מפלגת העבודה סיירה ביו"ש: "עמדתנו ברורה"

ח"כ שלי יחימוביץ' ואנשי 'העבודה' ביקרו בברקן, בעלי ובאוניברסיטת אריאל. "מתארחים במקומות שיושפעו מהסדר המדיני אליו אנו מייחלים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ג' באלול תשע"ג

מפלגת העבודה ערכה היום (חמישי) סיור היכרות ולמידה בשומרון ובבנימין, לקראת הוועידה האידיאולוגית של המפלגה שתדון בנושא הסכסוך הערבי-ישראלי.

הסיור התקיים בהדרכת מועצת יש"ע, והשתתפו בו כ-80 אנשים בהם ראשת המפלגה ויו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ', ח"כ אבישי ברוורמן, ח"כ איציק שמולי, ח"כ מיכל בירן, ראשי סניפים, חברי ועידת העבודה ופעילים.

בתחילת הסיור אמרה יחימוביץ' למשתתפים "אנחנו מתארחים במקומות שאם ההסדר שאנו מייחלים לו יצא לפועל - הדבר ישפיע  עליהם בצורה ישירה. עמדתנו ברורה, אך יש לנו חובה מנהיגותית ומוסרית לשמוע מה יש ליושבים בהם לומר, וגם כאשר מתקיים עימות אידיאולוגי יש לקיימו מתוך דיאלוג אמיתי". 

הסיור החל במפגש באזור התעשייה ברקן, במפעל 'ליפסקי', שם נפגשו עם יהודה כהן- מנכ"ל המפעל ושמעו ממנו על התפתחות התעשייה במרחב, החיים המשותפים של העובדים הישראלים והפלסטינים ועל הבסיס הכלכלי שמאפשר דו קיום באזור.

"במפעל שלי מועסקים כ-50 מתושבי הרשות הפלסטינית שמפרנסים בכבוד את משפחותיהם", אמר כהן לאנשי מפלגת העבודה, "החרמת מוצרים או פגיעה בתעשייה כאן פוגעת גם בהם. עליכם לסייע לתעשייה ביהודה ושומרון למען הצלחת הפיתוח הכלכלי של האזור וכחלק מהרצון שלכם לסייע לקידום השלום".

בהמשך הסיור הגיעו המשתתפים לשכונת היובל בעלי, שם ערכו תצפית לשילה הקדומה והתוודעו לסיפור ההיסטורי ולפיתוח התיירותי הגדול באתר. משם נסעו לאוניברסיטת אריאל, שם שמעו סקירה מפרופ' מיכאל זניגרד על התפתחותה של האוניברסיטה שהיום לומדים בה מעל 14,000 סטודנטים, וכן על אפשרויות הלימודים במוסד.

בסוף היום ערכו המשתתפים מפגש בנושאים מדיניים עם דני דיין, ראש מערך יחסי החוץ של מועצת יש"ע, ושמעו ממנו על כישלונות העבר לפתרון שתי המדינות והמשא ומתן המדיני שממשיך באותה תפיסה מוטעית של חלוקת הארץ . דיין אמר למשתתפים "פתרון שתי המדינות שהמפלגה שלכם מובילה לא יוכל להתקיים, ולא יפתור את הסכסוך ובוודאי שלא יביא לסיומו. יש לפעול דווקא לשיפור המצב הקיים היום בשטח מתוך התחשבות באוכלוסייה שגרה כאן. ההתיישבות פעלה בדרכים דמוקרטיות ובנחישות על מנת לפתח את האזור וכך נמשיך לעשות".

משתתפי הסיור הודו למארחים על הסיור ועל ההיכרות עם ההתיישבות והעמדות שלה בנושאים המדיניים שעומדים על הפרק. הם ציינו כי אין ספק שהסיור היה חשוב לקראת הדיון המדיני שעומד להיערך בוועידת המפלגה, ותרם להם רבות להבנת המצב, להכרת הדעות וגודל האוכלוסייה הישראלית ביהודה ושומרון.