מחקר חדש שבוצע במרכז הרפואי 'וולפסון' במהלך מבצע עמוד ענן (חודש נובמבר 2012) מצא קשר בין לחץ אקוטי ובין עלייה ברמות הגלוקוז בדם.

המחקר, אשר נערך בין צפירות האזעקה לבין קולות נפילת הגראדים במרכז הארץ, מצא כי לחץ אקוטי, כגון מלחמה, קשור לעליה מובהקת ברמות גלוקוז בקרב חולים מאושפזים, וכי מעקב לטווח ארוך עשוי לגלות הבדלים בתחלואה ותמותה כתוצאה מעליה זאת.

את המחקר הובילו פרופ' מונה בועז; ראש היחידה לאפידמיולוגיה ב'וולפסון' וד"ר חוליו וינשטין; מנהלת המרפאה לטיפול בסוכרת ב'וולפסון' ותוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת היוקרתי Diabetes Technology and Therapeutics.

ד"ר חוליו וינשטין מסביר כי ישנם חילוקי דעות לגבי השפעת הסטרס הפסיכולוגי על רמות הסוכר בדם: "יש הטוענים כי הסטרס גורם לעלייה של רמות הסוכר בדם, אבל עד היום הנושא נמצא בוויכוח. לכן, בנובמבר 2012 כשהתרחש מבצע 'עמוד ענן' השווינו את רמות הסוכר של המאושפזים שנמדדו ממילא 3 ימים לפני המלחמה (7-10 נוב' 12) לרמות הסוכר שהתקבלו במשך 4 הימים הראשונים למלחמה (14-17 נוב')".

פרופ' מונה בועז ציינה, כי בסך הכל התקבלו 3,573 בדיקות סוכר, מתוכן 1,865 בדיקות נלקחו בתקופה שלפני המלחמה ו-1,708 נלקחו בזמן המלחמה.פרופ' בועז: "הממוצע של רמת הסוכר בתקופה שלפני המלחמה היה גבוה באופן משמעותי: 176 מ"ג לדציליטר בהשוואה ל-169 מ"ג לדציליטר לפני המלחמה. המסקנה היא כי סטרס אקוטי וחד כמו במצב של לחימה, קשור בעלייה משמעותית ברמת הסוכר של המאושפזים המבוגרים".

לדברי ד"ר וינשטין, הסוכרת היא פונקציה של נטייה גנטית וגורם סביבתי, נרכש. "הגורם הגנטי הוא נתון קיים, אך הגורם הנרכש – השמנה, אכילה לא נכונה, מתח, אירוע חד ופתאומי המלווה באיום על החיים, וגם מתח מתמשך וכרוני עלולים להוות גורם סביבתי נרכש. גם מתח נפשי וגם מתח גופני, שניהם כאחד עלולים להוות גורם להתפתחות סוכרת למי שיש לו נטייה גנטית לכך".

ד"ר חוליו וינשטין מוסיף ואומר, כי "המתח, הסטרס, הלחץ של החברה שבה אנו חיים כיום, הוא בעיניי אחד הגורמים המרכזיים שבעטיים מחלת הסוכרת הפכה למגפה. אנחנו חיים בחברה של שמייצרת מתח כל הזמן, וראוי היה שמי שיש לו נטייה גנטית ללקות בסוכרת יחיה חיים שלווים וישתדל להימנע מעבודה שכרוכה במתחים. מרביתם המטופלים שמגיעים אלי מציינים שהם נתונים למתח, ואני מסביר להם, שמעבר לטיפול הרפואי שאציע להם, כיום ישנם אמצעים להפוגה ולהפחתה של המתח, כמו שיטת נשימה, טיפול פסיכולוגי, טיפול בהיפנוזה או מדיטציה".