רגע ההכרזה. צפו

הרב דוד לאו נבחר הערב (רביעי) לתפקיד הרב הראשי האשכנזי לצד הרב יצחק יוסף שנבחר לתפקיד הראשון לציון הרב הספרדי. שני הרבנים ישמשו בתפקיד למשך עשר השנים הקרובות.

הרב דוד לאו נולד בכ"א בטבת ה'תשכ"ו בתל אביב לרב ישראל מאיר לאו. למד בישיבת היישוב החדש ולאחר מכן בישיבת בית מתתיהו. היה רבו הראשון של היישוב שוהם. משהוקמה העיר מודיעין נבחר לרבה האשכנזי של העיר, לצד הרב הספרדי אליהו אלחרר.

הרב לאו הקים בעיר, יחד עם עמיתו הרב אלחרר, מערך שיעורי תורה, כשרות ועירובין ומחלקת נישואין. הרב לאו הוא רב סרן (במיל') בחיל המודיעין.

הרב יצחק יוסף (נולד בי"ח בטבת ה'תשי"ב) הוא ראש ישיבת חזון עובדיה ומחבר סדרת ספרי ההלכה "ילקוט יוסף". הרב יוסף הוא בנו של הרב עובדיה יוסף, והוא מבסס את פסקיו על שיטת הפסיקה של אביו. ספריו נחשבים כספרי יסוד בקרב חלקים גדולים של היהדות הספרדית בישראל ובעולם.

תוצאות הבחירות המלאות:

הרב הראשי האשכנזי: הרב דוד לאו זכה ב- 68 קולות. הרב דוד סתיו זכה ב- 54 קולות. הרב יעקב שפירא זכה ב- 25 קולות.

הרב הראשי הספרדי: הרב יצחק יוסף זכה ב- 68 קולות. הרב שמואל אליהו זכה ב- 49 קולות. הרב ציון בוארון זכה ב- 28 קולות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם הרבנים הראשיים הנבחרים, בירך אותם ואמר כי "זאת העת לפעול להגברת האחדות בעם ישראל, ולהרבות באהבת ישראל". ראש הממשלה הזמין את את שני הרבנים להצטרף לחוג התנ"ך שהוא מקיים בביתו על שם חמיו שמואל בן-ארצי ז''ל.

יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה, נפתלי בנט, הגיב לתוצאות הבחירות וביקש לאחל הצלחה רבה לרב יוסף ולרב לאו. "מערכת הבחירות הנוכחית הבליטה את הצורך בשינויים מהותיים במוסד הרבנות, והתחלנו לפעול לשם כך בחודשים האחרונים.

"הרבנים הנבחרים יהיו חלק מהמפכה שהבית היהודי מוביל במשרד הדתות, ושכבר החלה במהפכת 'בחר לך רב', בצמצום מועצות דתיות ובביטול מינויים פוליטיים במועצות הדתיות".

בפעם הבאה, טוען בנט, יהיה רב ראשי אחד לישראל, "כמו שיש רמטכ''ל אחד ונשיא אחד לישראל. שוחחתי לפני מספר דקות עם הרב דוד סתיו. הרב סתיו - בעל נשמה גדולה - פרץ דרך בהקמת ארגון צהר, והוא מביא קול חשוב בעם ישראל. אני משוכנע שהוא עוד יוביל כאן מהפכות גדולות בקירוב לבבות בעם ישראל. 

"אני מאחל המשך מסירות נפש לרב שמואל אליהו ולשאר המתמודדים", הוסיף בנט.

סגן השר לשירותי הדת, הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) אמר עם פרסום התוצאות כי "כאיש הבית היהודי אני בהחלט מאוכזב שלא הצלחנו במשימה להעמיד לפחות רב אחד מטעם הציבור הדתי- לאומי. עשינו את מירב המאמצים ולצערי זה לא הצליח. אני מקווה שהחילונים לא יבעטו במוסד הרבנות, הם צריכים להבין שחשיבותו של מוסד הרבנות חשוב הרבה יותר מהרבנים הראשיים".

שר השיכון אורי אריאל (הבית היהודי) הגיב גם הוא לתוצאות הבחירות, "אני מאחל הצלחה רבה לרבנים הראשיים הנבחרים. כולנו תפילה כי יצליחו במשימה הקשה לחבר יחד את עם ישראל אל מוסד הרבנות ולגלות את פניה הנעימות של התורה לכל אחד ואחד בעם ישראל".

שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה), בירכה את שני הרבנים הראשיים החדשים. "מוסד הרבנות הראשית משפיע על חייהם של כלל אזרחי ישראל, ונוגע באירועים מרכזיים בחייהם. לפיכך, אני מאחלת שידעו לפרש את התורה בדרך של תורה המבינה את צרכי כלל אזרחי ישראל, תורה המקרבת ולא מרחיקה, מפייסת ולא מפלגת והמחזקת את המקף המחבר בין היהודית לדמוקרטית. אני מקווה לשיתוף פעולה עם הרבנים הנבחרים לקידום הרפורמות הנדרשות העומדות על הפרק". 

סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי (הליכוד ביתנו), הגיבה למינוי שני הרבנים הראשיים וטענה כי הציונות הדתית פספסה את ההזדמנות, כלשונה, "לאחר עשור הציונות הדתית איבדה פעם נוספת את האפשרות להעמיד רב ראשי ציוני. זוהי החמצה של הזדמנות לבצע שינויים היסטוריים חיוניים במערך הרבנות הגיור הכשרות ובזהותה היהודית של המדינה.

"אני מצרה על כך שמסע של הכפשות קשות נגד הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר שהוכיח עשייה תורנית ציבורית מופלאה שאין עליה עוררין - בא דווקא מתוך הציונות הדתית", הוסיפה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו