קרני שומרון
קרני שומרוןצילום: פלאש 90

בימים אלה מתנהל בבריטניה קמפיין אגריסיבי הקורא להחרמת חברות ישראליות גם אם הן ממוקמות מצידו המערבי של הקו הירוק, כל עוד יש להן עסקים ומכירות גם בהתנחלויות.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דוקטור יורם, ישראלי המתגורר בבריטניה וחש מדי יום את המתקפות נגד כל מה שניחוח ישראליות עולה ממנו.

לדברי ד"ר יורם בתקשורת הבריטית נכשלים נציגיה הרשמיים של ישראל פעם אחר פעם כשהם נשאלים שאלות אודות חוקיותן של ההתנחלויות. זאת על אף שהעובדות ההיסטוריות יכולות לפרוך אחת ולתמיד את הטיעונים הללו. לטעמו מדובר בכישלון שמקורו בהסתננות מאסיבית של גורמי שמאל קיצוני לשירות החוץ של מדינת ישראל.

על החרמות האחרונים הוא מספר ומציין את חברת 'ארד טכנולוג'י' המשווקת שעונים למדידת צריכת מים עבור בתים פרטיים, ומכיוון שהיא משווקת את מוצריה גם בישובי יו"ש היא זוכה למתקפה אגריסיבית הקוראת להחרים את מוצריה. כך גם לגבי חברות המשווקות תוצר כלכלי ישראל כדוגמת 'אגרסקו' וחברות אחרות. בבריטניה קיים קמפיין משמעותי להוצאת תוצרתן מרשות השיווק הגדולות.

קמפיינים שכאלה כוללים הפגנות ואיומים כלפי החברות כמו גם נגד אישים פרטיים המבקשים לבקר בישראל. בין האחרונים שזכורים ונכנעו ללחצים ידוע סטיבן הוקינג אך התופעה מוכרת היטב מול אמנים ואנשי תרבות מהעולם.

ד"ר יורם מספר כיצד גם הוא עצמו חווה את המתקפה כאשר ביקש לפרסם מאמר בעיתון הנפוץ 'הגו'איש כרוניקל' ובו ביקש לסתור את הטענות לפיהן ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי. הוא אף חידד את דבריו וקבע כי החוק הבינלאומי דורש איכלוס מאסיבי יותר של יהודים ברחבי יהודה ושומרון, אך מיד זכה למתקפת מיילים מטעמו של ארגון ששם לו למטרה לאתר ולהגיב לכל מי שמעז להביע כיוון מחשבה המנוגד לתפיסת השמאל הקיצוני.

על השפעותיהן של הקריאות לחרם למד ד"ר יורם מגורלה של חנות 'אהבה' לממכר מוצרי ים המלח. המתקפות הובילו להפגנות מול החנות, הפגנות שלא זכו למענה משטרתי וכאשר פג תוקפו של חוזה השכירות הוא לא חודש ולא הוארך והחנות נסגרה.

לדבריו הקמפיין נגד תוצרת ישראלית מתחיל בהתמקדות בתוצרת ההתנחלויות אך אחריתו לא ניתנת לניחוש ופעמים רבות היא מובילה לחרם נגד תוצרת ישראלית בכלל.

לטענתו של ד"ר יורם כל אותן קריאות לחרם וקמפיינים מתוזמרים היטב אינם זוכים למענה ראוי שיכול להדוף אותם בקלות. להערכתו הגורם לכך היא השפעתם של גורמי שמאל קיצוני במערכת המדינית של ישראל.

דוגמא למתרחש בהסברה הישראלית הוא מוצא בעמידתו של השגריר הישראלי בתקשורת הבריטית. "הוא מוצג כמומחה למשפט בינלאומי ותמיד נשאל על חוקיות ההתנחלויות. הוא מצידו ממלא פיו מים או מנסה להסית את הנושא. הוא אפילו לא רומז לכך שההתנחלויות חוקיות ועבור הבריטים השתיקה הזו כהודאה". עוד הוא מספר על אמירות לפיהן 'כאשר לא יהיה טרור לא תהיינה התנחלויות', אמירות שמשמעותן היא למעשה השוואה בין הטרור לבין ההתנחלויות, כלומר הכרה באי חוקיותן.

