הפגנה בקנדה, אילוסטרציה
הפגנה בקנדה, אילוסטרציהרויטרס

קצין הארגון והמנהלה של הפרלמנט באונטריו דחה את בקשת הארגונים האסלאמיים לערוך את עצרת יום אל-קודס השנתית ברחבת הפרלמנט בשבת (3 באוגוסט) משיקולים הקשורים ל"ביטחון הציבור". על כך מדווח אתר שלום טורונטו.

"יום אל-קודס" הינו אירוע בינלאומי הנערך ביום שישי האחרון של חודש הרמדאן, כביטוי למחויבות האסלאמית לשחרר את פלסטין ומסגד אל-אקצה.

האירוע ניזום לראשונה ע"י מנהיג איראן, אייטוללה ח'ומיני, והוא הפך מאז למסורת במדינות רבות בעולם. עצרת "יום אל-קודס", בה נטלו חלק גם ארגוני שמאל רדיקליים ובהם יהודיים, שימשה בשנים האחרונות במה להשמעת ביטויי שנאה נגד ישראל ולהנפת ססמאות בזכות איראן וחיזבאללה.

במהלך השנתיים האחרונות פעלה השדולה היהודית במרץ כדי לשכנע את את הקצין הארגון האחראי על מתן האישורים לעריכת אירועים ברחבת הפרלמנט שלא להעניק היתר לעריכת עצרת יום אל-יום בשל ביטויים של גזענות ושנאה שנשמעו בה.

מנכ"ל השדולה היהודית, שמעון פוגל, שיבח את ההחלטה, וציין כי "חובה עלינו להבטיח שהפרלמנט של אונטריו, הסמל לחירות, לא ינוצל לעולם כפלטפורמה לאירוע המעלה על נס את הטרור ומעניק ביטוי לאנטישמיות".

ארגון "הליגה להגנה יהודית" (JDL), שנערך להפגנת נגד ברחבת הפרלמנט, מביע חשש כי מארגני עצרת יום אל-קודס ינסו לקיימה במועד שתוכנן אך במקום אחר, ייתכן מול בניין הקונסוליה האמריקנית בטורונטו.

מאיר ווינשטיין, העומד בראש "הליגה להגנה יהודית", ציין כי הפגנת הנגד תתקיים אפוא כמתוכנן. "אנו לא נאפשר מצב בו ברחובות טורונטו תהיה השלמה עם נוכחות האסלאמיסטים הנאצים".

"המפגינים נכללים בשתי קבוצות. האחת תומכת ברצח העם שמבצע המשטר הסורי, והאחרת תומכת בפראי האדם שאוכלים חלקי גוף של בני אדם", הוסיף ווינשטיין.

"שתי הקבוצות האלה מאוחדות בשנאה שלהם כלפי המערב וישראל. אנו נביע התנגדות לעצרת האסלאמית הנאצית מול הקונסוליה האמריקנית ברחוב אבניו. הקבוצות הללו מנסות לייבא לקנדה את הקיצוניות האסלאמית. הליגה להגנה יהודית תמשיך להוביל את המאבק נגד האיסלאמיסטים הנאצים".

ב-27 ביולי נערכה הפגנה של הארגונים האסלאמיים השיעיים מול בניין הקונסוליה האמריקנית בטורונטו, הפגנה שנשאה מסרים בוטים אנטי ישראליים, אנטי מערביים ואנטי סעודיים.

אחד הדוברים בהפגנה האשים את המוסד הישראלי בשיתוף פעולה עם המודיעין האמריקני והבריטי באימון של הטרוריסטים בסוריה כדי שיהרגו תושבים מוסלמים, נוצרים ויהודים בסוריה. הוא קרא לארה"ב, לבריטניה ולווהאבים (הסעודים) להפסיק את ההרג בסוריה, אותו כינה פשע נגד האנושות.