ההפגנות האלימות במצרים
ההפגנות האלימות במצרים רויטרס

במלאת 20 שנה להסכם אוסלו שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם הפרופ' אלכס בליי, ראש המחלקה לחקר המזרח התיכון באוניברסיטת אריאל, אודות ההסכם שלא השלים את התהליך עד לכדי הקמת מדינה פלשתינית.

בדבריו מתייחס פרופ' בליי לסוגיית המדינה הפלשתינית בהקשר הכולל של האירועים האחרונים במזרח התיכון. לדבריו לו הייתה כיום קיימת מדינה כזו היו שלושה מיליון מאזרחי ישראל לא ישנים בלילה לא משום הפחד והדאגה לשלומם אלא בגלל הרעש של פצצות המרגמה שהיו משגרים הפלשתינים אלה על אלה.

פרופ' בליי מדגיש כי את הדברים הוא אומר מעבר לתפיסתו העקרונית ולפיה "מדינה פלשתינית היא סכנה קיומית למדינת ישראל", אך מעבר לכך כל משטר ערבי מבחריין ועד סוריה, ממצרים ועד לוב, אינו מתייחס ואינו דואג לאזרחיו. בליי מזכיר שהסורים מתקרבים למאתיים אלף הרוגים בקרבות הפנימיים שם ובמצריים מאמירים מספרי ההרוגים הנאמדים במאות ואף מעבר לכך.

"אין ספק שהאביב הערבי לא היה פוסח על הפלשתינים", הוא אומר ומציין כי יתכן ומעת לעת היו הפלשתינים המתקוטטים בינם לבין עצמם מאחדים כוחות נגד האויב המשותף, כלומר אנחנו.

באשר לרעיון שמאחורי הסכמי אוסלו מציין בליי כי הוגי המהלך היו אנשים ציוניים שבהחלט חשבו שהם פועלים למען מדינת ישראל, אך "גם אנשים טובים ורציניים טועים לפעמים". הוא מזכיר כי משנת 67' ועד אוסלו נהרגו 150 אזרחים מטרור ואילו אחרי אוסלו הוכפל מספר ההרוגים פי עשרה, וכל זאת "אחרי שהבאנו את הרוצחים ערפאת, עבאס, עבד רבו. מה בדיוק חשבנו?".

באשר לדבריו בערוץ 7 של ד"ר יאיר הירשפלד, מאדריכלי הסכם אוסלו, אודות שיתוף הפעולה הביטחוני והשקט היחסי שקיים בזירה הביטחונית, מזכיר בליי ומציין כי רצוי שלא לשים את יהבנו על ארגוני המחבלים, וברור שהירידה בטרור החלה ב'חומת מגן' אז נכנס צה"ל אל השטח, החל לשלוט בו והציב מטרייה ביטחונית על האזור כולו. "אלמלא זה הדברים היו נמשכים".

על מידת רצינות כוונותיהם של הפלשתינים להגיע לשלום לומד פרופ' בליי מהמשך ההסתה במערכת הלימוד ובתקשורת הפלשתינית. לדבריו הצעד הראשון והמתבקש כדי להוכיח את רצינותם הוא ללמד את ילדיהם שהיהודי לפחות שווה למוסלמי.

עם כל זאת סבור בליי כי צדק נתניהו כאשר נקט בהקפאת הבנייה בקדנציה הקודמת וכאשר התבטא בעד רעיון שתי המדינות. לדבריו ישראל הוכיחה במרוצת השנים פרגמטיות בעוד הערבים סירבו גם להצעות המפליגות של אהוד אולמרט, וברוח זו ראש ממשלה צריך ויכול להציג בעולם כרטיס ביקור מתון. פרטנר פלשתיני שיקבל את ההצעות המפליגות ביותר מכיוונה של ישראל - בליי אינו רואה באופק. "זה לא יקרה בקדנציה שלנו", הוא בטוח.