יורם מוסיף ומציין כי ארגונים פרו ישראליים שמאחוריהם אילי הון גדולים מיישרים את תפיסתם על פי המדיניות שמתווה השגרירות וכשזו אינה מציגה עמדה בוטחת וברורה כך גם הם מקדמים אג'נדות התואמות את התפיסה הפלשתינית.

לטעמו הרשלנות הישראלית באה לידי ביטוי פעמים רבות וחוזרות בעוד הצד הפלשתיני רהוט ועקבי ומדגיש את מה שנראה בעיניו כקלף מנצח, כלומר אי חוקיותו של הכיבוש, טענה שלדברי יורם ניתן להפריכה בתוך דקה אחת של אמירה ברורה ועובדתית.

כשהוא מתבקש להציג את תפיסתו אודות הגישה הנכונה למענה מול אותן מתקפות מציין ד"ר יורם מספר עובדות שלטעמו לו היו נציגיה הרשמיים והבלתי רשמיים של ישראל עושים בהם שימוש היה בכוחם להדוף כל מתקפה.

יורם קובע שההתנחלויות חוקיות על פי סעיף 6 באמנת חבר הלאומים, סעיף הקורא להתיישבות צפופה של יהודים בכל חלקי ארץ ישראל. קריאה זו שהתקבלה בשנת 22 זכתה לאישרור מחודש עם הקמתו של האו"ם שקבע בסעיף 80 של פרק 12 כי כל נאמנויות חבר הלאומים ממשיכות להיות חוקיות.

עוד נקבע בחוק הבינלאומי כי האדמה בארץ ישראל ניתנת לנציגי העם היהודי ואין רשות להעבירם לכל גורם זר, וגם זאת, כאמור, על פי החוק הבינלאומי שאיש מנציגי ישראל אינו מזכיר בעולם.

יורם מדגיש כי האיסור למסירת שטח מארץ ישראל חל מלכתחילה גם על עבר הירדן, ויש להדגיש בעולם שבניתוק בין עבר הירדן המזרחי למערבי נמסרו בעצם ארבע חמישיות מארץ ישראל לטובת מדינה ערבית.

עוד הוא מזכיר את העובדה שעוד קודם לשנת 48' חיו ביהודה ושומרון יהודים, בין בגוש עציון ובין במקומות אחרים. גירושם משם נעשה באלימות ובפרעות שמקורם בתוקפנות הערבית. החוק הבינלאומי אוסר על תיגמול תוקפנות ומסירת שטחי יהודה ושומרון אינה אלא תגמול שכזה לאלימות ולתוקפנות.

פרט נוסף שמזכיר יורם הוא הנתון ההיסטורי ולפיו בשום מקום בעולם בו נכבש שטח מידיו של תוקפן הוא לא יוחזר לידיו. "מקובל בעולם שכאשר הגעת לשטח במסגרת מלחמת מגן אתה לא מחזיר אותו. יש לכך תקדימים רבים בכל העולם. הדוגמאות רבות גם כמדובר באדמת כיבוש אמיתית משטחי מדינה ריבונית, ולא רק כשמדובר בשטח ששיך לך מבחינה מסורתית".

לדבריו של ד"ר יורם אלו רק חלק מההוכחות שאותן ניתן לתמצת ולשוב עליהן בכל פורום בינלאומי כדי לבטל את הטענות על אי חוקיותן של התנחלויות, אך נציגיה של ישראל בוחרים שלא לעשות בדברים שימוש. לדבריו נתונים אלה אינם תלויי ממשלה כזו או אחרת ולא רק ממשלת ימין אמורה הייתה לעשות בהם שימוש הסברתי, אך הדברים מתחדדים כאשר בישראל מושלת ממשלה המוגדרת כממשלת ימין.

יורם מציין כי עד שנת 93', השנה בה נכנס שמעון פרס לכהונת שר החוץ, היו עובדות היסטוריות ודיפלומטיות אלה מוזכרות בעימותים ובויכוחים בינלאומיים, אך למן שנה זו הופסק השימוש בהם והגמגום הישראלי מול טענות לאי חוקיות הישיבה ביו"ש גבר.

עוד מוסיף יורם ומציין את היעדר הלימוד במערכת החינוך של נתונים אלה, עובדה  הגוררת אחריה בורות וחוסר ידע של הישראלי הממוצע באשר לעובדות שבכוחן לחזק את עמידתו מול מתקפות הסברתיות בינלאומיות.