פגרה? עובדי הכנסת שיפצו חווה לנוער בסיכון

עובדי הכנסת שיפצו חווה לנוער בסיכון בשכונת בקעה בירושלים, הקרויה על שם סמ"ר גדליה מליק הי"ד, שנפל במבצע "חומת מגן".

חזקי ברוך , כ"ח באב תשע"ג

העובדים משפצים
העובדים משפצים
דוברות הכנסת
במסגרת יום חופשה מרגש במיוחד, 40 מעובדי הכנסת התנדבו לשפץ את "חוות בקעה – האוהל היהודי", חווה לנוער בסיכון הקרויה ע"ש סמ"ר גדליה מליק הי"ד, שנפל במבצע חומת מגן. 

החומרים, כלי העבודה והאוכל ליום העבודה, הובאו על ידי העובדים המתנדבים. 

העובדים שהתגייסו למבצע הינם עובדים מחטיבת התפעול של הכנסת בניהול של דן עמר ועובדי משמר הכנסת בניהולו של קצין הכנסת יוסי גריף. את המבצע ארגנו, מירב כהן, ממונה תחום תיאום ובקרה בחטיבת התפעול וקמ"ר רן שלום, מפקד מחלקה ד' של משמר הכנסת והם בחרו את חוות בקעה לשיפוץ יחד עם החטיבה לקידום נוער בעיריית ירושלים.

עובדי הכנסת התחלקו לצוותים שונים שעסקו בעבודות שיפוץ וצביעה, ניקיון, תיקון והקמת מערכות תאורה, וגינון. במהלך העבודה נצבע ושופץ בנין המנהלה שבו מטבחון של החניכים, משרדי המטפלים והמדריכים. 

הגינה נעדרה מחדש, נשתלו בה שתילים שונים ויפים (גרניום, בוגנוויליה ואחרים) והוקמה מסלעת צמחי תבלין ומרפא. לצורך כך הוכנו קווי השקיה חדשים וארוכים, ונתרמו שתילים רבים.  כמו כן שופצה כיתת הלימוד המשמשת גם כחדר המוסיקה של הנוער במקום. גם במת ההופעות של הלהקה המקומית של בני הנוער, "המורנוס", בהנהגת הסולן יוחאי מורנו, שביצעה מופע מאולתר במקום, שופצה וחוזקה.

מנכ"ל הכנסת, רונן פלוט, שהגיע לחלוק שעה קלה עם המתנדבים, אמר בהתרגשות כי הוא "שמח להיות עם עובדים הנותנים מעצמם למען זולתם. לא כל דבר בחיים נמדד דרך 'החור שבגרוש'. יש לכולנו גם לב ואתו אנחנו יודעים לפעול היטב". 

מנכ"ל הכנסת אמר כי אמנם תופעת ההתנדבות בקרב העם גדלה אך תמיד יש להעריכה. הוא איחל לעובדים שתמיד יזכו להשתתף במצעים כה מרגשים למען הזולת.

בהפסקת האוכל, הסביר נתי אביבי, מנהל קשת דתי לאומי לנוער בסיכון, בעיריית ירושלים ומנהלה בפועל של חוות בקעה, כי החווה נועדה למנוע מנוער בסיכון, בעיקר מהמגזר הדתי לאומי, שעד כה לא טופל על ידי העירייה, לנשור אל הרחוב ואל הפשע. מדריכי נוער אוספים את הנוער בסיכון מכיכרות כגון: כיכר ציון וכיכר החתולות, ומביאים אותם אל החווה, שם הם זוכים לטיפול חינוכי, אוכל חם, ולעיתים גם מקום לישון, מתוך מטרה להחזירם למעגל החיים הנורמטיבי של בית ולימודים ולבסוף גיוס לצבא ולשירות לאומי במסגרות שונות (כגון מכינות, ישיבות הסדר וצבא רגיל). הנוער גם מגיע אל החווה מפרויקט "האוהל היהודי" המתקיים בחופי הכינרת, שם מגיעים נוער בסיכון למוקד בו הם יכולים לקבל ארוחות חמות ומסגרת מתאימה.
 
בהמשך היום התקיים ביקור מרגש במקום, של הוריו של גדליה מליק הי"ד -  שמחה ופנינה מליק, ייבדלו לחיים ארוכים. שמחה מליק אמר כי הוא שמח מאד לראות את "בשורת המעשים". פנינה סיפרה כי גדליה היה ילד שמגיל צעיר היה רגיש לזולת. הוא ראה איך החברה מתייחסת לאחותו הנכה ולילדים דחויים אחרים ופעל לעזור ולקרב את הילדים הדחויים. 

היא סיפרה עוד כי ביום הלווייתו של גדליה, ניגשה אליה אישה שלא הכירה, וסיפרה לה כיצד גדליה הציל את בנה מדיכאון עמוק. "הוא היה ילד מדהים, תמיד נותן ונותן ונותן", אמרה פנינה מליק ושמחה מליק הוסיף כי החווה ממשיכה למעשה את רוח הנתינה הגדולה שהותיר בנו בעולם.טוען....

(צילום: דוברות הכנסת)