יאיר לפיד
יאיר לפיד פלאש 90

יאיר לפיד מנסה לעמעם את פרשת עדי קול: במייל ששיגר לפעיליו בסוף השבוע, מבהיר לפיד כי הסיפור יצא מפרופורציות וכי הכל בא אל מקומו בשלום. "לפעמים הפערים בין המציאות ומה שנכתב עליה הופכים להיות מגוחכים", כתב לפיד.

כזכור במהלך ההצבעה על חוק המשילות ביום רביעי האחרון, חברת הכנסת קול נמנעה בהצבעה הראשונה על החוק, ובתגובה נענשה באופן חמור על ידי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר הסיעה, עופר שלח.

בתגובה למחאה שהתעוררה בעקבות הדברים כתב לפיד לפעיליו כי "בעת ההצבעה על שינוי שיטת המשטר עדי נמנעה במפתיע למרות המשמעת הסיעתית, ואני בתגובה השעיתי אותה מפעילות פרלמנטרית. הדיון בנושא היה גועש, האופוזיציה כמובן חגגה, המילה 'דיקטטור' הושמעה שוב ושוב, ח"כ גפני עלה על הבמה ורעד מזעם קדוש בעת שזעק על כך שאנחנו מפלגה לא דמוקרטית".

בהמשך תקף לפיד את חבר הכנסת גפני שיצא חוצץ בחריפות נגדו. "רגע, אני חייב לחזור על המשפט הזה: ח"כ משה גפני – גפני! אלוהים ישמור!! כידוע ח"כ גפני הוא אדם שבא ממפלגה שבה אתה לא יכול להיות חבר אם אתה: מזרחי, אתיופי, רוסי, חייל, הומו, חילוני, כיפה סרוגה, אישה. בעצם אתה לא יכול להיות חבר במפלגה של גפני אלא אם כן אתה לבוש, מתנהג, מדבר, זז, נושם וחושב בדיוק כמו ח"כ גפני. אני לא רוצה להישמע שיפוטי, אבל לא בטוח שזה הופך אותו לגורם מוסמך בשאלה מהי בדיוק מפלגה דמוקרטית".

גם מפלגת העבודה קיבלה התייחסות. "אני לא חושב שגם מפלגות כמו העבודה, שבה כולם שונאים את כולם בלהט, מלכלכים אחד על השני בעיתונים מהבוקר עד הערב ולא מצליחים לשתף פעולה בשום נושא הן מופת דמוקרטי".

"באותו יום חמישי בערב, אחרי המהומה הגדולה, היינו כל חברי הכנסת של יש עתיד, כולל עדי קול, על המרפסת של הרב שי פירון ביישוב אורנית. החום בדיוק פג, ושתינו יין אדום ודיאט ספרייט, ודיברנו. שיחה ארוכה, אוהבת, פתוחה, עמוק לתוך הלילה. עדי הסבירה מה קרה לה, ואני דיברתי על כמה חשוב שלא נפתיע אחד את השני, והתחבקנו, ואמרנו שזה לא יקרה לנו שוב כי אנחנו אנשים שעובדים על עצמם ויודעים לבנות שפה אחרת וללמוד מטעויות".

כאמור, קול נענשה על האירוע המדובר ובשל הצבעתה הובהר לה כי היא לא תורשה להגיש הצעות חוק בתקופה הקרובה על מכסת סיעת "יש עתיד", ואף לא תנאם בכנסת במסגרת דיונים סיעתיים על מכסתה של הסיעה.

בהצבעה על חלקו השני של חוק המשילות בהמשך הערב קול כבר הצביעה בעד, והיא אף אולצה להתנצל על הצבעתה הראשונה.

"היום נמנעתי בהצבעה על חוק המשילות", כתבה ח"כ קול בהתנצלות אחרי הצבעתה. "זו הייתה החלטה שפגעה בעיקר בחבריי לסיעה, ואני מתנצלת".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) התייחס בנאום במליאה לסנקציה שהוטלה על ח"כ קול ומתח ביקורת על מפלגת יש עתיד. "כפיתם עליה בסחיטה ובאיומים להתנצל - זוהי הפוליטיקה החדשה שלכם?", תהה. "עד עכשיו התנגדתי לכם. מהיום הזה אני בז לכם".