עשרות קברי צדיקים בכפרים ערבים בגליל

בכפרים ערבים רבים בגליל מצויים קברי צדיקים רבים. מעטים יודעים על כך ומעטים עוד יותר מגיעים אליהם. מנהל 'מורשת הגליל' מספר.

שמעון כהן , י"ב באלול תשע"ג

קבר רבי יהושע בסכנין
קבר רבי יהושע בסכנין
מורשת הגליל

בתוככי כפרים ערביים בגליל קבורים אמוראים וגדולי ישראל רבים. מעטים יודעים על כך, מעטים עוד יותר יודעים לזהות את המקומות המדויקים ומעטים עוד יותר מגיעים אל הכפרים כדי לפקוד את קברי גדולי האומה הנשכחים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מדריך הטיולים שבתאי שירן, מנהל מיזם 'מורשת הגליל', על סיורים שאותם הוא מקיים בכפרים הערביים בגליל. לדבריו ישנם עשרות קברי צדיקים בכפרים שכאלה ויש גם כמה יחידי סגולה העולים אל הציונים ומדליקים נרות לעילוי נשמה.

בין השאר מציין שירן את קברו של רבי חנינא בן דוסא בעראבה כמו גם את קברו של האמורא ראובן האצטרובלי. על קברו של רבי חנינא בן דוסא הוא מספר על מסורת שאותה מזכיר תלמידו האלמוני של הרמב"ם בספר מסעותיו. אחריו הזכירו את ציון הקבר כמה עולי רגלים שהגיעו למקום ומתארים אותו.

בדבריו מזכיר שירן שתי עמותות חרדיות העוסקות בזיהוי מקום קבורתם של גדולי ישראל, בחלק מהמקרים הם פועלים יחד עם ארכיאולוגים המסייעים להם באיתור המקומות. עוד הוא מספר כי בחלק מהמקרים שומרת האוכלוסייה הערבית שבמקום את המסורת היהודית.

"תושבי עראבה שומרים על המקומות", מספר שירן ומציין כי כאשר מגיעים מבקרים ללא מגמות פרובוקטיביות הם מתקבלים באופן מכובד, "כך גם בסכנין", הוא מוסיף ומציין כי כאלה הם פני הדברים על אף שמדובר במקומות בעלי רקע בלתי סמפטי מבחינת היחס ליהודים ולישראל. לדבריו גם בעראבה עצמה, לו רק ננטרל את הפוליטיקאים שבהם, אם נשאל את מנהיגי המקום יודו גם הם בהיסטוריה היהודית של הכפר, "כך גם בשפרעם. לא מנסים להסתיר שלכל המקומות הללו יש היסטוריה יהודית עשירה מאוד", הוא אומר ומזכיר את השלט בשפרעם בו מצוין מקום מושבה של הסנהדרין.

באשר להיענות להזמנותיו לסיורים אומר שירן כי לטעמו ההשתתפות "מעטה מדי". עם זאת לדבריו לסיורים בעכו ובשפרעם ואפילו לכפר יאסיף שם הייתה קהילה יהודית גדולה לפני כאלף שנים, הביקוש גדול יותר מאשר לכפרים הפחות מוכרים. על כל אלה הוא מוסיף ומציין כי המעורבות של מבקרים מהמגזר החרדי גדולה ומשמעותית יותר מאשר זו של בני מגזרים אחרים.