בנט בדיון בועדה
בנט בדיון בועדהדוברות הכנסת

שר הכלכלה, נפתלי בנט, הציג היום (שני) בוועדה מיוחדת שהתכנסה בכנסת לדיון בהצעות החוק לשוויון בנטל, את מתווה התוכנית.

לדבריו, "כעת אנחנו פועלים בתוך מסגרת של חוק שירות אזרחי משמר, שהוא התוכנית שהבאנו לממשלה ושאותה הארכנו לאחר שפג תוקפו של חוק טל. במקביל לחוק שירות הביטחון המעגן את השירות בצבא, הבאתי לאישור בקריאה ראשונה במליאה ולוועדה את הצעת חוק השירות האזרחי לתלמידי ישיבות. זהו אחד המסלולים האפשריים לחרדים, שמטפל במסגרת השירות, משך השירות ומקבע את מה שכבר היה קיים, אך גם יוצר מספר שינויים משמעותיים. אחד השינויים הבולטים הוא הארכת משך השירות ב- 50%. כלומר, עד עכשיו חרדים יכלו לבצע 40 שעות שבועיות למשך שנה או 20 שעות שבועיות במשך שנתיים, ואילו עכשיו יהיה עליהם לבצע  30 שעות שבועיות במשך שנתיים או 20 שעות שבועיות במשך שלוש שנים".

בנט הוסיף כי גם במסלול האזרחי יחולו שינויים, "בשירות האזרחי יהיה מסלול משמעותי יותר – שירות בתחומים הביטחוניים של משטרה ומכבי אש. מי שיבחר במסלול, יעבוד 36 שעות שבועיות, והשכר למשרת יעמוד על 75% מהשכר של תומכי לחימה. המסלול הזה הוא מאוד אטרקטיבי – לא מדובר עוד בתפקידים פקידותיים בלבד".

בנט אף הנחה את ראש מנהלת השירות הלאומי והאזרחי, שר שלום ג'רבי, להעביר את משרתי השירות האזרחי החרדי הכשרה למצבי חירום החל מחודש נובמבר הקרוב, "זה לא סוד שהתרחיש הלאומי הוא מלחמה שבה העורף הוא החזית. במצב כזה, אנחנו ניראה, חלילה, פגיעות משמעותיות בעורף, ולכן היכולת של העורף לתפקד טוב בשעת חירום היא קריטית. אלפי הצעירים החרדים  שממילא פזורים על פני הארץ יוכלו להסתפח אל המנהלת בכל עיר, ובעת אירוע חירום הם יוכלו להתייצב".

שר הכלכלה הציע במהלך הוועדה אפשרות להכנסת חרדים שיעברו הכשרה לשעת חירום למאגר המילואים של צה"ל. "צהל יוכל להשתמש ברבבות החרדים הללו בצורה טובה מאוד בשעת חירום".

בנוסף הסביר את החשיבות שבתוכנית זו, ואמר כי "ככל שנראה יותר חרדים נושאים בתפקידים משמעותיים, זו תהיה נבואה שמגשימה את עצמה. האחריות לייצר אוירה שמאפשרת את התוכניות הללו ומנמיכה את הלהבות מוטלת גם עליהם וגם עלינו. היום 30% מתלמידי כיתה א' הם חרדים, כך שאם בעוד 10 שנים רוב החרדים ישרתו ובעיקר יעבדו, עשינו היסטוריה".