ועדין יש הקפאה..בדיבורים זה לא הולך".

ח"כ משה פייגילין אמר בדיון, כי "המשא ומתן הוא הנזק עוד לפני התוצאה שלו ואפשר ללמוד זאת מאוסלו. עצם המו"מ הוא האסון. הכינוס כאן הוא מריחה שתוביל אותנו לאותה תוצאה מתהליכים שהיו בעבר והסתיימו בהתנתקות".

"צריך להגיד בברור, אם לא עולים להר הבית לא מצביעים וזו הנקודה שאם עליה נעמוד ניהיה בטוחים במעלה אדומים ובכל יו"ש. נכון לעכשיו אני בודד במערכה ואני עושה את זה לבד", הוסיף פייגלין.

יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה אמר, כי "ההתיישבות ביהודה ושומרון קיימת קרוב ל-40 שנה. אי אפשר שכל פעם שיש מו"מ ייפגעו החיים השוטפים של התושבים. אנחנו אמונים על השירות והחיים היום יומיים ועל מרקם החיים האזרחי לכל תושבי יהודה ושומרון ולכן צריך להמשיך לבנות בכל מרחבי יהודה ושמרון בהתיישבות והכפרית והעירונית כאחד. נקודת המוצא של כל תהליך צריכה להיות זכותנו ההיסטורית והטבעית על ירושלים יהודה ושומרון עבר הווה ועתיד".

בישיבת השדולה השתתפו גם סגני השרים: אופיר אקוניס ואלי בן דהאן וחברי הכנסת: יו"ר סיעת הבית היהודי אילת שקד, שמעון אוחיון, ניסן סלומיאנסקי, משה פייגלין, יוני שטבון, זבולון כלפא ואלעזר שטרן.

גם ראשי המועצות ביהודה ושומרון (כמעט כולם חברי ליכוד) הגיעו בנוכחות מרשימה והביעו כאחד את הצורך הגדול באישורי בנייה והתרחבות ההתישבות. נכחו בכינוס: עודד רביבי-אפרת, צביקי בר חי-הר חברון, מלאכי לוינגר- קרית ארבע, צדוק זהוראי-אלקנה, דוידי פרל- גוש עציון, אבי נעימי- בית אריה, דוד אלחיאני- בקעת הירדן.