ארכיון: אסירים בטחוניים
ארכיון: אסירים בטחוניים צילום: פלאש 90

כדי לאפשר את שחרור המחבלים הרוצחים ביום שלישי הקרוב מעגלת המערכת הביטחונית והמדינית כמה וכמה פינות, בהן גם פינות מקצועיות. אחת מהן היא דילוג על בחינת רמת מסוכנותו לחברה של כל אחד ואחד מהמשתחררים, הליך מתחייב עבור כל מי שמשתחרר בהליך מקוצר מהכלא.

על דבר ההחלטה לוותר על ההליך ההכרחי מספר ביומן ערוץ 7 העיתונאי והתחקירן דוד בדין, מנהל סוכנות הידיעות 'מקור ישראלי' ומנהל המרכז לחקר המזרח התיכון, שבמקצועו הוא גם עובד סוציאלי ותיק המודע היטב לחשיבות בחינת המסוכנות עבור כל אסיר העומד לפני שחרור מוקדם.

בדבריו מסביר בדין כי על פי נהלי  שירות בתי הסוהר כל מבצע עבירה כבדה עובר תהליך של הערכת מסוכנות במידה והוא מבקש שחרור מוקדם. מדובר בהליך קבוע המתבצע על ידי ועדה המורכבת ממומחים בהם עבוד סוציאלי, איש שירות בתי הסוהר ואנשי מקצוע נוספים.

הועדה בוחנת את התנהגותו של האסיר בכלא, רמת האלימות שבה נקט, התבטאויותיו בעד או נגד אלימו ופרמטרים נוספים. בדין מציין כי במקרה שלפנינו, בו קיימים אסירים הכלואים למעלה מעשרים שנה, למערכת הביטחון יידע מקצועי רב אודות רמת מסוכנותם, ואולם על פי מידע שהגיע לידיו מבכירים בשב"ס ההחלטה היא לדלג על ההליך המתחייב הזה.

בדין אף מוסיף ומספר כי לפני 6 שנים הכניס צוות טלוויזיה דובר ערבית לכלאם של המחבלים ושם שאל אותם שאלה עיקרית שעניינה כיצד ינהגו ביום שלמחרת שחרורם, ולדבריו כולם הצהירו שישובו למעשי הרצח ואף הביעו גאווה במעשי הרצח שבעבורם נכלאו.

לשאלה אם אין הדברים נאמרים מחשש להתנכלות של שכניהם לתא, אומר בדין כי זו הסיבה שיש צורך לבחון את הדברים באופן מקצועי ממוקד שיבחן את נטייתם לאלימות ומסוכנותם לחברה. בהקשר זה הוא מזכיר את דבריו של ראש השב"כ, יורם כהן, בישיבת הממשלה שבה אושר הליך השחרור, ולפיהם יש בתוך רשימת 104 המחבלים הצפויים להשתחרר גם כאלה המסוכנים לציבור.

לדבריו, על פי המידע שהגיע לידיו מגורמים בשב"ס השירות מתבקש לעקוף את התהליך הזה באופן המנוגד לנהלים המקובלים בכל מדינה מתוקנת, כלשונו. לדבריו הגורמים סיפרו לו כי ההחלטה היא להחליף את חוות הדעת המקצועית בחוות דעת של איש השב"כ הכלול בועדת השרים האחראים על השחרור, כלומר שר המדע יעקב פרי שבעברו היה ראש השב"כ. בדין מצידו אינו ממהר לקבל את פרי כבעל חוות דעת ראויה בסוגיה שכן בעברו תמך במתן אמון מלא לאדם כמו יאסר עראפת.

מוסיף בדין ומחדד את ההבדל בין המקרה הנוכחי לקודמיו ומציין כי בעבר היה חשש לחייו של גלעד שליט או לחיי אלחנן טננבאום שסופר כי הוא עבור עינויים, אך כעת אין חשש לחיי אדם כלשהו אלא רק לשלומו של מו"מ מדיני שתכליתו מוטלת בספק גדול.

לטעמו ביומיים שנותרו יש לעמת את הגורמים המחליטים עם הסוגיה המקצועית, לשאול שאלות ולדרוש תשובות ללא קשר לסוגיה הפוליטית מדינית.