לספח את יו"ש ולחזק העליה

בכנס "חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי" שהתקיים היום (ראשון) בירושלים, נחשף סקר בו נשאל הציבור על הפיתרון אותו הם מציעים לסכסוך הערבי-יהודי.

על פי סקר שהוצג בכנס, רוב הציבור סבור כי המצב הנוכחי, ושמירה על הסטטוס קוו, הוא גם הפתרון הרצוי וגם מה שהוא בגדר הפתרון בעל הסיכויים הרבים ביותר להתקיים לאורך זמן. 

הסקר בוצע ע"י "מאגר מוחות" בקרב מדגם מייצג של הציבור היהודי, כדי ללמוד על עמדות הציבור ביחס לפתרון הרצוי לסכסוך הישראלי  ערבי, מול מה שנתפס בעיני הציבור כפתרון המעשי.

עוד עולה מהסקר כי רק 11% רוצים בחלוקת הארץ תוך הקמת מדינה פלשתינאית ביו"ש ועזה עם תיקוני גבול, לעומת 19% הרוצים בסיפוח מלא של יו"ש והכרה בירדן כמדינת הלאום הפלשתינאית.

המצב מתהפך כאשר מתבקשים הנשאלים להעריך מה הוא הפתרון הריאלי.  21% סבורים שהקמת מדינה פלשתינאית בשטחי יו"ש ועזה תוך תיקוני גבול הוא מה שיקרה בפועל ורק 7% מעריכים כי ישראל תספח את יו"ש וירדן תהפוך למדינת הלאום הפלשתינאי.

סגנית שר התחבורה, ציפי חוטובלי, אמרה בכנס כי "ראש הממשלה נתניהו ניגש למו"מ בלב כבד ותחת לחץ אמריקני כבד. כראש ממשלה, אם הוא רואה בכך אינטרס ישראלי, זה מה שעליו לעשות. עלינו האחריות להציג את האלטרנטיבות כמו בכנס היום".

לדבריה, המו"מ המדיני מתקיים היום על מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. "הסכם כזה אומר שהפלסטינים לא מכירים במדינה כיהודית, אין פתרון והסדר לפליטים ואין הסדר על היישובים ביהודה ושומרון. אבל כן תקום מדינה פלסטינית לכל דבר שתיוצג באו"ם ותפגע בישראל".

"היוזמה הירדנית היא טובה, אבל יש לה בעיה שהיא לא בשליטתנו. אולי תהיה הפיכה מחר ואולי בעוד 100 שנים. צריך אופציה נוספת שהיא יוזמה ישראלית אקטיבית: חזון ארץ ישראל השלמה, עם תיקון אחד - ללא עזה. זו לא תוכנית אינסטנט, זו תוכנית לדור. תוכנית של סיפוח שטחי יהודה ושומרון כולל האוכלוסיה. אוכלוסיה שוות זכויות וחובות. היא אפשרית בהחלט עם מספר הדגשות: חיזוק העלייה שהוזנחה בעשור האחרון והעלאת כמיליון וחצי יהודים מחו"ל שיכפו על בעיות דמוגרפיה. שליטה על תכני החינוך (כולל של ערביי ישראל שמפיצים הסתה) ומימוש חוק יסוד הכנסת: לא סביר שכהנא לא חוקי אבל זועבי ובל"ד כן. בסופו של דבר מדובר במדינה יהודית ולא דו לאומית, עם מיעוט ערבי שיהווה רק 5 אחוזים יותר ממה שהוא היום".

"אנחנו חייבים להתכונן לקרב התודעתי, בהנחה שתהיה נסיגה לקו הגדר. אף מנהיג ישראלי לא יחזור על פעולת העקירה שהתרחשה בגוש קטיף, אלא ישאירו את הישובים היהודים תחת שלטון פלסטיני".