"לקחו התבטאות מבודחת ועשו ממנה עניין"

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, לא מבין מדוע הוא מואשם בגזענות. "אנחנו אלופים בלקחת התבטאות מבודחת ולעשות ממנה עניין", אמר הרב.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ה באב תשע"ג

Rabbi David Lau
Rabbi David Lau
Flash 90

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, לא מבין כיצד הפכה אמירה מבודחת בשיחה עם תלמידי ישיבה ל"אמירה גזענית", כביכול אשר מעוררת סערה ציבורית.

"אנחנו אלופים בלקחת התבטאות מבודחת ולעשות ממנה עניין", אמר הרב לאו לגלי צה"ל, "הכותרת של הדברים היתה ברורה: חבר'ה, אתם בחורי ישיבה אז תשבו ותלמדו תורה".

נזכיר כי הפרשה התעוררה בעקבות פרסום הקלטה של שיחה שמסר הרב לאו לבחורי ישיבת "בית מתיתיהו" בה למד בעבר, במסגרת "קעמפ" בין הזמנים של הישיבה.

הרב לאו התריע בפני הבחורים על הצורך ללמוד בשקידה, וציין בין היתר כי התופעה של בחורי ישיבה הצופים במשחקי ספורט שונים בפיצוציות ובקיוסקים גורמת לחילול ה'.

תוך כדי העיסוק בנושא אמר הרב לאו לבחורי הישיבה בנימה מבודחת, כי "מאי נפקא מינה (מה זה משנה לכם) אם הכושים שמשלמים להם בתל אביב מנצחים את הכושים שמשלמים להם ביוון?".

השימוש שעשה הרב לאו במילה "כושים" עוררה סערה ציבורית. חברי הכנסת פנינה תמנו-שטה ושמעון סולומון, שניהם עולים מאתיופיה, תקפו את הרב במילים חריפות.