זה הזמן להתכונן לחגים

חגי תשרי הם תקופה עמוסה בהוצאות, אשר עלולות לגרום לנו להתחיל שנה בגירעון. מומחי פעמונים בעצות לפתיחת שנה כלכלית טובה. חלק א'.

דידי רוזנברג - פעמונים , ט"ז באלול תשע"ג

זה הזמן להתכונן לחגים-ערוץ 7
סופרמרקט. אילוסטרציה
פלאש 90

"מזונותיו של אדם קצובין לו מראש השנה עד ראש השנה". תחילת החגים, ראש השנה – מהווה הנקודה המתאימה ביותר לחשבון נפש כלכלי על העבר, ועוד חשוב מזה – לקבלה לעתיד.

זה הזמן לתכנון כלכלי נכון של השנה הבאה עלינו לטובה ובראש ובראשונה תכנון כלכלי נכון של תקופת החגים. יועצי פעמונים מציעים לכם טיפים ומידע יעיל שיעזור לכם לעבור את תקופת החגים בשלום.

קודם כל - עורכים רשימה !

אחד הדברים הראשונים שחשוב לעשות על מנת לעבור את החגים בשלום הינו לערוך את ה-רשימה. רשימה זו תכלול את התפריט לכל ארוחות החגים, מוצרי מזון בהתאם לתפריט וכן מוצרים נלווים כגון מפות, כלים לרשימה זו יש להכניס את כל הקניות הנלוות לחג כגון ביגוד הנעלה מתנות לבני בנות משפחה וכל קנייה ידועה מראש הקשורה לחג הקרב ובא.

בשלב ראשון לערוך רשימה שתכלול את כל הדברים שאתם מעוניינים לרכוש ואז לצמצם לפי היכולות הכלכליות שלכם. חשוב לבחון איך ובאיזה קטגוריות ניתן לחסוך: האם יש באמת צורך לחדש את כל ארון הבגדים של המשפחה? האם חייבים להזמין את כל המשפחה הקרובה לכל החג או ניתן לחלק את הכנת הארוחות בין המשפחות השונות?

המסע לסופר

הקניות בסופר הופכות בתקופת החגים למסע מורכב אשר לרוב מסתכם במאות שקלים (ואף יותר) וכאב ראש אחד גדול. כפי שכבר ציינו, תגיעו לסופר מצוידים ברשימה  מפורטת שתכלול את כל המוצרים אותם החלטתם לקנות. את הקניות מומלץ לערוך בתחילת שבוע ואם אפשר עדיף בבוקר. כך תוכלו  לקחת את הזמן להשוואת מחירים ומוצרים ללא עומס ולחץ אשר מאפיינים את הקניות בשעות הערב וסופי שבוע במיוחד בתקופת חגים.

לקראת תקופת החגים, הסופרים מציעים כל מיני הנחות ומבצעים ולכן צריך להיזהר ולא להתפתות לקנות כי "זה במבצע"-  אלא אם כן המוצר רשום ברשימת הקניות שלכם  ויש בו צורך אמיתי.  בעניין זה, חשוב לקנות באריזות חיסכון דברים שלא מתכלים ובשימוש רב. במידה ואתם מעוניינים לקנות מוצר מסוים במבצע- חשוב  לשים לב לכמות ולתאריך ובעיקר לבדוק  אם זה מוצר שהמשפחה משתמשת בו לעיתים תכופות.

עצה מוכרת אך רלוונטית וחשובה הינה להגיע לסופר שבעים, נינוחים וללא ילדים. במהלך הקנייה, יש לחפש במדפים הנמוכים או הגבוהים - שם נמצאים המוצרים הזולים ביותר בקטגוריה. דבר נוסף חשוב הינו לבדוק את הכמות ביחס למחיר ולא להתרשם מגודל האריזה בלבד.  

מעבר לכך, מומלץ לא לקנות בתשלומים על מנת לא לאבד שליטה על ההוצאות. אם בכל זאת, החלטתם לחלק את הקנייה בתשלומים, מומלץ לבצע רישום בדף ההוצאות המשפחתי (למי שאין ברשותו אחד כזה – מומלץ לבנות דף כזה, המסכם את כלל ההוצאות) ולפרוס לכמה שפחות תשלומים.

בתום הקנייה יש לבדוק את החשבונית ובאופן כללי, לשמור במעטפה את כל החשבוניות של החודש על מנת להשוות בין המחירים ורשתות המזון בסוף חודש.