כל הדרכים כשרות לקבלת הנחה במעון

זוגות שאינם נשואים אך מנהלים משק בית משותף, מצהירים על עצמם כחד הוריים רק כדי לזכות בסבסוד מעונות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז באב תשע"ג

כל הדרכים כשרות לקבלת הנחה במעון-ערוץ 7
ילדים משחקים
פלאש 90

זוגות שאינם רשומים כנשואים, אך מנהלים משק בית משותף לכל דבר, מצהירים על עצמם כחד-הוריים, וכך זוכים בהעדפות למעונות-יום מסובסדים, על חשבונם של משפחות בהם שני ההורים מתפרנסים בהכנסות ממוצעות, כך טוענת ח"כ איילת שקד (הבית היהודי) ביוזמת שקד דנה היום (רביעי) בתופעה הוועדה לזכויות הילד בכנסת.

ממלא-מקום יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) הדגיש כי הרשויות המקומיות פסיביות בעניין, ואם ברצונן תקציב ממשלתי עליהן להוכיח פעולה עבור המעונות. מרגי אף ביקש ממשרד הכלכלה לפעול למזעור הפרצה כדי לסייע לאימהות החד הוריות האמיתיות, לבחון מחדש את הקיצוץ במספר הילדים במעונות בשנה הקרובה, ואת האפשרות לבנות מעונות חדשים.

שקד הדגישה כי בעקבות חוק חינוך חינם מגיל 3 והמחסור בהיצע במקומות פנויים בגני הילדים שבפיקוח משרד החינוך, מסייע משרד הכלכלה בקליטת ילדים מתחת גיל 3 על בסיס מקום פנוי בלבד, ועל פי קריטריונים שנקבעו על ידו. הקריטריונים מעניקים עדיפות להורים חד-הוריים ועד לאחרונה, נדרש לכך גם אישור עו"ד. לקראת שנת הלימודים הקרבה, עקב הורדת הדרישה לתצהיר עורך דין, הכיתות המשוריינות מלאות ב-100%, לעומת 20% - 30% בשנת הלימודים האחרונה.

לדברי שקד, לא מתבצעת בדיקה של משכורות ההורים, או היקף העבודה של מבקשי-ההטבה. "כך, נוצר מצב אבסורדי שזוג נשוי שבאמת זקוק לעזרה ואין באפשרותו לשלוח את ילדיו לגן פרטי, לא יקבל סיוע ממשרד הכלכלה. לעומת זאת, זוג שאינו נשוי, אך מנהל משק בית משותף לכל דבר ועניין, יקבל את ההטבה ויוכל להירשם לגנים של נעמ"ת, רק על סמך הצהרתו. זאת, גם אם מצבו הכלכלי שפיר או יש באפשרותו להשגיח על ילדיו מבחינת שעות עבודה".

ארז רוזנוקס, אב לבנות במעון בתל-אביב אמר כי הכסף שמשרד הכלכלה מקציב לאמהות חד הוריות "נלקח על ידי שקרים" וסיפר כי מאז בוטלה הדרישה באישור עו"ד, עלתה משמעותית כמות האימהות החד הוריות במעונות, כך שיותר מ45% מבקשות הקבלה של משפחות שאינן חד הוריות - נדחות.

ד"ר ג'ני בלינקי-בלייך, אם לילדים בגילאי מעון אמרה כי ועדות הקבלה במעונות לא דנו כלל בילדי הורים נשואים וערעוריהם נדחו מיידית ובאופן גורף. לטענתה, מספר מעונות בת"א מכילים  100% ילדי אמהות חד-הוריות, כך שלאמהות נשואות ועובדות לא נותרים תקנים במעונות. עו"ד ציפורת שימל ממעונות "אמונה" תיארה כי מאות פניות של ההורים נדחות בכל שנה, כיוון שהמעונות מלאים ומשרד הכלכלה ממשיך לצמצם את התקנים עד לירידת 10% מהפונים.

גיל ארז, מנהל אגף מעונות יום ומשפחתונים במשרד הכלכלה השיב כי החד-הוריים האמיתיים חייבים לקבל עדיפות, ויש להעניש את מצהירי הכזב. כמו כן, הוא הבטיח כי יתווספו 150 מיליון ₪ לטובת בניית מעונות חדשים. לדברי ליזה ריבקין מארגון נעמ"ת, על-אף שמשרד הכלכלה החל בבניית מעונות – השלמתן תימשך כ-3 שנים ויש לתת מענה מיידי לשנה הקרובה. נציגת מרכז השלטון המקומי, רות דיין-מדר סיפרה כי הרשויות היקצו 700 מיליון ש"ח לבניית מעונות-יום והבטיחה "לבחון נתונים מקומיים אפשריים שיסייעו לחשיפת הצהרות הכזב".