עשן הזבל
עשן הזבל צילום: נועם שרון

בעקבות החלטת המנהל האזרחי ביו"ש לסגור את המזבלה באזור פסגות, החלו משאיות הזבל מהעיר רמאללה והסביבה לפרוק טונות של אשפה בפתח היישוב ולהעלותו באש.

דוד צביאל, דובר היישוב פסגות, מספר לערוץ 7 כי מזה כשלושה ימים היישוב אפוף עשן, התושבים נעולים בבתים, והם מבחינתם מוכנים להלחם על כך שהעניין הזה יפסק מייד.

לדבריו, ההחלטה לסגור את המזבלה אבסורדית, "לפי מה שהבנו היהודים צריכים לפנות מעתה את הזבל לאזור מעלה אדומים והפלשתינים צריכים לפנות את הזבל לשכם, האם יעלה על הדעת שציר 60 שגם ככה צפוף מאוד יהיה עמוס בעוד עשרות משאיות אשפה".

צביאל טוען, כי בפועל הערבים ממשיכים לפנות את הזבל לאזור המזבלה ומכיון שהיא סגורה הם מעלים אותה באש ליד הישוב פסגות, "זה פשוט זוועה, אי אפשר לפתוח חלונות אנשים נעולים בבתים".

צביאל מוסיף, כי במידה והמנהל האזרחי לא ינקוט שום צעד בנושא, התושבים נערכים לפתור את העניין בכוחות עצמם, "אם המינהל האזרחי לא יכבה את השריפה בזמן הקרוב, ולא יתן מענה להטמנת הפסולת אנחנו נגיב בכוחות עצמנו ולא אפרט איך".

במנהל האזרחי הסבירו בתגובה, כי "לנוכח הנזק הסביבתי לאקוויפר ונזקי האוויר אימץ בחודש יוני 2011 ראש המנהל האזרחי ביהודה ושומרון את המלצת אנשי המקצוע בתחום הגנת הסביבה לסגירת אתר סילוק הפסולת (אס"פ) הפיראטי "אל בירה"/"פסגות" הפועל בשטח C. אתר אל בירה/פסגות משמש את עיריית אל בירה, מספר ישובים פלשתינים במרחב ואת הישוב היהודי בגזרת בנימין. על מנת לאפשר הערכות מיטבית של כלל הגורמים, אפשר ראש המנהל הערכות בת חצי שנה עד לתאריך 31 לדצמבר 2011. בשבוע שקדם למועד הסגירה המתוכנן, עתרה עיריית אל בירה לבג"צ במטרה לאפשר לה את המשך ההטמנה.בתאריך 7 למרץ 2013 (לאחר דיונים אשר ארכו למעלה משנה וחודשיים) הנחה בית הדין הגבוה לצדק כי האתר ייסגר. בג"צ נהג לקולה ואפשר אורכה נוספת של חצי שנה עד לסגירת האתר ביום 7 באוגוסט 2013".

במנהל מדגישים, כי "במהלך התקופה האמורה, מאז הנחה ראש המנהל על סגירת האתר ושיקומו, פעל המנהל האזרחי לקידום הקמת אתר מוסדר ומודרני בגזרה (אס"פ רמון/רימונים), להצעת חלופות עבור הפלשתינים לשינוע האשפה לאתרים הפעילים במרחב כגון זהארת א פינג'אן אליו מרוכזת האשפה מכול השומרון (לדוגמא מהעיר רמאללה השכנה), או לאס"פים טובלן ואבו דיס. למרות האמור, בחרו מנהיגי האזור בהובלת מושלת רמאללה, ראש העיר אל בירה והממונה על הגנת הסביבה, להפר את הנחיית בג"צ ולהשליך את הפסולת במגוון אתרים באזור בנימין אופן מתריס דווקא בשטחי C. לא רק שהפלשתינים בחרו שלא לפנות את הפסולת באופן מוסדר לאתר חוקי, הם אף הגדילו לעשות והחלו לשרוף אותה על מנת להעצים את הנזק הסביבתי".

לאור זאת מציינים במנהל, כי "בכוונת המנהל האזרחי בסיוע החטיבה המרחבית בנימין ומחוז ש"י לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותו על מנת לקיים את הנחיית בג"צ ולמנוע את הפגיעה הקשה בסביבה".