"שחרור מחבלים יביא לשחרור רוצחי משפחת פוגל"

שרים וחברי כנסת תוקפים את ההחלטה לשחרר מחבלים כמחווה לקראת תחילת המו"מ.

ישי קרוב , כ"א באב תשע"ג

שחרור מחבלים
שחרור מחבלים
צילום: פלאש 90
שרים בממשלה תקפו היום (ראשון) את הרצון לשחרר מחבלים עוד בטרם נפתחו הדיונים במסגרת המשא ומתן המדיני.
 
שר הכלכלה, נפתלי בנט, תקף בישיבת הממשלה את שחרור המחבלים ואמר לשרים כי מדובר במדרון חלקלק. הוא ציין כי בעבר ישראל שחררה מחבל תמורת חייל חי, אח"כ מאות מחבלים תמורת חייל חי, אח"כ מחבלים תמורת חייל מת ועכשיו מאה מחבלים תמורת 'תהליך', "אנו מלמדים את העולם שאצלנו הכל סחיר".
 
בנט הדגיש כי מהלך שכזה יביא בסופו של דבר גם לשחרור רוצחי משפחת פוגל. 
 
שר הכלכלה הזכיר גם את הסכמי אוסלו שבימים אלו מציינים 20 שנים לחתימתו. הוא אמר כי גם אז הבטיחו שקט אך בפועל אוסלו הביא פיגועי התאבדות בשנת 94-95, קמפ דייויד הביא מעל אלף נרצחים ואילו דווקא עכשיו שקט. 
 
בנט הדגיש עוד כי אם הממשלה תגיד היום לא, זו תהיה בשורה של עמידה לאומית וגאווה גדולה. בנט קרא לשרים להפסיק להצהיר כי אם לא תקום מדינה פלסטינית זה סופה של ישראל, "השתגענו?! ישראל תשגשג גם ללא מדינה פלסטינית. ובטח ככה לא מנהלים משא ומתן".
 
גם השר, אורי אורבך, הביע התנגדות ובטרם ישיבת הממשלה אמר, "אצביע נגד שחרור מחבלים. לא צריך לשלם במטבע קשה כל כך תמורת סחורה פגומה שאני לא מאמין בערך שלה. תהליך השלום הוא כמו מולך שצריך להאכיל אותו ללא הרף בזרדים והוא לא יודע שובעה".

שר התחבורה, ישראל כץ, הודיע כי בישיבת הממשלה יצביע נגד שחרור מחבלים, "שחרור המחבלים מהוה פגיעה קשה במשפחות השכולות, בערבות ההדדית ובחוסן החברה הישראלית. יש כאן מתן עידוד לטרור וגם פגיעה בכוחות הביטחון, שסיכנו לא פעם את חייהם כדי ללכוד את המרצחים".

השר כץ הדגיש כי הפעם ההחלטה חמורה עוד יותר כיוון שאין אפילו היבט של פדיון שבויים כמו במקרים קודמים אלא רק שחרור מחבלים תמורת הסכמת אבו-מאזן לדבר איתנו למשך 9 חודשים".

סגן שר הביטחון, ח"כ דני דנון, אמר בתגובה להחלטת הממשלה לאשר את שחרור המחבלים כמחווה במשא ומתן כי "שחרור המחבלים הוא פרס לטרור ופגיעה בחוסנה ובהרתעה של המדינה".

עוד הוסיף: "המחבלים הנתעבים יהיו כוכבי הקיץ של הילדים הפלסטינים, הם יעברו מבמה לבמה, תמונותיהם יתנוססו ברחובות, ההנהגה הפלסטינית תחגוג עם הרוצחים כל הלילה ובבוקר תיכנס איתנו לחדר המשא ומתן".

ח"כ אלי ישי אמר כי "השולחן הרעוע, הקרוי 'שולחן המו"מ הישראלי פלסטינאי' איננו יכול להכיל תנאים מוקדמים, ובוודאי לא שחרור מחבלים, שעתידים להכניס עשרות ישראלים לאיומי טרור וביטחון".

"חובתה של המדינה לעשות כל שניתן למען בטחון אזרחיה ובמידת הצורך לדון בשחרור מחבלים רק בתמורה לפדיון שבויים ואף זו שאלה שבמחלוקת המחייבת כללים מוסדרים, אך פעולה  שתסכן בטחון היהודים כולם, ועשויה אף להוביל לחטיפת אזרחים וחיילים ישראלים, שכל מטרתה הסכמה ראשונית לישיבה למו"מ, הנה צעד שגוי ומסוכן".
 
סגן שר החינוך, אבי וורצמן, אמר כי "החלטת הממשלה היא נוראית ומהווה פתח לדרישות מופרחות מצד הפלשתינאים. תמוה בעיני שהממשלה לא השכילה להפיק לקחים ממקרים דומים בעבר בהם שחרור מחבלים הווה אך ורק פרס למרצחים ושולחיהם ורוח גבית להמשך הטרור".

יו"ר ועדת כספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית יהודי), תקף את החלטת הממשלה לשחרר מחבלים, "החלטת הממשלה שהתקבלה היום היא בושה שאין כדוגמתה, שחרור מחבלים אך ורק לשם פתיחת משא ומתן כמוה ככניעה לתכתיבי הרש"פ לתנאים מוקדמים. ניתן היה לצפות כי ארה"ב הנאבקת בטרור תמנע מללחוץ על ישראל לשחרר רוצחים בעוד היא מסרבת לשחרר מזה שנים אזרח ישראלי שאינו מחבל ואינו מהווה איום על ביטחונה".

יו"ר הקואליציה, ח"כ יריב לוין, אמר כי "הממשלה קיבלה היום החלטה לא צודקת ולא מוסרית המהווה שיא נוסף בתיאטרון האבסורד בו ישראל מפקירה את ביטחונה ללא שום תמורה. שוב הוכח ששיחות השלום הן רק אמצעי בידי הפלשתינים לסחוט ויתורים מישראל, ולצערי, הממשלה נפלה פעם נוספת למלכודת שקופה זו".