בתוך יממה: סוכלו שני נסיונות להברחת אמל"ח

גדוד "תעוז" של המשטרה הצבאית איתר חשודים פלסטינים שנשאו עליהם אקדח אוויר, רימון גז צה"לי ומספר סכינים.

ערוץ 7 , ט"ז באלול תשע"ג

האמל"ח שנחשף
האמל"ח שנחשף
דו"צ פיקוד מרכז

בתוך 24 שעות סיכלו המאבטחים הביטחוניים של גדוד המעברים "תעוז" מעבר של כלי נשק ואמצעי לחימה אל תוך שטח ישראל.

הגדודים המהווים חלק מחיל המשטרה הצבאית מוצבים במחסומים באיו"ש ובאזור עוטף ירושלים ומאזנים בין שמירה על ביטחון אזרחי מדינת ישראל ושמירה על מרקם החיים התקין של הפלסטינים העוברים במחסומים מדי יום.

אמש (שלישי) נתפסו ברכב פלסטיני אמצעי לחימה כגון אקדח אוויר, רימון גז צה"לי, מספר סכינים ושוקר חשמלי במעבר באקה שבגזרת מנשה. "למעבר הגיע בחור ערבי ישראלי, שעורר את חשדו של המאבטח במעבר", סיפר לאתר צה"ל מפקד גדוד "תעוז", סא"ל עמיר לזובר.

לאדם לא היו ההיתרים המתאימים לעבור במעבר וברגע שנתקבלה ההחלטה לבצע עליו בידוק החל להראות סימני לחץ מחשידים. "לרכב שהגיע למחסום היה היתר להיכנס לשטח ישראל, אבל לא מהמחסום הזה - וזה מה שעורר את החשד הראשוני", הסביר המג"ד. נוסף לאמצעי הלחימה נמצאו עליו 9,000 ש"ח במזומן – סכום כסף חריג לנשיאה.

איתור אמצעי הלחימה וההחלטה על הבידוק היו תוצר ישיר של ערנות המאבטחים הביטחוניים ומיומנותם בזיהוי. "הכל היה מוסלק בדופן כפולה ברכב, מאחורי הכיסא האחורי. הנחישות והחדות של המאבטח שזיהה על האדם את הסימנים המחשידים הן שסיכלו את העברת האמצעים, כמו גם מה שמייחד את הלוחמים שלנו משאר הלוחמים", הדגיש סא"ל לזובר. החשוד הועבר לחקירת משטרת ישראל.

בנוסף לכך, אתמול נעצרו על ידי גדוד "תעוז" שתי פלסטינאיות שניסו להיכנס לשטח ישראל באמצעות תעודות זהות מזויפות. לפני כשבועיים נעצרו במעבר ביתר שלושה פלסטינים שנהגו ברכב גנוב והחזיקו בציוד פריצה. "אנו נתקלים במקרים רבים של תיעוד מזויף, אך הלוחמים שלנו מבצעים את המשימה במקצועיות ועובדים ימים כלילות כדי להגן על המדינה מכל פעילות חבלנית עוינת, הברחות אמל"ח וערוצים פליליים", פירט מג"ד "תעוז".

תפיסה נוספת שעומדת כהישג לגדוד המיומן קרתה לפני מספר שעות במעבר בקעות. "פלסטיני הגיע למעבר והראה סימנים מחשידים בהתנהגותו, ולכן החליט המאבטח לבצע עליו בידוק ביטחוני", סיפר סא"ל לזובר. לטענתו, בשעות הערב נדיר למצוא אדם שמגיע למעבר בקעות באופן רגלי. לאחר חיפוש נמצאו על החשוד מחסנית של נשק מסוג M-16 כשהיא מלאה בכדורים, כמו גם סכין.

"האמצעים היו חבויים ועטופים בנייר אלומיניום, ואני מניח שהחשוד חשב שכך יוכל לחמוק מבידוק ומזיהוי האמצעים עליו", הסביר סא"ל לזובר. גם במקרה הזה החשוד נעצר והועבר לחקירה במשטרת ישראל.

בכל המקרים המתוארים, הייתה זו מקצועיות המאבטחים הביטחוניים שהכריעה את הכף. "98% מהאנשים שמגיעים למעברים הם אנשים תמימים שמבקשים לעבור ממקום למקום, לצרכי עבודה למשל. החוכמה והמשימה שלנו היא לאתר את שני האחוזים שיש להם כוונות אחרות – ולשים עליהם את ידינו", ציין סא"ל לזובר והסביר את המתח בין שמירה על רמת הביטחון בישראל לבין השמירה על מרקם החיים התקין.

התפיסות ב-24 השעות האחרונות מהוות אירוע חריג באופן יחסי, משום שאותר במהלכם נשק חם. "תפיסות מתרחשות כל הזמן, אך תפיסות של תחמושת ונשק חם לא קורות כל יום. מדובר כאן באירוע בסדר גודל חריג", סיכם מג"ד "תעוז".