חשוד בטרור יגורש לקנדה

הצלע השלישית לחבורת לונדון אונטריו, ששניים מחבריה ביצעו פיגוע התאבדות באלג'יריה, יגורש ממאוריטניה לקנדה.

דלית הלוי - ערוץ 7 , י"ח באב תשע"ג

חשוד בטרור יגורש לקנדה -ערוץ 7
ילדים מתאבדים. אילוסטרציה
פלאש 90

ארון יון, צעיר קנדי בן 24 מלונדון אונטריו, שהתאסלם וחשוד בקשר לארגוני טרור, שוחרר מבית הסוהר במאוריטניה והוא אמור לחזור לקנדה. על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

יון היה חברם של עלי מג'דל וקריס קטסירובס (נוצרי שהתאסלם) שביצעו פיגוע התאבדות במסגרת פיגוע חטיפה ומיקוח של ארגון אל-קאעידה באלג'יריה באמצע חודש ינואר השנה.

על פי תחקיר של ערוץ CBC עולה, כי השלושה יצאו מקנדה למרוקו ב-2011, ומשם המשיכו למאוריטניה. בנוקשוט הבירה השלושה התאכסנו במלון זול במרכז עירוני, שהמשטרה המקומית מכנה מוקד פשיעה, בו נוהגים לבקר פעילים קיצונים, ואינו מוכר כאתר תיירות. ההערכה היא כי השלושה הופנו למקום זה ע"י גורם מקומי.

מדלג' נעצר במאוריטניה בחשד שתכנן התקפת טרור, אך הוא שוחרר לאחר כארבעים ימי מעצר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום.

מיד לאחר שחרורו החל מדלג' לחפש עבודה במתקן הזיקוק באלג'יריה, ומשהתקבל הייתה ככל הנראה משימתו לאסוף מידע על המקום, ונהלי האבטחה בו, מידע שהיה חיוני לצורך ביצוע מתקפת הטרור.

מאוחר יותר הוא יצא עם חברו קטסירובס לאזור צפון מאלי לצורך השתתפות במחנה אימונים וקבלת סיוע מגורמים הקשורים לארגון אל-קאעידה בתכנון הפיגוע.

השהות במחנה האימונים הייתה בסתיו 2012 והיא נמשכה בין שבועיים לחודשיים. בחודש דצמבר נעצר יון במאוריטניה בחשד שתכנן להשתתף במחנה אימונים בצפון מאלי והוא נדון לשנתיים מאסר. לאחר הפיגוע באלג'יריה ביקשה התביעה במאוריטניה לפתוח מחדש את משפטו של יון כדי לברר אם גם הוא היה מיועד להשתתף בפיגוע.

בעקבות מגעים דיפלומטיים שניהלה קנדה בעניינו של יון הסכימו השלטונות לגרשו למולדתו והוא צפוי עם חזרתו לעבור חקירה במשרדי המשטרה הפדרלית.

ארגון זכויות האדם אמנסטי טען לא מכבר, כי יון היה נתון לעינויים בכלא במאוריטניה, ולטענתו יש להתייחס להודאות שניגבו ממנו בחקירה זו כבלתי קבילות לחלוטין.