עולה באש

מרדכי יצהר משלב בין ז'אנרים ובין תחנות חייו המגוונות בסגנון מקורי במיוחד, עם מילים ושירה מהנשמה.

אמציה האיתן , י"ג באלול תשע"ג

עולה באש                 -ערוץ 7
האש בתוכי שבוערת, מרדכי יצהר
עטיפת האלבום

האש בתוכי שבוערת, מרדכי יצהר

אודה על האמת. כמעט לא הצלחתי לשמוע את האלבום החדש של מרדכי יצהר, ולא בגללו אלא בגלל הקינדרלעך. הילדים פשוט לא נתנו לי לשמוע משהו אחר. עשרות פעמים (ואני לא מגזים) הם שומעים את הקינדרלעך מההתחלה ועד הסוף, ולא מתעייפים לרגע. אבל מכיוון שחודש אלול כבר הגיע, אני מבקש להחליף סגנון.

האש בתוכו בוערת ועל כך אין ויכוח. מרדכי יצהר כותב ושר מהלב, ומנגן מכל הנשמה. בשיר הנושא של האלבום הוא שר: "אני זקוק לעזרה ממש, אני ממש זקוק לעזרה, אז אל תסובב לי את הראש בחזרה". בשיר העשירי הפזמון אומר: "חייב עזרה חייב עזרה, חייב אותך חייב אותך...". אם הייתי פסיכולוג, יכול להיות שבמבט ראשון הייתי שולח את היוצר הזה דחוף למישהו שיעזור לו. אבל מכיוון שאיני פסיכולוג, וגם בגלל שקראתי את הכתבה על מרדכי יצהר בעיתון הזה לפני שבועות ספורים, ברור לי שהוא יודע לעזור לעצמו, ויותר מכך - בשירים שלו הוא גם יכול לעזור להרבה אחרים.

האלבום 'האש בתוכי שבוערת' של מרדכי יצהר, שרבים מכירים אותו כמרדכי בוימל, הוא אחת היצירות המקוריות שיצא לי לשמוע בשנים האחרונות. מכיוון שעל האיש עצמו כבר נכתב לא מעט, אתמקד במוזיקה ובשירים.

ליצהר יש קול מאוד מיוחד. לעיתים הוא נשמע כילד, לפעמים כפייטן מזרחי ולעיתים כמבוגר אחראי ומנוסה. בעיבודים שלו הוא משלב כלי נגינה פחות מוכרים לקהל הרחב, מה שנותן לאלבום ניחוח מאוד אתני וגוון בלתי רגיל. יצהר שר על התהליך האישי שעבר מבלי לנסות לייפות, מבלי להסתתר ועם המון פתיחות. הוא משלב המלצות לחיים בטוחים יותר – "אל תיכנס למלחמה שלא שלך, גם אם לפעמים מנסים להכניס אותך בכוח", משתף אותנו בקורות חייו – "זה באגסו דראמסאלה, באתי עם המשפחה, לפגוש להיפתח ולצאת מהקובייה" וגם מבקש עזרה מכל מאן דבעי.

אחד השירים שרק בשבילם היה שווה כל האלבום הוא 'אם אשכחך ירושלים'. שיר יפהפה זה שמרדכי מבצע יחד עם משה בוימל ויצחק מאיר, מוקדש לזכרו של אביתר בורובסקי הי"ד – פשוט יצירת מופת. אני לא יודע איך להגדיר בדיוק את המוזיקה שלו, כי זה באמת משהו מיוחד. שילוב של מערבי ומזרחי, חסידי ואתני, ואפילו סגנון ילדותי פה ושם.

תסלחו לי על הקטנוניות, אבל כל החלק הראשון של השיר האחרון באלבום מזכיר לי בדיוק את המנגינה של 'כולם יודעים' של אהוד בנאי. אחרי הבית השיר כבר מקבל תפנית חדה והופך למשהו אחר לגמרי.

לסיכום, לחודש הרחמים והסליחות ולחשבון נפש אישי, אין יותר מתאים מהאש שבוערת בתוכו והמוזיקה המקורית של מרדכי יצהר.