זוכרים את בתי הכנסת שחוללו

תנועת קוממיות עורכת גם השנה את עצרת הזכרון המרכזית לחבל קטיף וצפון השומרון בבית כנסת החורבה, בשיתוף מרכז קטיף וועד המתיישבים.

נתנאל כ"ץ , ז' באלול תשע"ג

יום השנה ה- 8 לגרוש מחבל קטיף מצויין בתאריך ח' אלול שבו, בשנת תשס"ה יצאו כוחות צה"ל מהשטח והפקירו אותו לידי ערביי עזה שבערב חיללו ושרפו את בתי הכנסת של הגוש.

ביום השנה הראשון, ייסדה תנועת קוממיות ארוע שמציין את מהות היום ובא לידי ביטוי בתענית רשות שנקבעה ע"י עשרות רבנים.

בשנים הראשונות התכנסו המתאספים ברחבת הכותל, אולם מאז בניית חורבת רבי יהודה החסיד הארוע גדל, ועבר להתקיים בבית הכנסת המחודש במתכונת של יום עיון ותפילה.

לארוע שותפים גופים רבים, בהם "מרכז קטיף" ו"ועד מתיישבי גוש קטיף" שאנשיהם נוטלים חלק בשיחות ובמהלך העצרת.

יו"ר קוממיות מוסא כהן אומר, כי עצרת הזכרון לחבל קטיף וצפן השומרון נובע מתוך ציפייה לבניין ומבט קדימה. "ההסתכלות קדימה מנחה אותנו במעשינו כיום, לזקוף את קומתנו אל מול אתגרי השעה, להניף את דגל האמת בגאון ולחזק את השאיפה לחיזוק וחיבור שלם בין ארץ ישראל, העם והתורה".

"אמנם אנחנו מקיימים ארוע שממנו עברו 8 שנים, אך הכל כל כך רלוונטי, הרוח הארץ ישראלית מאויימת בימים האלה בחולשת ההנהגה, ואנו כציבור שזוכר את היישובים והמורשת של החיבור לקרקע הקדושה משתדלים להיות ראש החץ המצביע על ערכים וחזון אותם העם מבקש", הוסיף.

מוכי בטר, יו"ר המרכז למורשת גוש קטיף וצפון השומרון אומר לקראת עצרת הזכרון כי "ח' באלול – היום בו לפני 8 שנים בערו בתי הכנסת של חבל עזה. תמונות אש הלהבה האדומה על רקע שחור הלילה תיוותר לנצח כאחת התמונות שסימלו יותר מכל את חורבן ההתיישבות היהודית ברצועה".

בטר מותח קווי דמיון בין חורבן ירושלים לחורבן קטיף, באומרו כי "ח' באלול הוא היום בו נשרפה העיר העליונה של ירושלים בשנת 70 לספירה הנוצרית, בדיוק חודש חסר יום אחרי חורבן בית המקדש. כמה סמלי שהטקס מתקיים בבית-הכנסת 'החורבה'. בבית כנסת שחרב ונשרף כולו במלחמת העצמאות, אנו מציינים את זכר בתי הכנסת שחרבו ונשרפו בגוש קטיף".

יו"ר המרכז למורשת גוש קטיף וצפון השומרון מייחל, כי "כשם שבית-הכנסת 'החורבה' שוקם והוקם מחדש במלוא תפארתו, כך גם בתי הכנסת של גוש-קטיף עוד ישוקמו ויקומו במלוא תפארתם במקומם המקורי, בחבל עזה".

אליעזר אורבך העומד בראש ועד מתיישבי גוש קטיף אומר כי ציון היום שבו נהרסו בתי הכנסת בגוש קטיף מסמל את חורבן עולם התורה המיוחד שנבנה סביב בתי הכנסת בישובי גוש קטיף, בזכירה סוד הגאולה. אנו זוכרים ומתגעגעים, ולמרות שאנו בונים ישובים חדשים אנו מחכים ליום שנוכל לחזור. היום יותר מתמיד צריך לזכור ולהזכיר שאסור שאסון כזה יחזור ח"ו בחבלי ארץ אחרים בארץ ישראל.

יו"ר תנועת קוממיות מוסא כהן מתייחס אף הוא לקשר בין בית כנסת "החורבה" לבתי הכנסת של גוש קטיף ואומר כי בית כנסת "החורבה" מסמל את התקווה גם ביחס ליישובי חבל קטיף וצפון השומרון. "זכינו לשקם את בית הכנסת שנחרב בזכות הציפייה והמעשים שדחפו קדימה עד לכינון בית כנסת מפואר כבתחילה." אומר כהן.

מחר (ד) צפויים רבים להשתתף ביום העיון בו ישאו דברים, רב בית הכנסת הרב שמחה הכהן קוק, הרב דב ליאור, חברי כנסת, רבני יישובים מגוש קטיף ואישי ציבור נוספים.

הארוע שיתחיל בשעה 16:00 יחתם בתפילת מנחה של תענית הכוללת אמירת סליחות וקריאה בתורה.