הפושע הנאצי מת ללא משפט

"הפושע הנאצי הנמלט המבוקש בעולם", לאדיסלוס (לאסלו) צ'אטארי, מת בגיל 98 בבית חולים בבודפשט. התביעה נגדו הוגשה רק לפני חודשיים.

אורנית עצר , ו' באלול תשע"ג

הפושע הנאצי מת ללא משפט-ערוץ 7
לאדיסלוס (לאסלו) צ'אטארי
רויטרס
ההונגרי לאדיסלוס (לאסלו) צ'אטארי, שהוגדר "הפושע הנאצי הנמלט המבוקש בעולם", מת בגיל 98 בבית חולים בבודפשט מדלקת ריאות. כך הודיע הבוקר עורך דינו, גאבור הורבאט, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

הפושע הנאצי שהיה מפקד המשטרה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה (כיום בסלובקיה), סייע לפי מרכז ויזנטל בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות. הוא אותר רק בשנה שעברה ולא נתן את הדין על מעשיו.

בשנת 1944 שרת צ'אטארי במשטרה ההונגרית המלכותית בתור מפקד, שממונה על הגטו היהודי בעיר קושיצה (כיום בסלובקיה) שהייתה תחת כיבוש הונגרי. הוא עזר לארגן משלוח של כ-15,700 יהודים לאושוויץ, והוא מואשם גם בכך שהפעיל את סמכותו במחנה עבודה בכפייה.

הוא הורשע שלא בפניו על פשעי מלחמה בצ'כוסלובקיה בשנת 1948 ונידון למוות, ברח לקנדה בשנת 1949 בטענה שהוא אזרח יוגוסלבי והתיישב במונטריאול, שם הפך להיות סוחר אמנות, בשנת 1955 קיבל אזרחות.

בשנת 1997 האזרחות הקנדית שלו בוטלה על ידי הממשלה הפדרלית כיוון ששיקר בנוגע למסמכי אזרחותו. הוא ברח מקנדה חודשיים אחר כך והתיישב בבודפשט.

בשנת 2012 חשף צייד הנאצים, אפרים זורוף, ממרכז שמעון ויזנטל לעיתונות את מיקומו הנוכחי של צ'אטארי בעיר בודפשט בהונגריה (במרכז ויזנטל ידעו זאת כבר מספטמבר 2011) ומיקומו פורסם בידי העיתון סאן בלונדון. הוא נלקח ב-18 ביולי 2012 לחקירה על ידי שלטונות הונגריה, וב-18 ביוני 2013 התביעה בהונגריה הגישה נגדו כתב אישום בגין פשעי מלחמה, הכוללים רצח ועינויים של יהודים. הוא מת לפני שנפתח משפטו.